Haigused ja seisundid

Klamüüdiainfektsioon

ka klamüdioos
Chlamydiosis (lad.k)
Chlamydial infection (ingl.k)

Seletus

Sugulisel teel edasikantav haigus, mida põhjustab rakusisene parasiit Chlamydia trachomatis .

Ülevaade
Klamüüdiainfektsioon on sugulisel teel leviv haigus, mis põhjustab põletikku emakakaelas ja kuseteedes. Kaebustena võivad esineda rohkenenud voolus ja ebaregulaarsed veritsused, kuigi tavaliselt kaebused puuduvad. Raskematel juhtudel kujunevad ulatuslikud liited väikevaagnas, munajuhade umbumine ja viljatus. Levides edasi sisesuguelunditele tekib seesmiste suguelundite põletik (PID).

Rasedatel tõstab nakkus enneaegse sünnituse ohtu, vastsündinu aga võib nakatuda sünnituse ajal silma- või kopsupõletikku.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Klamüdioos on sagedasti esinev sugulisel teel leviv haigus, mille tekitajaks on rakusisene parasiit- Chlamydia trachomatis. Haigustekitaja pesitseb eelistatult kuse- ja sugutraktis, kuid ka silma limaskestal.

Nagu ka teiste suguhaiguste puhul, levib nakkus vaid otsesel seksuaalsel kontaktil. Kuna haigustekitaja hävineb kuivamisel, temperatuuri muutudes, ei ole klamüdioosi võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades jne. Pooltel juhtudest võib klamüüdia esineda kaebusi tekitamata. Arsti juurde pöördumata võib haigus jääda avastamata. Ka arst ei pruugi alati klamüüdia analüüse kaebusteta patsiendilt võtta, nii võib nakkus püsida aastaid. Rasedal esinev ravimata klamüdioos võib ohustada vastsündinu nakatumist silmapõletikku, kopsupõletikku.

Klamüdioos võib esineda koos teiste sugulisel teel levivate nakkustega (gonorröa e. tripper, trihhomonioos, genitaalherpes, papilloomiviirus).

Klamüüdia võib põhjustada naistel emakakaela, kusiti, Bartoliini näärmete põletikku.

Tüsistunud juhtudel levib haigus sisemistele suguelunditele, põhjustades emaka, munajuhade, munasarjade haigestumist (PIDi). Haigusega kaasneb sageli liidete teke väikevaagnas, munajuhad võivad sulguda põhjustades viljatust. Klamüdioosiga võib kaasuda perihepatiit (Fitz- Hugh- Curtise sündroom), mille puhul tekib maksakapsli ümber põletik, mis avaldub valuna parema roidekaare all, hiljem võivad maksakapsli ümber moodustuda viiulikeeletaolised liited.

Klamüdioosiga võib esineda liigesevalusid, silmapõletikku, kusiti põletikku, viimaste koosesinemist nim. ka Reiteri sündroomiks.

 

Sümptomid ehk avaldumine

Emakakaelapõletik avaldub rohkenenud limasmädase vooluse tekkes.

Võib esineda tsükliväliseid veritsusi ja vahekorrajärgseid kontaktverejookse. Kusitipõletik põhjustab valulikku, sagenenud urineerimist.

Bartoliini näärmete põletiku puhul tekib ülivalulik, turseline ja suurenev moodustis ühele poole häbememokka, mis takistab istumist ja käimist.

PID põhjustab tavaliselt alakõhuvalusid, kuid võib kulgeda ka kaebusteta.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haigust diagnoositakse naistel emakakaelast või meestel kusitist võetud analüüside alusel, kust otsitakse klamüüdiatekitajat.

Haiguse olemasolu või läbipõdemist võib kindlaks teha ka vereseerumist määratavate antikehade alusel, kuid see ei ole väga täpne meetod ning väga suuri järeldusi vereanalüüsi alusel teha ei saa.

Ravivõimalused

Klamüdioosi ravitakse antibiootikumitega. Ravikuur kestab tavaliselt 10 päeva.

Vajalik on partneri(te) samaaegne ravi ja ravijärgne kontroll. Ravi ajal on soovitav vahekordadest loobuda, kuna partnerite ravile tundlikkus võib olla erinev ning ravireziimi rikkumine võib soodustada taasnakatumist.

Prognoos

Klamüdioosi tüsistumine seesmiste suguelundite põletikuga soodustab krooniliste alakõhuvalude ning viljatuse teket.

Haiguse läbipõdemine ei põhjusta immuunsust klamüdioosi suhtes ning kondoomi kasutamata võib nakatuda ka korduvalt

Ennetamine

Kondoomi järjekindel kasutamine ennetab suguhaigustesse s.h. klamüdioosi nakatumist.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik