Artiklid

Teadlaste suur avastus: armastatud jook aitab eemaldada verest kolesterooli

Teadlastel on uus arusaam kofeiini kaitsvast mõjust südame-veresoonkonnale. Kanada teadurite meeskond avastas, kuidas kofeiin «suhtleb» rakkudega, mille tulemusel eemaldatakse vereringest kolesterooli.

Infarkti riskifaktorid, mida saab mõjutada ja mida mitte

Iga infarkt jätab jälje ja seda kogu eluks. Haigekassa eriarstiabi paketi arenduse talituse spetsialist Malle Avarsoo selgitab, milliseid infarkti riskifaktoreid saab oma tegevusega muuta ning milliseid mitte. 

Alkoholitarvitamise häire ravi teenused

Tervise Arengu Instituut panustab jätkuvalt alkoholitarvitamise häire ravi teenuse kvaliteedi parandamisse ja kättesaadavuse suurendamisse. Alates 2014. aastast on Tervise Arengu Instituut (TAI) sihipäraselt arendanud alkoholi liigtarvitamisega seotud teenuseid tervishoiusüsteemis, milleks on kasutatud Euroopa Sotsiaalfondi vahendeid programmist „Kainem ja tervem Eesti“.

 

Vaata järele, kas sind oodatakse vähi sõeluuringule

Alates 26. jaanuarist hakkasid apteekrid 2022. aastal sõeluuringute sihtgruppidesse kuuluvatele inimestele meelde tuletama, et nad on oodatud vähi sõeluuringutele.

Kaasasündinud südamerikete teadlikkuse nädal 7.-14. veebruaril

7.–14. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist kaasasündinud südamerikete nädalat, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust kaasasündinud südamerikete olemasolust, nende jälgimise ja ravimise vajadusest ning võimalustest.

Teadlased tuvastasid olulise enneaegse surma riskiteguri

Kaasuv psühhiaatriline haigus suurendab kroonilise kopsu- ja südamehaiguse ning diabeediga patsientide enneaegse surma riski, nendivad Ühendkuningriigi Oxfordi ülikooli teadlased. 

Suur Eesti uuring näitas, keda koroona enim ohustab

Tartu Ülikooli suur Covid-19 uuring Eesti inimeste seas näitas, et südamehaigused on haiguse raske kulu oluline riskitegur nii noorematel kui vanematel. Samas on üllatuslikult suur osa haiglaravi vajanutest üsna terved inimesed.

Algab emakakaelavähi ennetamise ja varase avastamise kampaania

Algab emakakaelavähi ennetamise kampaania, millega Eesti Vähiliit ja Eesti Haigekassa juhivad naiste ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Alustatakse Patsiendiportaali www.digilugu.ee uuendamisega

14 aastat inimesi teeninud Patsiendiportaalis (digilugu.ee) tehti viimane suurem arendus üheksa aastat tagasi. Alates 2021 aastast sai portaali visiooni loomise ja sisulise poole eest vastutavaks pooleks Tervise Arengu Instituut.

Selgus põhjus, miks osad inimesed koroonaviirusesse ei nakatu

Uuringud näitavad, et keha loomulikud kaitsemehhanismid külmetuse vastu võivad pakkuda kaitset ka Covid-19 vastu. Ajakirjas Nature Communications avaldatud uuringus osales 52 inimest, kes elasid koos kellegagi, kes oli just koroonasse nakatunud.

Rekordnakatumised ja looduslik immuunsus?

Koroona omikrontüve levides nakatub Eestis iga päev juba tuhatkond inimest. Välismaal, kus omikron on laamendanud veidi pikemalt, püstitatakse aga juba enneolematuid nakatumisrekordeid. Sama ootab tõenäoliselt Eestit, ent teadlaste hinnangul võib sellest leida ka midagi head.

Covid-19 sümptomid on muutunud

Kui varem kaevati haistmis- ja maitsmismeele kadumise üle, siis nüüd on nähuks peavalu, nõrkus ja nohu, ütleb Läti perearstide liidu juht Sarmite Veide.

Infarktipatsientide prognoosi parandab üllatav meetod

Juba 1918–1920 möllanud gripipandeemia ajal pandi tähele, et grippi põdenutel oli südameinfarktijärgne prognoos parem. Ka mitmetes hilisemates uuringutes on leitud, et gripivaktsiini manustamine vähendab kardiovaskulaarset riski, kirjutab Eesti arstide liidu ajaleht.

Neli toitu ja üks jook, mis aitavad tuua hea une

Hea uni aitab ennetada mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas kroonilisi haiguseid, neuroloogilisi häireid ja enneaegset vananemist. Uni hoiab töökorras inimese aju, seedimise ning toetab immuunsüsteemi. Teadlaste hinnangul peaks öösel magama seitse kuni üheksa tundi.

Tugeva immuunsuse vundament

«Mikrotoitained ja vitamiinid on väga olulised immuunsüsteemi jaoks ja viirusnakkuste ärahoidmisel. Samas nende üleliigsest manustamisest reeglina kasu pole,» selgitab Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson.

Jaanuarist hüvitab haigekassa mitmeid uusi ravimeid

Jaanuarist täieneb haigekassa rahastatavate ravimite nimekiri uute ravimitega ning laiendatakse nii ravimeid saavate patsientide hulka kui tehakse ka mõned senised haiglas kasutusel olnud ravimid kättesaadavaks apteegis.

Kaks gruppi inimesi, kes on koroonaviiruse omikrontüve eest hästi kaitstud

Maailma teadlaste esimesed uuringud koroonaviiruse uue tüve omikroni omaduste kohta räägivad sellest, et selle vastu ei aita eraldivõetuna tavavaktsineerimine ega läbipõdemine, kuid kaks gruppi inimesi paistavad olevat hästi kaitstud, leiab Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits.

EMA kiitis heaks põletikuvastase ravimi kasutamise Covid-19 raviks

Euroopa Ravimiamet (EMA) andis esmaspäeval soovituse kasutada raskete Covid-19 sümptomitega haiglas viibivate täiskasvanute raviks põletikuvastast ravimit.

Eestis hakkab kehtima vaktsiinikindlustus

Valitsus toetas tänasel kabinetinõupidamisel tervise- ja tööministri ettepanekuid kõiki Eestis kasutatavaid vaktsiine hõlmava vaktsiinikindlustuse loomiseks. Esimesena lähevad sinna alla koroonavaktsiinid.

Personaalmeditsiin – teadusest praktikasse

Personaalmeditsiini eesmärk on leida igale inimesele võimalikult individuaalne ennetus- või raviplaan, analüüsides inimese geneetilisi andmeid koos teiste tervise- ja keskkonna-andmetega. 3. detsembril toimub Tartus hübriid-vormis seminar “Personaalmeditsiin – teadusest praktikasse”.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.