Haigused

ka lihtohatis;
külmavillid
Herpes simplex (lad.k.)
HSV Infection (ingl.k)

Seletus
Herpes simplex viiruse (HSV-1) poolt põhjustatud haigus, mis avaldub villilise lööbena huultel, näol, silmadel, suu- ja nina limaskestadel, vahel harva ka suguelunditel (suguelunditel reeglina HSV-2).

Ülevaade
Lihtohatis on väga sage haigus , elanikkonna viirusekandluse tase võib ulatuda 90-100%-ni.
HSV-1 põhjustatud haigus avaldub villilise lööbena suu- ja nina limaskestal, huultel, näol, silmadel, harva ka suguelunditel. Nakatutakse haige inimese kehavedelikega läbi vigastatud naha või limaskestade. Viirus jääb organismi kogu eluks ja ajutise kaitsevõime languse korral kutsub esile infektsiooni ägenemisi (retsidiive).On väga sage haigus elanikkonna hulgas.

Tekkepõhjused ja-mehhanismid

Viirus omandatakse enamasti juba väikelapseeas. Nakatutakse viirust kandva inimese kehavedelikega läbi limaskestade või läbi vigastatud naha. Vastsündinud võivad nakkuse saada emalt sünnituse käigus. Peale esmast haigestumist jääb viirus organismi kogu eluks püsima ning ajutise immuunsuse (organismi kaitsevõime) languse korral muutub viirus taas aktiivseks ja põhjustab ägenemisi.

Sümptomid ehk avaldumine

Esmane haigestumine tekib ~1-5a. lastel ning avaldub palaviku, halva enesetunde ning põletikuna igemetel ja suu limaskestal – häiritud on nii söömine kui joomine. Palavik langeb 3-5päevaga, lõplik paranemine võtab aega kuni 2nädalat.

Ägenemised e. retsidiivid on tavaliselt kergema kuluga. Klassikaliselt tekib huulte piirkonnas sügelus- või pakitsustunne, seejärel kobaratena villikesed, mis paranevad umbes nädalaga.

Harvem võib esineda herpeetiline ekseem, sagedamini inimestel, kes põevad muud nahahaigust. Punetavale paistes nahale tekivad häguse või verise sisuga villikesed, kaasneb tugev leemendus ja koorikud. Esineb palavik ja halb enesetunne. Rasketel juhtudel kaasneb siseorganite kahjustus ja mädapõletik.

Diagnoosimine ehk millised uuringuid võidakse teha ja miks

Tavaliselt piisab haiguse diagnoosimiseks tüüpilisest haiguspildist. Vahel kui diagnoos on ebaselge, kasutatakse viiruse isoleerimist – analüüs võetakse tampooniga haiguskoldest või määratakse viirusevastaseid antikehi veeniverest.

Ravivõimalused

Kuna viirus jääb organismi kogu eluks, ei ole seda võimalik välja ravida. Tavalise huuleherpese korral piisab paiksetest viirusevastastest vahenditest (acyclovir, Zovirax, Viru-Merz).

Raskete haigusvormide korral (nt.herpeetiline ekseem) tuleb võimalikult kiiresti pöörduda arsti poole, et alustada süsteemse viirusevastase raviga.

Prognoos

Normaalse immuunsusega inimesele ei kujuta haigus suurt ohtu, kuigi vahel võivad sagedased taasägenemised põhjustada ebameeldivusi.

Langenud immuunsusega inimestel (nt.AIDS-ihaiged) kulgeb infektsioon väga visalt ja raskelt.

Vastsündinute haigestumine avaldub erinevate raskusastmetena – kergest naha, silmade ja suu haigestumisest kuni surmaga lõppeva haigusvormini.

Ennetamine

Kindlat moodust ägenemiste vältimiseks pole, kuid kindlasti tuleks ravida kaasuvaid haigusi, mis põhjustavad immuunsuse langust.

Vastsündinu haigestumise vältimiseks tehakse profülaktilist viirusevastast ravi emadel, kes põevad hilises rasedusjärgus esmast herpesinfektsiooni suguelunditel.

 

Tagasi haiguste nimekirja