Artiklid

Mida võib endaga kaasa tuua alkoholi liigtarvitamine? Pohmelli leevendamine.

Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg kõneleb lähemalt, kuidas mõjub meie organismile alkoholi liigtarvitamine, millised haigused või tervisemured võivad nii alguse saada ning millist abi leiab apteegist, et oma olemist paremaks muuta.

Kuidas leevendada maskide kandmisest tekkinud nahaprobleeme?

Maskide kandmine on hetkel meie igapäevase rutiini osa. Ühekordse või mitmekordse maski pikaajaline kandmine võib teatud nahapiirkondades põhjustada liigset survet ja hõõrdumist, mis omakorda võib häirida naha kaitsebarjääri funktsioone. See omakorda võib põhjustada näonaha probleeme: lööve, ärritus, põletik ja isegi akne. Millised võivad olla maskidest tekkinud nahaprobleemid ja mis lahendust BioNike neile pakub, räägib lähemalt BioNike’i esindaja Olga Kruglova.  

 

Teadlased tuvastasid ravimi, mis takistab edukalt koroonaviiruse paljunemist

Uudne arvutuslik ravimite skriinimismeetod koos laborikatsetega viitab sellele, et algselt lümfoomi raviks välja töötatud kemoteraapiaravimit pralatreksaat võib potentsiaalselt kasutada Covid-19 raviks.

Apteekri soovitused külmetuse esmaseks raviks

Nohu, kinnine nina, kurguvalu ja köha võivad märksõnadena tervise juures tekitada nüüdisajal rohkem ärevust. COVID-19 mõjutab inimesi erinevalt. Enamiku haigusnähud jäävad kergeks kuni mõõdukaks ja sageli ei olegi lihtne eristada viimast klassikalisest külmetushaigusest. Proviisor Izabelle Adamson vastab külmetushooajal kimbutavatele küsimustele.

Millest lähtuda kraadiklaasi valikul?

Igas koduapteegis peab olemas olema vähemalt üks toimiv kraadiklaas. Termomeetrite valik võib lüüa aga silme eest kirjuks. Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum räägib lähemalt, mida tuleb jälgida termomeetri soetamisel ning kasutamisel.

Seitse enimlevinud müüti külmetushaigustest. Mida uskuda?

Kas teadsid, et külmetamine ei põhjustagi külmetushaigusi? Haigeks jääme hoopis siis, kui meie organismi immuunsus on madal ning me puutume samal ajal kokku viirusekandjaga. Sügistalvine jahe õhutemperatuur ning madal -niiskus nõrgestavad inimese organismi vastupanuvõimet, ent sel perioodil muutuvad just viirused eriti nakkusohtlikuks. Millised enimlevinud müüdid viirustega kaasas käivad ja kas neid uskuda või mitte, selgitab Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg.

Teadlased avastasid uusi seoseid raseduse katkemise ja ema geenide vahel

Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlaste avaldatud värskes artiklis ajakirjas Nature Communications kirjeldati seni avastamata seoseid raseduse katkemise ja ema geenide vahel.

Mis on soole ärritussündroom? 

Keerulise nimega vaevuse – soole ärritussündroomi all kannatab proviisor Indrek Ventmanni sõnul ca 11% elanikkonnast. „Just see sündroom on sage kõhupuhituste, gaaside ja muude kõhuprobleemide põhjuseks,“ räägib proviisor Indrek Ventmann.

Teadlased: koroonasurmadel on seos organismile olulise vitamiiniga

D-vitamiini piisav sisaldus organismis vähendab Covid-19 patsientidel tekkivaid tüsistusi ning surmariski, vahendab Medical Xpress.

Piimhappebakterite kasulikkusest meie organismile

Seljataha hakkavad jääma suvised grillpeod, suvekontserdid ja aiapeod, mis tõid endaga kaasa nii ülesöömise kui ka liigse alkoholi tarvitamise. Sügis toob endaga kaasa rutiinsema päevaplaani, lapsed lähevad kooli ja lasteaeda ning õige aeg on hakata uuesti tähelepanu pöörama normaalsete seedeprotsesside taastamisele. Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum soovitabki siinkohal teha tutvust piimhappebakteritega ehk probiootikumidega ning on meile rõõmuga teejuhiks nende heade bakterite maailmas.

Une tähtsust ei tohi alahinnata. Melatoniin.

Uni on meile sama tähtis kui õhk, vesi ja toit. Kahjuks on aga erinevad unehäired tugevasti pead tõstmas, mille tulemusel võib kaasneda väsimus, kurnatus, keskendumisraskused, mäluhäired ning väheneda päevaste tegemiste kvaliteet nii tööl kui koolis. Unehäired soodustavad ka rasvumise, depressiooni, enneaegse vananemise, diabeedi ja südame-veresoonkonna haiguste esinemise sagedust.

C-vitamiini vajalikkusest ja kasulikkusest

Sageli ei mõisteta vitamiinide olulisust ja nende positiivseid omadusi meie organismi paremaks toimimiseks. Esmakordselt kerkis esile vitamiinide olulisus juba keskajal, kui meremehed kes ei saanud oma pikkadel merereisidel piisavalt c-vitamiini ning haigestusid seejärel skorbuuti, mis väljendus hammaste väljalangemise, igemete, seedeelundite ja lihaste veritsemisega. Mingil hetkel mõisteti, et c-vitamiinirikaste toitudega nagu sidruni, sibula ja puuviljade söömisega on võimalik seda haigust ära hoida. Apotheka proviisor Anu Hoop rääkis c-vitamiini tarbimise vajalikkusest ja kasulikkusest.

GRAAFIKUD: Koroonaviiruse näitajaid ei saa kevadistega võrrelda

Kui vaadata andmeid kevadest sügiseni, siis viimase 14 päeva nakatumine 100 000 inimese kohta läheneb kevadisele tipule, ent natuke on tipust ikkagi puudu. Ometi, kui võrrelda positiivsete testide osakaalu, siis siin jääb tipuni veel hulk maad.
 

Koroonaparadoks: nakkusjuhtumite arv suureneb, suremus väheneb

Koroonastatistikast ilmneb, et paljudes riikides on suve alguses taandumise märke näidanud viirusnakkusjuhtumite arv asunud taas tõusuteele, surmajuhtumite arv aga väheneb. Terviseeksperdid toovad olukorda selgust Suurbritannia statistikat, ravimeetode ning elanikkonna tervisekäitumist analüüsides.

Värsked uuringud: kuidas on see võimalik – paljude inimeste immuunsüsteem tunneb koroonaviiruse ära?

Hiljutiste uuringutulemuste kohaselt tunneb koguni 20–50 protsendi inimeste immuunsüsteem uue koroonaviiruse ära sõltumata sellest, et pole selle kaheksa kuud tagasi esimest inimest nakatanud olevusega iial varem kohtunud. Iseasi on, kas järgnev immuunsüsteemi reaktsioon on hea või halb.

WHO andis teadlastele järele: koroonaviirus jääb tõesti ruumi hõljuma

Tänaseni tunnistas Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) nakkuse leviku võimalust vaid haige inimese köhatamise või aevastamisega pindadele sattunud piiskade kaudu. WHO suhtumine koroonaviiruse levikusse ja nakatumisse muutus pärast 239 teadlase kirjalikku pöördumist, kus soovitati tungivalt arvestada viirushaigusesse nakatumise võimalusega õhu kaudu, vahendab CNN.

BBC: ammu tuntud ravim suudab raskes seisundis koroonapatsientide elusid päästa

Odav ja laialt saadaval ravim deksametasoon võib hingamisraskustega COVID-19-patsientide elusid päästa. Oxfordi ülikooli uuringu põhjal võib öelda, et hingamisaparaate vajavate patsientide suremusriski vähendab see kolmandiku võrra (40 protsendilt 28-le), hapnikku saavatel patsientidel viiendiku võrra (25 protsendilt 20-le).

Teadlased selgitasid välja, millised on koroonaviiruse pikaajalised tagajärjed inimorganismile

Teadlased üritavad välja selgitada, kuidas mõjutab Covid-19 inimorganismi ning millised võiad olla selle pikaajalised tagajärjed tervisele.

Koroonaviirus 

Inimesed, kel on koroonaviirusega nakatumise põhjendatud kahtlus, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuande telefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Apteekides vaktsineeriti tänavu rekordarv inimesi

Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) eestvedamisel vaktsineeriti tänavu gripi vastu apteekides üle 14 000 inimese, seda on ligi 5000 inimest rohkem kui möödunud aastal.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

13:00 12.10.2020

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.