Artiklid

Patsiendikindlustus aitab muuta tervishoidu ohutumaks

Patsiendikindlustuse loomisega astume kogu tervishoiusüsteemiga uude ajastusse, kus patsientide huvid saavad senisest paremini kaitstud ning süsteem toetab ohutumat ja kvaliteetsemat ravi, ütles sotsiaalminister Tanel Kiik täna 17. septembril, ülemaailmsel patsiendiohutuse päeval Põhja-Eesti Regionaalhaiglas toimunud pressibriifingul.

Infarkti riskifaktorid, mida tähele panna ja kontrolli all hoida

Kuigi keskealistel ja vanematel meestel väheneb südamehaiguste risk, siis alla 40-aastastel meestel on infarktioht suurem kui kunagi varem.

2019. aasta sõeluuringu sihtrühma kuuluvatel inimestel on veel võimalik osaleda sõeluuringul kuni 2020. aasta jaanuari lõpuni.

Tänavu oodatakse rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1951, 1952, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 ja 1969. Emakakaelavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989. Jämesoolevähi sõeluuringule oodatakse nii mehi kui naisi sünniaastatega 1953, 1955, 1957 ja 1959.

Nahadiagnostika apteegis

Valitud Apotheka apteekides saab määrata nahaniiskust ning rasu ja pigmentatsiooni ehk melaniini sisaldust nahas. Loe milleks see vajalik on.

Tervise Arengu Instituudi värske uuring: kuidas läheb meie lastel?

Rahvuse ja kultuuri tugevus ning säilimine sõltub sellest, kui hästi või kehvasti läheb lastel. Viimasel ajal meedias laia kajastust leidnud artiklid on viidanud vägivallale ja vaimse tervise probleemidele koolilaste elus. Kas sellised mured on laialt levinud, kuidas üldse läheb meie lastel? 

Millal peaksid puugihammustuse korral testima verd?

Puugi saamiseks ei pea tingimata metsa minema, piisab maakodus toimetamisest või pargis pikniku pidamisest. Kuna puuki pole kuulda ega tunda, võib ta meile märkamatult kehale kinnituda. Kuidas olla kindel, et sa ei ole nakatunud puukentsefaliiti või –borrelioosi? Millised on põhilised sümptomid? Millal tasub teha testid?

Menopausi sümptomid võivad kimbutada mõnest kuust mitme aastani. Kuidas toidulisandite ja käsimüügiravimitega leevendada?

Menopaus tuleb siis, kui see tulema peab. Pole pääsu kuumahoogudest, peavaludest, öisest higistamisest ega meeleolumuutustest. Teadmised üleminekueast ja mida võib sellel ajal enda heaks teha, aitavad muutuste perioodiga paremini toime tulla.  

Perearst Karmen Joller: leetrid on üks kõige nakkavamaid viirushaigusi üldse!

Eestis on tänavu juba 18 leetrihaiget ja vaktsineerimata on sajad lapsed. Parim kaitse on vaktsineerimine, soovitab perearst Karmen Joller. 

HPV sümptomid, mida kõik naised teadma peaksid

Enamasti ei tekita HPV mingeid sümptomeid ja inimesed ei tea ise, et on nakatunud. Tihti saab keha infektsioonist iseseisvalt lahti ja viirusest ei jää jälgegi. HPV-l on üle 100 erineva tüve ning need mõjutavad enamasti erinevaid keha osasid. On sugulisel teel levivaid tüvesid, mis mõjutavad genitaalpiirkonda ning teised, mis tekitavad jalgadele ja kätele tüükaid.

Läbimurre: uudne Alzheimeri ravim läbis edukalt esimesed inimkatsed

Uus ravim Alzheimeri tõve raviks on edukalt läbinud inimestel esimese testimise faasi. Uuringud on juba näidanud, et ravim parandab mälu ja leevendab teisi haiguse sümptomeid vanematel hiirtel.

Ära lase puukentsefaliidil rünnata! Vaktsineeri apteegis!

Vaktsineeri ennast ja oma lähedasi puukentsefaliidi vastu lähimas apteegis. Vaata videot!

 

 

Retseptiõiguse andmine eriõdedele aitab vähendada ravijärjekordi

Eesti Õdede Liit ja Sotsiaalministeerium korraldavad esmaspäeval, 1. aprillil  kell 15-17 Sotsiaalministeeriumis infotunni retsepti pikendamise õiguse andmisest ka eriõdedele, et lühendada ravijärjekordi ja tagada patsientidele järjepidev ravi.

Kas antidepressandid tekitavad sõltuvust?

Vahel arvatakse, et antidepressandid tekitavad sõltuvust, sest kogetakse, et pärast ravi lõpetamist tulevad depressiooni sümptomid tagasi. Kuidas sellega siis tegelikult on?

Mitu päeva on viirushaiguse põdeja nakkav?

Külmetushaigustena tuntud ülemiste hingamisteede haigused on tegelikult viiruste põhjustatud ja nakkavad. Neid võib edasi anda juba paar päeva enne sümptomite tekkimist. See tähendab, et neid võib levitada enda teadmata.

Mehi oodatakse eesnäärmevähi kontrolli

Kui naisi kutsutakse haigekassa korraldatud kampaaniatega nii rinna- kui ka emakakaelavähi kontrolli, siis praegu toimuv kodanikualgatuslik kampaania ärgitab mehi oma tervist kontrollima.

Suur teadusavastus - stress põhjustabki vähki, aga üks vitamiin pakub kaitset

Hiirte peal tehtud teadusuuring avas tagamaad, kuidas krooniline ehk pikka aega kestev pidev stress tõukab tagant vähi teket. Inimeste vähijuhtumid andsid kinnitust. Teadlased leidsid ka aine, mis võib stressi laostava mõju eest kaitsta.

Gripi haripunkt

Grippi ning hingamisteede viirushaigustesse on nakatunud tuhandeid inimesi, intensiivravile satuvad aga riskirühma kuuluvad väikelapsed ning kroonilisi haigusi põdevad eakad. Eelmisel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arsti poole 5978 inimest, neist 44,7 protsenti olid lapsed. Võrreldes eelnenud nädalaga arstide poole pöördunute arv oluliselt ei muutunud, edastas terviseamet.

Teadlased avastasid: see teesort hävitab rinnavähki

Rinnavähk on levinud haigus ja selle ravivõimalusi uuritakse teadusringkondades palehigis. Teadlased võtsid ette rohelise tee võimaliku kasuteguri ja avastasid, et mõnel seal sisalduvatel ühenditel on vähivastased omadused, vahendab Medical News Today.

Avokaadode söömisel tuleb praegu olla eriti ettevaatlik

Kui varasemalt on avokaadod olnud üsna ohutud viljad ja nende pesemine rohkem harjumuse küsimus, siis nüüd tuleks pesemata avokaadodesse suhtuda väga suure ettevaatusega. Vähemasti mõnda aega.

2019. aasta muudatused sotsiaalministeeriumi haldusalas

Perearsti nõuandetelefonilt 1220 hakkab saama isikustatud nõu.

Kui praegu on telefoninõuanne anonüümne, siis alates 2019. aasta 1. augustist tekib nõu andval perearstil võimalus näha inimese nõusolekul ka tema terviseandmeid – tehtud analüüse, määratud ravimeid ja põetud haigusi ning seeläbi täpsemat nõu anda. See võimaldab saada nõuandetelefonil tulevikus ka näiteks lühiajalist retseptipikendust juba väljakirjutatud ravimitele. 

 


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

13:00 12.10.2020

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.