Artiklid

Uus ravim aitas teadlaste sõnul vabaneda pika Covidi sümptomitest

Teadlaste sõnul võib kõrge riskiga Covid-19 patsientide raviks kasutatav viirusevastane ravim olla kasulik ka pika Covidiga patsientidele.

Teadlased nuputasid välja uue võimaluse ravida jämesoolevähki

Jämesoolevähi operatsiooni on muutnud keerukaks tõik, et mikroskoopilised vähirakud võivad jääda operatsiooni ajal maha. Seetõttu kasutatakse lisaks veel tihti ränka keemiaravi. Texase ülikooli teadlased töötavad välja odavat, minimaalselt invasiivset traadita seadet, mis pakub täpset ja ohutut vähiravivõimalust.

TalTech ja PERH loovad tervishoius innovatsiooni

21. aprillil räägivad Põhja-Eesti Regionaalhaigla eksperdid ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased virtuaalsel koostöökonverentsil „Teadus, tehnoloogia ja meditsiin“ arengutest Alzheimeri tõve diagnostikas, aga ka andmepõhistest otsustest tervishoius.

Veredoonorite arv on veelgi vähenenud

2021. aastal loovutas verd 28 859 inimest, mis on varasema aastaga võrreldes tuhande võrra ehk 3,6 protsenti vähem. Kui üle 45-aastaste veredoonorite arv kasvas, siis üldine vähenemine tulenes nooremate doonorite arvu langusest.

Uudne koroonavaktsiin näitab tõhusust

Vähihaigete ja kaasasündinud immuunpuudulikkusega inimeste kaitsmiseks mõeldud uudne koroonavaktsiin näib olevat tõhus, kirjutab Frankfurter Allgemeine.

Eelmine aasta tõi sõeluuringutes mitmeid olulisi muudatusi

Kuigi vähkkasvajate sõeluuringud aitavad haigusi avastada varases staadiumis, on uuringutes osalemise protsent Eestis väike. Võrreldes 2020. aastaga, kasvas mullu rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringu osalusaktiivsus, kuid eesmärgi täitmiseks peaks osalema vähemalt 70 protsenti sihtrühmast. Eelmine aasta tõi sõeluuringute korraldusse mitu olulist uuendust, mis muudavad teenuse kättesaadavaks rohkematele inimestele.

Eestlasi kimbutab ohtlik südametervise probleem

Üle poole Eesti täisealiste inimeste vereproovidest näitab liiga kõrget kolesteroolitaset, selgus kolme viimase aasta SYNLABi analüüside statistikast.

Ukraina sõda on kahekordistanud psühholoogide visiite

Ukraina sõda on hüppeliselt kasvatanud Eesti inimeste hulka, kes kasutavad tööandja ravikindlustust selleks, et mitte ootama jääda riigi ravijärjekorda, vaid pääseda kiiresti psühholoogi vastuvõtule.

Mürgistusennetusnädal: Oma ravim võib tekitada mürgistuse, kui seda võtta liiga palju

Ravimite topelt või mitmekordse võtmisega seotud mürgistused moodustasid 39% kõigist üle 65-aastaste inimeste mürgistusnõustamistest. Paljudel kordadel võetakse ravimeid ette nähtust rohkem hajameelsuse tõttu.

Covid-19 põdemine tõstab oluliselt veel ühe tõsise haiguse riski

Saksamaa Düsseldorfi ülikoolis korraldatud uuringus analüüsiti teist tüüpi diabeedi kujunemise riski võrdluses Covid-19 ja muude ülemiste hingamisteede infektsioonide põdemise järel, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri Eesti Arst.

Mürgistusennetusnädal 21.–25. märtsil 

21.–25. märtsil on mürgistusennetusnädal, millega pööratakse tähelepanu enamlevinud mürgistusohtudele ja antakse soovitusi nende vältimiseks. Kõik mürgistused on ennetatavad ja ennetusnädalal jagavad selleks soovitusi mürgistusteabekeskuse spetsialistid. 

Vaimse tervise probleemid kimbutavad raskelt Covid-19 põdenuid

Vähemalt nädal aega raskelt Covid-19 põdenud inimesed kogevad 50–60 protsenti suurem tõenäosus järgneva 16 kuu jooksul depressiooni või ärevust, leiti Tartu Ülikooli teadlaste osalusel valminud rahvusvahelises uuringus.

Oluline tegur, millega käib kaasas suurem dementsuse kujunemise oht

Hinnanguliselt elas 2020. aastal maailmas 55 miljonit dementset inimest ja igal aastaga lisandub neile veel 10 miljonit inimest. Aastakümneid on vaimse tervise häireid peetud dementsuse kujunemise riskiteguriteks, kuid seda hüpoteesi kinnitavad andmed on olnud vastuolulised, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri.

Kriisiks valmistumine annab teatava hingerahu

Päästeameti töötajate soovitus: perel peavad kodus olema varud vähemalt nädalaks. Mõelda tuleks kindlasti ka vajalike ravimite peale.  Kõige haavatavamad on linnaelanikud, ennekõike kortermajade asukad. Peamised juhised leiduvad veebilehtedel kriis.ee, olevalmis.ee ja rescue.ee.  Igal perel tasub hoida kodus seitsme päeva kriisivaru ja autol kütusepaak täis.

Koroona vastu näitab tõhusust üllatav aine

Täisväärtuslikku und soodustav melatoniin on jõudnud ka koroonaviirust uurivate teadlaste huviorbiiti. Mil moel võib ainest kasu olla, kirjutab Tallinna tehnikaülikooli emeriitdotsent Tiiu Liebert.

Esimest tüüpi diabeedist võib saada ravitav haigus

Helsingi ülikooli uurimisrühma koordineeritud uuring sillutab teed diabeedi rakuteraapiatele, sest esimest korda suudeti inimese tüvirakkudest kasvatada täisfunktsionaalsed pankrease beetarakud, mis eritavad insuliini vastavalt vajadusele.

Kuhu pöörduda lapse vaimse tervise mure korral kõige esimesena?

Viimasel kahel aastal on tunduvalt kasvanud vaimse tervise murega laste arv, kuid neid aitavaid psühhiaatreid ja psühholooge pole piisavalt ning järjekorrad on nende vastuvõttudele pikad. 

Teadlaste suur avastus: armastatud jook aitab eemaldada verest kolesterooli

Teadlastel on uus arusaam kofeiini kaitsvast mõjust südame-veresoonkonnale. Kanada teadurite meeskond avastas, kuidas kofeiin «suhtleb» rakkudega, mille tulemusel eemaldatakse vereringest kolesterooli.

Infarkti riskifaktorid, mida saab mõjutada ja mida mitte

Iga infarkt jätab jälje ja seda kogu eluks. Haigekassa eriarstiabi paketi arenduse talituse spetsialist Malle Avarsoo selgitab, milliseid infarkti riskifaktoreid saab oma tegevusega muuta ning milliseid mitte. 

Alkoholitarvitamise häire ravi teenused

Tervise Arengu Instituut panustab jätkuvalt alkoholitarvitamise häire ravi teenuse kvaliteedi parandamisse ja kättesaadavuse suurendamisse. Alates 2014. aastast on Tervise Arengu Instituut (TAI) sihipäraselt arendanud alkoholi liigtarvitamisega seotud teenuseid tervishoiusüsteemis, milleks on kasutatud Euroopa Sotsiaalfondi vahendeid programmist „Kainem ja tervem Eesti“.

 


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.