Haigused

ka Stein - Leventhali tõbi;
polütsüstiliste munasarjade sündroom
Polycystic ovaries (ingl.k)

Seletus
Puberteedieas algav suguhormoonide tasakaalu muutustega kulgev haigus, mida isloomustavad munarakkude küpsematus (krooniline anovulatsioon), viljatus ja liigne karvakasv näol (hirsutism).

Ülevaade

Hormonaalse tasakaalu muutused takistavad munasarjades normaalset munarakkude küpsemist ja vabanemist, mille tõttu puudub võime viljastuda. Iseloomulik on menstruaaltsükli pikenemine ja hirsutism - suurenenud karvakasv näol, mis on tingitud meessuguhormoonide liiast. Haigus on enamasti siiski ravitav.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Polütsüstiliste munasarjade täpset tekkemehhanismi ei teata. Haigus võib olla iseseisev või kaasuda selliste haigustega, mille puhul on tõusnud meessuguhormoonide tase (neerupealiste haigused, kasvajad).

Naise organismis toodetakse meessuguhormoone munasarjades ja neerupealise koores. Meessuguhormoonide tootmist kontrollivad ajus paiknevad hormoonide regulatsioonikeskused (hüpotaalamus ja hüpofüüs ehk ajuripats).

Häired hormoonide regulatsiooni tasemel tingivad munasarjades intensiivistunud meessuguhormoonide -androsteendiooni ja testosterooni tootmise. Samaaegselt on häiritud munarakualgete (folliikulite) arenemine ja küpsemine, mille tulemusena moodustub munasarja kapsli alla ridamisi väikeseid vedelikku sisaldavaid tsüstikesti (lõpuni küpsemata folliiklid). Kuna munarakk ei küpse lõpuni, ei teki ovulatsiooni (munarakk ei vabane) ja ei moodustu kollaskeha, (kollaskeha on progesterooni, raseduse püsimist toetava hormooni allikaks) ning seetõttu on PCO sündroomiga naised sageli viljatud .

Kuna östrogeen on progesterooni poolt tasakaalustamata, võivad emaka limaskesta ülemäärasest kuhjumisest tekkida ebaregulaarsed emakaverejooksud.

Ülemäärane kehakaal kurnab süsivesikute ainevahetust, kõhunääre toodab rohkem insuliini. Insuliini tase võib olla ka normaalne, kuid rakkude tundlikkus insuliinile on vähenenud. Insuliini ainevahetus on suguhormoonide ainevahetusega tihedasti seotud, ta takistab suguhormoone siduva valgu (SHBG) ja insuliini kasvufaktorit siduva valgu (IGFBP-1) tootmist maksas, mistõttu vaba ja aktiivset testosterooni on organismis rohkem ning vaba insuliini kasvufaktor stimuleerib munasarjades meessuguhormoonide tootmist.

Sümptomid ehk avaldumine

Polütsüstiliste munasarjade sündroomiga esinevad menstruatsioonitsüklihäired (pikenenud menstruatsioonitsükkel, menstruatsiooni puudumine), viljatus ja liigne karvakasv (hirsutism). Võib esineda ülekaalulisus .

Varem nimetati menstruatsioonitsüklihäire, hirsutismi ja ülekaalulisusega kulgevat polütsüstiliste munasarjade sündroomi ka Stein- Leventhali sündroomiks .

Meessuguhormoonide liiast tulenevalt võib esineda aknet ja juuste väljalangust .

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Ulatrahelis diagnoositakse suurenenud polütsüstilised munasarjad. Ainult ultraheliuuringu alusel ei saa sündroomi diagnoosida, kuna polütsüstilisi munasarju esineb ka tervetel naistel.

Vereanalüüsis on iseloomulikud hormoonide taseme muutused. Lõpliku diagnoosi kinnitab laparaskoopial võetud proovitükk munasarjast, mida uuritakse mikroskoobi all..

Ravivõimalused

Ravi eesmärk on vähendada meessuguhormoonide taset organismis, takistada munasarjade jätkuvat muutumist ja taastada normaalsed ovulatoorsed menstruatsioonitsüklid.

Kehakaalu langetamine ülemäärase kaalu puhul on soodne süsivesikute ainevahetusele ja võimaldab normaalsete tsüklite taastumise.

Kui ei esine kohest rasestumissoovi, kasutatakse ravis kombineeritud rasestumisvastaseid tablette , milles sisaldub antiandrogeense (meessuguhormoonide vastase) toimega kollaskehahormoon.

Ravi peab kestma vähemalt 6-12 kuud .

Ravi efekti jälgimiseks korratakse tavaliselt ultraheli uuringut, kus võib näha munasarjade polütsüstilisuse vähenemist või kadumist.

Antiandrogeense toimega pillidel on positiivne mõju ka aknele, naha rasususele, hirsutismile ja juuste väljalangusele.

Hirsutismi raviks võidakse kasutada ka teisi antiandrogeenseid ravimeid.

Rasestumissoovil püütakse ovulatsioon hormoonraviga esile kutsuda ning naine rasestub tavalisel moel. Teatud juhtudel soovitatakse laparaskoopilist "drillingut" ehk spetsiaalset minasarjade operatsiooni.

Probleemiks võivad aga kujuneda raseduse katkemised, mistõttu naine vajab raseduse ajal naistearsti sagedast jälgimist ja vajadusel ravi.

Prognoos

Sõltub PCO sündroomi tinginud põhjusest.

Enamasti on haigus ravitav.

Meessuguhormoonide liia tõttu on neil naistel suurem risk südameveresoonkonna haigusteks, kõrgvererõhutõveks.

Ravimata ülemäärane emakalimaskesta vohamine võib üksikjuhtudel soodustada emakavähi teket.

Insuliini ainevahetushäire võib soodustada haigestumist II tüübi suhkruhaigusesse.

Ennetamine

Tõenäoliselt ei ole ennetatav.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

Tagasi haiguste nimekirja