Artiklid

Infarktipatsientide prognoosi parandab üllatav meetod

Juba 1918–1920 möllanud gripipandeemia ajal pandi tähele, et grippi põdenutel oli südameinfarktijärgne prognoos parem. Ka mitmetes hilisemates uuringutes on leitud, et gripivaktsiini manustamine vähendab kardiovaskulaarset riski, kirjutab Eesti arstide liidu ajaleht.

Neli toitu ja üks jook, mis aitavad tuua hea une

Hea uni aitab ennetada mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas kroonilisi haiguseid, neuroloogilisi häireid ja enneaegset vananemist. Uni hoiab töökorras inimese aju, seedimise ning toetab immuunsüsteemi. Teadlaste hinnangul peaks öösel magama seitse kuni üheksa tundi.

Tugeva immuunsuse vundament

«Mikrotoitained ja vitamiinid on väga olulised immuunsüsteemi jaoks ja viirusnakkuste ärahoidmisel. Samas nende üleliigsest manustamisest reeglina kasu pole,» selgitab Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson.

Jaanuarist hüvitab haigekassa mitmeid uusi ravimeid

Jaanuarist täieneb haigekassa rahastatavate ravimite nimekiri uute ravimitega ning laiendatakse nii ravimeid saavate patsientide hulka kui tehakse ka mõned senised haiglas kasutusel olnud ravimid kättesaadavaks apteegis.

Kaks gruppi inimesi, kes on koroonaviiruse omikrontüve eest hästi kaitstud

Maailma teadlaste esimesed uuringud koroonaviiruse uue tüve omikroni omaduste kohta räägivad sellest, et selle vastu ei aita eraldivõetuna tavavaktsineerimine ega läbipõdemine, kuid kaks gruppi inimesi paistavad olevat hästi kaitstud, leiab Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits.

EMA kiitis heaks põletikuvastase ravimi kasutamise Covid-19 raviks

Euroopa Ravimiamet (EMA) andis esmaspäeval soovituse kasutada raskete Covid-19 sümptomitega haiglas viibivate täiskasvanute raviks põletikuvastast ravimit.

Eestis hakkab kehtima vaktsiinikindlustus

Valitsus toetas tänasel kabinetinõupidamisel tervise- ja tööministri ettepanekuid kõiki Eestis kasutatavaid vaktsiine hõlmava vaktsiinikindlustuse loomiseks. Esimesena lähevad sinna alla koroonavaktsiinid.

Personaalmeditsiin – teadusest praktikasse

Personaalmeditsiini eesmärk on leida igale inimesele võimalikult individuaalne ennetus- või raviplaan, analüüsides inimese geneetilisi andmeid koos teiste tervise- ja keskkonna-andmetega. 3. detsembril toimub Tartus hübriid-vormis seminar “Personaalmeditsiin – teadusest praktikasse”.

Teadlased avastasid argise teguri, mis raskendab Covid-19 kulgu

Uuringutega on tõestatud, et halb suuõõne tervis – levinud hambakaaries ja periodondi haigused – komplitseerib paljude haiguste kulgu ja on ka krooniliste haiguste riskiteguriks, vahendab Eesti arstide liidu ajaleht.

Teadlased leidsid tõhusa viisi ennetada puugihammustuse korral borrelioosi

Yale'i ülikooli teadlased on välja töötanud uudse vaktsiini, mis pakub merisigadele kaitset borrelioosi põhjustava bakteriga nakatumise eest ja võib võidelda ka teiste puukide kaudu levivate haigustega.

Haigekassa julgustab patsiente küsima videovastuvõttu

Eelmise aasta märtsikuust alates on tervishoiuteenuse osutajad lisaks tavavastuvõttudele teinud ka kaugvastuvõtte ning kuna kõige tõhusam on kaugvastuvõtt üle videosilla, julgustab haigekassa patsiente ka ise tervishoiutöötajalt videovastuvõttu küsima.

Euroopa Ravimiamet kiitis heaks kaks koroonaravimit

Euroopa Ravimiamet (EMA) kiitis neljapäeval heaks kaks Covid-19 antikeharavimit, millega loodetakse peatada sümptomite teke nakatunud inimestel.

Uus rahvatervishoiu seaduse eelnõu puudutab ka tätoveerimist ja solaariumi

Valitsus kiitis neljapäeval heaks rahvatervishoiu seaduse eelnõu, mis muu hulgas seab alates 2023. aasta suvest keelu alla 18-aastastele tätoveerimis- ja solaariumiteenuse pakkumisel.

Üllatav avastus Delta tüve ja antikehade kohta

Montréali ülikooli keemiaosakonna professorid Joelle Pelletier ja Jean-François Masson tundsid huvi alauuritud rühma vastu: inimesed, kes nakatusid koroonaviirusega, kuid ei sattunud haiglasse.

November on meeste tervise kuu

Esmaspäeval 1.novembril algava meeste tervise kuu puhul kutsub «Pikema sõpruse päev» taas Eesti mehi üles leidma novembris aega enda ja sõprade jaoks, et tervist kontrollida ja seejärel ühiselt üks meeldejääv päev veeta.

Kuidas mõjutab Covid-19 põdemine mälu ja verbaalset võimekust

Peale Covid-19 põdemist kaebavad inimesed sageli kognitiivse düsfunktsiooni üle, mida kirjeldatakse ka nagu aju oleks udu sees. Uuringust ilmnes, et üle poole aasta möödumisel Covidi põdemisest on veerandil inimestest mõõdetavaid probleeme mäluga ja igal viiendal kuni kümnendal häiritud muud funktsioonid.

Covid-19 järgne seisund

WHO esitas Covid-19 järgse seisundi definitsiooni. Sagedasemateks kaebusteks on väsimus, hingeldus ja kognitiivsed häired, kuid võivad esineda ka muud sümptomid, mis mõjutavad igapäevast toimetulekut, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri.

Tükitunne kurgus – kas süütu nähtus või ohtlik sümptom?

Globus pharyngis on ebameeldiva aistingu ladinakeelne nimi, mis viitab sellele, et justkui oleks midagi kurku kinni jäänud. Samal ajal olete kindel, et te pole midagi üleliigset alla neelanud ja söögitorus pole mingeid võõrkehi. 

Koroonaviiruse ravi ja kahjustused

Esimene spetsiifiline viirusevastane ravim ootab müügiluba — tootja on andnud ravimiametitele ülevaate efektiivsusest ja ohutusest, imendumisest, eritumisest, koostoimtest, kõrvaltoimetest, tootmisprotsessist ja veel paljust muust, ja ravimiametid hindavad ravimi riski-kasu suhet. 

Septembris puhkas alkoholist üle 50 000 inimese

Septembris toimus Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania „Septembris ei joo“, millega kutsuti kõiki eestimaalasi septembrikuus alkoholist puhkama. Sel aastal osales kampaanias hinnanguliselt 51 550 inimest! Uuri Apotheka netiapteegist, kuidas toetada keha alkoholikahjustustest taastumisel.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.