Haigused

Sudden deafness (ingl. k)

Selgitus
Äkk-kurtus on mõne tunni jooksul tekkiv kuulmislangus ühes kõrvas.

Ülevaade
Inimese kõrv koosneb kolmest osast: väliskõrv, mille moodustab kõrvalest ja väliskuulmekäik, keskkõrv, mis asub kuulmekile taga ja kus painevad kolm kuulmeluukest ning sisekõrv, kus asub kuulmisnärv.
Väliskõrva ja keskkõrva haigused põhjustavad kuulmislanguse, mis on tingitud õhujuhtimise häirest. Sisekõrva haigused põhjustavad aga kuulmislanguse, mis on tingitud kuulmisnärvi kahjustusest. Äkk- kurtuse puhul ongi tegemist sellest tingitud kurtusega.
Äkk- kurtust esineb aastas umbes 1 juht 5000 inimese kohta. Haigus esineb eelnevalt tervetel inimestel, põhiliselt noorte ja keskkealiste hulgas, mõnikord ka lastel.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Täpset tekkemehhanismi ei teata.
Arvatakse et tegemist võib olla kas sisekõrva hetkelise verevarustuse häirega, või on tekitajaks viirused.
Mõnikord eelneb kurtusele trauma või õhurõhu kiire muutus (sukeldumine, lendamine). Tulemuseks on sisekõrva kahjustus, mille tegajärjel tekib kuulmislangus. Tavaliselt on kuulmislangus pöörduv.

Sümptomid ehk avaldumine

Põhiliseks sümptomiks on mõne tunni jooksul tekkiv kuulmislangus. Tavaliselt märgatakse hommikul ärgates, et ühest kõrvast on kuulmine halb või puudub hoopis.
Mõnikord kaasneb ka pearinglus, survetunne ja kohin haiges kõrvas, mis on tingitud sisekõrva ärritusest. Umbes 10-14 tunni jooksul hakkab osadel inimestel kuulmine  taastuma.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva.
Toonaudiogramm on põhiline uuring, millega on võimalik täpselt teada saada, milline on kuulmine. Uuringu käigus pannakse uuritavale pähe kõrvaklapid ja lastakse kuulata erineva tugevuse ning kõrgusega helisid.

Ravivõimalused

Kuna pole teada täpset tekkepõhjust  pole ka põhjust kõrvaldavat ravi. Äkk- kurtuse puhul on vajalik kohene pöördumine haiglasse.
Kõige olulisem on lamamisreziim kuni nädal aega.
Kasutatakse lisaks ka verevarustust parandavat ravi ning vitamiine.

Prognoos

Täielikult taastub kuulmine ~ 25 % juhtudest, ülejäänutel jääb osaline kuulmise kahjustus või harvadel juhtudel ka täielik kurtus.

Ennetamine

Haigust ei ole võimalik ennetada.

Tagasi haiguste nimekirja