Artiklid

Kuidas puuk õigesti eemaldada ja mida teha, kui puugi pea jääb naha sisse?

Puuk hammustab nii, et seda pole üldse tunda. Nõnda võib ta märkamatult ja rahulikult toimetada oma peremeesloomal tükk aega. Mida kauem puuk on kehasse kinnitunud, seda suurem oht on nakatuda. Oluline on puuk eemaldada kehalt kiiresti ja õigesti.

7 soovitust, kuidas nautida päikest, kartmata melanoomi

Päikesevalgus on inimesele oluline, et toota kehas D-vitamiini, mis parandab immuunsüsteemi, vähendab stressi ja tugevdab luid. Samas liiga palju päikest kiirendab naha vananemist ja suurendab pahaloomulise nahavähi ehk melanoomi riski. Kuidas nautida päikest nii, et hundid söönud ja lambad terved?

Vajalikud apteegitooted suvepuhkuseks

Suvel veedame palju aeg maakodudes ja kodumaal ringi seigeldes. Et ootamatu tervisemure suveseiklusi ära ei rikuks, tasub nii suvekoju kui ka autosse varuda komplekt igaks elujuhtumiks. Apotheka proviisor Izabelle Adamson annab nõu.

Mille järgi valida sääse- ja puugitõrjevahendit

Juuni algusest kuni juuli lõpuni välja on sääskede kõrghooaeg ja sageli pöörduvad inimesed apteeki nende tõrjumiseks vahendeid küsima. Tihti otsitakse putukatõrjeks vahendit, mis kaitseks nii sääskede, parmude kui ka puukide vastu. Põhjaliku ülevaate teeb Laura-Kristiina Valdson.

Kuidas muuta emakakaelavähi ennetamine veel tõhusamaks?

„Uuringutulemused kinnitasid, et sõeluuringul osalemine aitab emakakaelavähki ära hoida. Paraku osalevad Eestis sõeluuringul vähem just naised, kellel on muudest põhjustest tingitult suurem vähirisk. Ühe võimalusena osalusmäära tõstmiseks uuriti, kas Eestis saaks kasutusele võtta HPV kodutestimise, mis võimaldaks naistel sõeluuringu proovi anda mugavamalt. 

Teadlased tuvastasid teguri, mis suurendab vastuvõtlikkust koroonaviirusele

E-sigarettide kasutamine ehk veipimine kahjustab kopse. Mõningad tõendid näitavad, et e-sigareti tarvitajate seas on suurenenud Covid-19 risk. 

Sünnitamine kodus ja tervishoiuasutustes 2020. aastal

Tervishoiuasutustes sündis 2020. aastal 12 932 last, neist kõrgema etapi sünnitusabi osutavates tervishoiuasutuses 9576 last; 16 last sündis teel haiglasse. Kodus sündis 124 last, millest 92 lapse sünni puhul kasutati kodusünnituse teenust. Seda on 51 võrra rohkem kui aasta varem - kodusünnituse teenust kasutati aastal 2020 rohkem kui varasematel aastatel. Sünnitusabi teenust osutas kokku 12 tervishoiuasutust, kodusünnituse teenust kolm tervishoiuasutust.

Koroonapandeemia tõttu vähenesid inimeste võimalused psühhiaatrilisele abile

2020. aastal käis psühhiaatri konsultatsioonil 7% vähem psüühika- ja käitumishäirega inimesi kui 2019. aastal, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis avaldatud psüühika- ja käitumishäirete statistikast.

Miks tuleb oma nahka ultraviolettkiirguse eest kaitsta?

Suvi on kohe kohe käes ning üha rohkem inimesi otsib oma kosmeetikariiuli tagumisest otsast välja ka päikesekaitsekreemi. Kas teadsid, et oma nahka tuleks päikese eest kaitsa aga aastaringselt?

Eesti arstid saavad Covid-19 taastusravi juhendi, järelravi võib kesta üle aasta

Äsja valmis Covid-19 taastusravi käsitlusjuhend, mis on praegu terviseametis kooskõlastamisel. «Ühist käitumisjuhendit oli vaja selleks, et kolleegid saaksid pakkuda Covid-19 läbipõdenud patsientidele parimat ravi. See ravi võib kesta aasta, kuid võimalik, et kauemgi,» ütleb Ida-Tallinna keskhaigla taastusravikliiniku juht, terviseameti hädaolukorra meditsiinijuhi asetäitja Heidi Alasepp.

Tuberkuloosi haigestumiskordaja on Eestis aegade madalaim

2020. aastal registreeriti Eestis 124 tuberkuloosijuhtu, neist 109 uut ehk esmast tuberkuloosijuhtu, 11 retsidiivi- ja 4 muud korduvravijuhtu. See on 26 haigusjuhu võrra vähem kui 2019. aastal. Haigestunutest 91 (73,4%) olid mehed, 33 naised. Vanim patsient oli 90-, noorim 14-aastane.

Murettekitav statistika: põhikooli lõpuks on 30%-l Eesti õpilastest diagnoositud lühinägevus

Laste silmad on praegu suurema surve all kui kunagi varem, sest õues viibitakse vähe ning ekraanide taga ollakse väga palju.Ida-Tallinna Keskhaigla silmaarsti dr. Kadi Palumaa sõnul on statistika murettekitav: hinnanguliselt 20-30% Eesti põhikooliealistest lastest ehk 45 000 koolilast on lühinägevusega ning see hulk kasvab aasta-aastalt.

 

Terviseuuring: 65 protsendil täiskasvanutest on krooniline haigus või pikaajaline terviseprobleem

Üle-euroopalise terviseuuringu täna avaldatud Eesti tulemustest selgub, et 65 protsenti meie täiskasvanud elanikest tunnistab mõnd kroonilist haigust või pikaajalist terviseprobleemi. 

AVASTUS ⟩ Covid-19 on ka veresoonkonna haigus

Teadlased on juba mõnda aega teadnud, et SARS-CoV-2 eripärased valged valgud aitavad viirusel nakatada peremeesorganismi, haardudes tervete rakkudega. Nüüd näitab uus suur uuring, et neil on võtmeroll ka haiguses endas.

TalTechi teadlased loovad õhku ja pindasid puhastavaid pinnakatteid

Tallinna Tehnikaülikoolis on lõpule jõudmas uurimistöö, milles uuritakse titaaniumdioksiidi (TiO₂) kui kõige perspektiivikamat fotokatalüütilist pinnakattematerjali ning selle rakendamisvõimalusi igapäevastes olmetegemistes.

Esmaspäevast saab apteekides puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

Alates esmaspäevast, 19. aprillist, saab 25 apteegis üle Eesti end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida. Nagu ka varasemalt, on see võimalik Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Pärnus, Rakveres, Narvas, Võrus kui Kuressaares, uute kohtadena on lisandunud Rapla ja Haapsalu. 

TAI teadurid uurivad Eesti elanike tervisekäitumist aasta möödudes koroonaviirusest põhjustatud olukorras

Tervise Arengu Instituut (TAI) saadab täiskasvanud Eesti elanike meiliaadressidele ligi 12 000 uuringukutset eesmärgiga hinnata, kas ja kuidas on elu koroonaviirusega mõjutanud inimeste tervisekäitumist, sh vaimset tervist.

Alkoholitarvitamise uued riskipiirid

Täna algav Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania „Kus on sinu piir“ juhib inimeste tähelepanu sellele, et alkohol mõjutab nende elu ja tervist. Kampaaniaga kutsub TAI inimesi vaatama üle oma tarvitatavaid alkoholi koguseid ja arvestama seonduvate terviseriskidega.

Teadlaste soovitus koroona vastu võitlemiseks: Magage rohkem!

Erinevate riikide teadlased on jõudnud järeldusele, et võitluses koroonaga on lisaks kätepesule ja distantsi hoidmisele võtmetähtsusega ka kvaliteetne uni. Milles siis seisneb une supervõime immuunsüsteemi tugevdamisel ja koroonaviirusega võitlemisel? Milline mõju on melatoniinil?

Kuidas mõjutab talisuplus meie nahka?

Käesoleval hooajal on väga populaarseks kujunenud talisupluse harrastamine, mis on hea viis enda karastamiseks, kuid sellel võivad olla ka ootamatud tagajärjed meie nahale. Apotheka Viru Keskuse apteegi iluteenindaja Marjana Tilk räägib lähemalt, millist mõju avaldab talisuplus meie nahale. 


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:15 17.09.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.