Haigused ja seisundid

Bronhektaasiatõbi

ka bronhilaienemustõbi
Bronciectasia (ld.k)
Bronchiectasis (ingl.k)

Seletus
Bronhektaasiatõbi ehk bronhilaienemustõbi on haigus, mille puhul bronhide ehitus on osaliselt muutunud ja on tekkinud bronhilaiendid.

Ülevaade
Bronhektaasiatõbi on bronhiseina kahjustuse tagajärjel tekkinud bronhide ebanormaalse laienemise ja kuju muutuse ehk bronhektaaside ja nende põhjustatud kroonilise ja korduva põletiku esinemine.
Bronhektaasid võivad olla kaasasündinud või elu jooksul mõne haiguse tõttu tekkinud.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Bronhektaaside tekke põhjusteks on korduv hingamisteede põletik (ka lapseeas põetud läkaköha, leetrid või kopsupõletik), bronhide sulgus (võõrkeha, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus) ja kaasasündinud bronhide ehituse iseärasused (kõhredefektid, bronhomalaatsia).

Nende tegurite toimel tekivad bronhidesse laienemised, mis võivad olla oma kujult kotjad, silinderjad või tsüstjad ning esineda ainult ühes kopsu osas või üle kogu kopsu. Sellisesse laienenud kopsuossa tekib kergesti põletik.
Bronhektaasid kujunevad välja alles aastaid peale põhjustava teguri esinemist.
Bronhektaasiatõve tüsistusteks on kopsuverejooks, kopsuabstsess ehk mädakolle ja hingamispuudulikkus.

Sümptomid ehk avaldumine

Krooniline köha koos rohke rögaeritusega ja veriköha on tavalised vaevused, tekib hingeldus, kaalulangus, väsimus, palavik.
Iseloomulik on korduvate kopsupõletike esinemine.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Diagnoosimiseks kuulatakse kopsu, tehakse kopsu röntgenülesvõte, kompuutertomograafia ja bronhoskoopiline uuring, mille abil on võimalik näha bronhektaase.
Analüüsitakse verd ja röga.

Ravivõimalused

Ravitakse põletikku (antibiootikumid) ja leevendatakse hingamisteede ahenemisest põhjustatud vaevusi (bronhodilataatorid).
Väga oluline on röga välja köhimine kopsudest, selleks kasutatakse hingamisvõimlemist, posturaaldrenaazi (kindlad asendid, mis lihtsustavad röga väljutamist) ja rögalahtisteid

Mõnikord, kui haigus on kindlalt piirdunud, on võimalik kirurgiline ravi, mille käigus eemaldatakse kahjustunud kopsuosa ning seega ravitakse haigus täielikult välja.

Prognoos

Haigus on krooniline, aga prognoos on raviga enamasti hea.

Ennetamine

Bronhektaasiatõbe saab ennetada põhjustavate haiguste ravimise ning ennetamise (näiteks vaktsineerimine läkaköha ja leetrite vastu) kaudu.
Kaasasündinud bronhektaaside puhul on haiguse süvenemise vältimiseks hingamisteede põletike ennetamine ja ravi ning sigaretisuitsu ja ärritavate gaaside sissehingamisest hoidumine.