Haigused

Osgood-Schlatteri haigus
Morbus Osgood-Schlatteri ( ld.k.)
Osgood-Schlatter disease ( ingl.k.)

Selgitus
Tegemist on põlvekedra kõõluse kinnituskoha (sääreluul) luustumishäirega, mis avaldub valuna  põlve eesosas.

Ülevaade
Haiguse esinemissagedus on  väike, sagedamini esineb seda aktiivsetel sportlikel poistel.
Tavaliselt on paranemine hea, aharvem on vajalik kirurgiline ravi.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Põlvekeder on väike luu põlveliigese ees. Põlvekedra pealt kulgeb reie nelipealihase kõõlus ning kinnitub sääreluu ülaossa.
Nelipealihase kinnituskohta sääreluule nimetatakse köbruks, mis kujutab endast luustumistuuma ning mis peaks lastel sulguma 7-9 eluaasta vahel.
Kui seda ei juhtu, jääb kõõluse kinnituskoha ja luu vahele kõhrkude. Luustumistuuma ebanormaalsel kokkukasvamisel sääreluule jääb iseloomulikult suur köber, mis on nähtav põlve all.
Haiguse tekkepõhjused ei ole teada, kuid soodustavateks faktoriteks peetakse sagedasi pisitraumasid, mis enamasti on seotud spordiga.

Sümptomid ehk avaldumine

Kaebused tekivad  tavaliselt lapseeas 11-14 eluaasta vahel, siis kui lapse kehaline aktiivsus suureneb. Väljavõlvuv köbruke sääre ülaosas võib olla vaatlusel nähtav.
Põhiliseks kaebuseks on valu sääre ülemises kolmandikus. Samuti võib esineda puutehellust antud piirkonnas. Sageli tekib valu põlvili asendis või suuremal koormusel.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haigus tehakse kindlaks avalduvate sümptomite alusel. Selleks on valu sääre ülemises kolmandikus, mis avaldub eriti põlvili asendis. Katsudes esineb samas piirkonnas puutehellus, harvem turse.
Vajalik on alati teha röntgenuuring põlveliigesest. Röntgenfilmil on võimalik näha põlvekedra kõõluse kinnituskoha luustumishäiret.

Ravivõimalused

Kuni laps on kasvueas, rakendatakse tablettravi. Ägeda valu korral tuleb koormusest loobuda ja lisaks tarvitada valu leevendavaid ravimeid (Ibuprofeen, Diklofenak). Ärritust haigele kohale aitab leevendada kitsas tugiside põlve alla
Kui esineb turse, võib valulikku ja paistes piirkonda määrida valuvastaste salvidega (Fastum geel).
Kirurgilist ravi rakendatakse vajadusel ja ainult täiskasvanueas. Operatsiooni käigus eemaldatakse luuga ühinemata jäänud osa.
Tablettravi järgselt on vajalik alustada ravikehakultuuriga, mille eesmärgiks on reielihaste tugevdamine. Operatsioonijärgselt on taastumine täielik. Haav paraneb 10-12 päeva ja sellejärgselt vaevusi ei jää.

Prognoos

Kui haigus on diagnoositud, siis mingit elukvaliteedi langust sellega ei kaasne ja püsivat tervisehäiret ei jää.

Ennetamine

Aktiivse spordiga tegelemisel tasub meeles pidada, et treeningut tuleb alustada korraliku soojendusega ja venistusharjutustega. Kui peale treeningut tekib valu, siis leevendada seda külmakotiga.

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

Tagasi haiguste nimekirja