Artiklid

WHO andis teadlastele järele: koroonaviirus jääb tõesti ruumi hõljuma

Tänaseni tunnistas Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) nakkuse leviku võimalust vaid haige inimese köhatamise või aevastamisega pindadele sattunud piiskade kaudu. WHO suhtumine koroonaviiruse levikusse ja nakatumisse muutus pärast 239 teadlase kirjalikku pöördumist, kus soovitati tungivalt arvestada viirushaigusesse nakatumise võimalusega õhu kaudu, vahendab CNN.

BBC: ammu tuntud ravim suudab raskes seisundis koroonapatsientide elusid päästa

Odav ja laialt saadaval ravim deksametasoon võib hingamisraskustega COVID-19-patsientide elusid päästa. Oxfordi ülikooli uuringu põhjal võib öelda, et hingamisaparaate vajavate patsientide suremusriski vähendab see kolmandiku võrra (40 protsendilt 28-le), hapnikku saavatel patsientidel viiendiku võrra (25 protsendilt 20-le).

Teadlased selgitasid välja, millised on koroonaviiruse pikaajalised tagajärjed inimorganismile

Teadlased üritavad välja selgitada, kuidas mõjutab Covid-19 inimorganismi ning millised võiad olla selle pikaajalised tagajärjed tervisele.

Koroonaviirus 

Inimesed, kel on koroonaviirusega nakatumise põhjendatud kahtlus, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuande telefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Apteekides vaktsineeriti tänavu rekordarv inimesi

Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) eestvedamisel vaktsineeriti tänavu gripi vastu apteekides üle 14 000 inimese, seda on ligi 5000 inimest rohkem kui möödunud aastal.

Toiduga seonduvatest haiguspuhangutest 40% on põhjustatud ebapiisavast koduköögi hügieenist

11. detsembril tutvustas Maaeluministeerium värskelt läbi viidud uuringut eestimaalaste toiduhügieenist. Küsitluse viis läbi Faktum & Ariko ning nende uuringut kommenteeris ning täiendas Maaülikooli professor Mati Roasto.  

 

Algab HIV kiirtestimise nädal

27. november kuni 1. detsember toimub HIV kiirtestimise nädal. SA Koos HIV Vastu ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel saab sellel nädalal teha tasuta HIV kiirtesti Tallinnas, Tartus, Kohtla-Järvel, Paides, Pärnus, Saaremaal, Võrus ja Põlvas.

Eestis aitab esimest korda vähki diagnoosida tehisintellekt

Ida-Tallinna Keskhaigla läks esimesena Eestis üle digitaalsete mikropreparaatide igapäevasele analüüsile, mis tähendab kiiremaid ja täpsemaid diagnoose ning vähendab subjektiivsust.

Uuring: gripi vastu vaktsineerida soovijaid on üha rohkem

Kui möödunud hooajal vaktsineeris end gripi vastu Terviseameti andmetel 92 529 inimest ehk 7% kogu elanikkonnast, siis Apotheka tellitud Kantar Emori värskest uuringust selgub, et algaval gripihooajal plaanib end lasta gripi vastu vaktsineerida üle 17% eestimaalastest vanuses 18–84 eluaastat.

Milliste sümptomitega annab endast märku listerioos?

Listerioos on bakteri Listeria monocytogenes poolt põhjustatud nakkushaigus, mis avaldub palaviku, meningiidi ehk ajukelmete põletiku või seedetrakti häiretena, vahendab terviseamet. 

Patsiendikindlustus aitab muuta tervishoidu ohutumaks

Patsiendikindlustuse loomisega astume kogu tervishoiusüsteemiga uude ajastusse, kus patsientide huvid saavad senisest paremini kaitstud ning süsteem toetab ohutumat ja kvaliteetsemat ravi, ütles sotsiaalminister Tanel Kiik täna 17. septembril, ülemaailmsel patsiendiohutuse päeval Põhja-Eesti Regionaalhaiglas toimunud pressibriifingul.

Infarkti riskifaktorid, mida tähele panna ja kontrolli all hoida

Kuigi keskealistel ja vanematel meestel väheneb südamehaiguste risk, siis alla 40-aastastel meestel on infarktioht suurem kui kunagi varem.

2019. aasta sõeluuringu sihtrühma kuuluvatel inimestel on veel võimalik osaleda sõeluuringul kuni 2020. aasta jaanuari lõpuni.

Tänavu oodatakse rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1951, 1952, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 ja 1969. Emakakaelavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989. Jämesoolevähi sõeluuringule oodatakse nii mehi kui naisi sünniaastatega 1953, 1955, 1957 ja 1959.

Nahadiagnostika apteegis

Valitud Apotheka apteekides saab määrata nahaniiskust ning rasu ja pigmentatsiooni ehk melaniini sisaldust nahas. Loe milleks see vajalik on.

Tervise Arengu Instituudi värske uuring: kuidas läheb meie lastel?

Rahvuse ja kultuuri tugevus ning säilimine sõltub sellest, kui hästi või kehvasti läheb lastel. Viimasel ajal meedias laia kajastust leidnud artiklid on viidanud vägivallale ja vaimse tervise probleemidele koolilaste elus. Kas sellised mured on laialt levinud, kuidas üldse läheb meie lastel? 

Millal peaksid puugihammustuse korral testima verd?

Puugi saamiseks ei pea tingimata metsa minema, piisab maakodus toimetamisest või pargis pikniku pidamisest. Kuna puuki pole kuulda ega tunda, võib ta meile märkamatult kehale kinnituda. Kuidas olla kindel, et sa ei ole nakatunud puukentsefaliiti või –borrelioosi? Millised on põhilised sümptomid? Millal tasub teha testid?

Menopausi sümptomid võivad kimbutada mõnest kuust mitme aastani. Kuidas toidulisandite ja käsimüügiravimitega leevendada?

Menopaus tuleb siis, kui see tulema peab. Pole pääsu kuumahoogudest, peavaludest, öisest higistamisest ega meeleolumuutustest. Teadmised üleminekueast ja mida võib sellel ajal enda heaks teha, aitavad muutuste perioodiga paremini toime tulla.  

Perearst Karmen Joller: leetrid on üks kõige nakkavamaid viirushaigusi üldse!

Eestis on tänavu juba 18 leetrihaiget ja vaktsineerimata on sajad lapsed. Parim kaitse on vaktsineerimine, soovitab perearst Karmen Joller. 

HPV sümptomid, mida kõik naised teadma peaksid

Enamasti ei tekita HPV mingeid sümptomeid ja inimesed ei tea ise, et on nakatunud. Tihti saab keha infektsioonist iseseisvalt lahti ja viirusest ei jää jälgegi. HPV-l on üle 100 erineva tüve ning need mõjutavad enamasti erinevaid keha osasid. On sugulisel teel levivaid tüvesid, mis mõjutavad genitaalpiirkonda ning teised, mis tekitavad jalgadele ja kätele tüükaid.

Läbimurre: uudne Alzheimeri ravim läbis edukalt esimesed inimkatsed

Uus ravim Alzheimeri tõve raviks on edukalt läbinud inimestel esimese testimise faasi. Uuringud on juba näidanud, et ravim parandab mälu ja leevendab teisi haiguse sümptomeid vanematel hiirtel.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

13:00 12.10.2020

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.