Haemoptysis (ld.k)
Hemoptysis (ingl.k)
Ülevaade
Veriköhaks nimetatakse vere köhimist hingamisteedes oleva verejooksu tagajärjel. Veriköha võib avalduda heleda punase vere köhimisena või ainult rögas olevate verekiududena.
Veriköha on sümptom, mille põhjuseks võib olla tõsine haigus ning seetõttu tuleb alati pöörduda arsti poole.
Tekkepõhjused ja mehhanismid
Veriköha tekib hingamisteedes olevate veresoonte veritsemise korral. Kõige sagedasem on veritsus bronhide põletiku ja sellega kaasneva köha tõttu või kasvaja tagajärjel.
Kopsukoest lähtuvat veritsust põhjustab lokaalne protsess (näiteks kopsupõletik) või kogu kopsu haarav haigus (näiteks vere hüübimishäired).
Veresooni haaravad haigused on kopsuarteri trombemboolia ning veresoontes rõhu tõusu põhjustavad südamepuudulikkus ja südame mitraalklapi stenoos.
Kokkuvõttes on veriköha peamised põhjused põletikulised, kasvajalised või kardiovaskulaarsed ehk südame-veresoonkonnast põhjustatud.
Verejooks võib olla väga erineva ulatusega. Verd võib esineda ainult väheste kiududena rögas või erituda suure veresoone purunemise korral massiivselt, mis võib sulgeda hingamisteed ja olla eluohtlik.
Veriköha on sarnane ninaneelust (ninaverejooks) ja seedetraktist lähtuva veritsusega (söögitoru või mao verejooks).
Sagedasemad põhjused
Infektsioonid:
Bronhiit
Bronhektaasia
Tuberkuloos
Kopsupõletik
Kasvajad:
Pahaloomulised ehk vähkkasvajad
Healoomulised kasvajad
Südame-veresoonkonna haigused:
Südamepuudulikkus
Kopsuarteri trombemboolia ehk kopsuinfarkt
Südame mitraalklapi stenoos
Haruldlasemad põhjused
Vere hüübimishäired:
Antikoagulantravi
Trombotsütopeenia
Muud põhjused:
Trauma
Võõrkeha
Haigusgrupid on toodud esinemissageduse järjekorras.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Veriköha põhjustava haiguse kindlaks tegemiseks hinnatakse veriköha iseloomu ning kaasuvaid haigustunnuseid, kuulatakse kopsu ja tehakse erinevaid uuringuid:
röga analüüs, kopsu röntgenülesvõte, kompuutertomograafia, bronhoskoopia (hingamisteede uuring sondiga), spirograafia (hingamisfunktsioonide uuring), isotoopuuring, angiograafia ehk veresoonte kontrastuuring, ultraheli, vereanalüüs ja biopsia ehk koetüki võtmine kopsust.
Alati ei ole veriköha põhjust võimalik kindaks teha.
Koduse ravi võimalused
Kui köhas on verd vahetult peale ninaverejooksu, siis ei ole ravi vajalik.
Arsti poole pöörduda alati, kui esineb veriköha, mille põhjus pole teada, sest veriköha võib olla ka ohtliku haiguse tunnus.