Artiklid

September! Millised tervisekontrollid on vajalikud enne kooli?

Kui lapse kool on selgunud, tuleb kooli esitada taotlus ning andmed lapse tervise kohta. Ametlikult kinnitatud väljavõtte saamiseks lapse tervisekaardist tuleb lapsega perearsti juurde üldläbivaatusele minna. Sellel ajal kontrollib perearst lapse nägemis- ja kuulmisteravust, kõne arengut, kasvu ja kaalu, annab hinnangu rühile jne. Selles vanuses last peab ka vaktsineerima difteeria, teetanuse, läkaköha ja lastehalvatuse vastu.

Kas augustis lähevad haavad tõesti kergemini mädanema?

Augustit kutsutakse rahvasuus mädakuuks, mil väidetavalt haavad halvemini paranevad ning operatsioonidele minna ei tasu. Kuivõrd on müüdil alust?

 

Kurkumi, rohelise tee ja veega dementsuse vastu

Dementsusesse haigestumise risk võib kasvada vanusega. Kurkumi, rohelise tee ja vee joomine, võivad aga ajufunktsioone ergutada.

Maikuus kasvas järsult grippi haigestunute arv

Vaatamata  sellele, et ametlik gripihooaeg on lõppenud, on maikuu viimastel nädalatel järsult kasvanud  grippi haigestunute arv. Haigestuvad valdavalt vanemaealised inimesed. Haigestumised on seotud B-gripiviirusega.

Surmade arv mullu vähenes

Tervise Arengu Instituudi surma põhjuste registri andmetel oli Eestis eelmisel aastal 15 276 surmajuhtu, mida on 0,4 protsenti vähem kui aasta varem. Üle poole kõikidest surmadest – 8006, oli põhjustatud vereringeelundite haigustest, mis viisid meie seast 3253 meest ja 4753 naist. 

 

 

Vanavanemad võivad oma iganenud terviseuskumuste tõttu lapselapsed ohtu seada

Doktor Andrew Adesman New Yorgis asuvast Coheni laste meditsiinikeskusest küsitles pea seitsesadat vanavanemat, kirjutab The Telegraph. Selgus, et väga paljudel neist oli valearusaamu haiguste ravimise ja õnnetustest tekkinud tervisehädade kohta.

Värske uuring: uusi HIVi nakatumisi oli Eestis vähem kui kunagi varem
 

Positiivse tendentsina saab välja tuua, et eelmisel aastal oli Eestis vähem HIVi nakatumise juhte kui ühelgi teisel aastal.

Emakakaelavähk on ennetatav!

Sõeluuring on ennetav uuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- või rinnavähi varaseks avastamiseks. Eestis kutsutakse emakakaelavähi ennetavale uuringule naisi vanuses 30–55 iga viie aasta järel. Kui oled sündinud aastal 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 või 1987, palun tule ja osale 2017. aasta jooksul emakakaelavähi sõeluuringus. Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Kui palju kommi võib laps süüa?

Magusatarbimist ei tasu kontekstist välja rebida, vaid analüüsida tuleks tervet lapse toitumist, ütleb toitumisnõustaja Kristin Salupuu.

Naha- ja suguhaiguste arstile saatekirja ei tule

Hiljutisel kohtumisel lepiti kokku, et hoolimata välja käidud ideest kehtestada naha- ja suguhaiguste arsti juurde pääsemiseks kohustuslik saatekiri, seda siiski ei tule.

Perearsti nõuandetelefonile pöördub suur hulk eestlasi

Perearsti nõuandetelefonile pöördub ligi veerand miljonit inimest aastas. 2016. aastal helistati üleriigilisele perearsti nõuandetelefonile 1220 ühtekokku 240 464 korda ehk keskmiselt sai abi 657 helistajat päevas. 0,5% kõnedest suunati vältimatu abi saamiseks Häirekeskusele, 6,9% helistajatel soovitati pöörduda haigla valvetuppa ning 8,4% helistajatest said soovituse pöörduda tervisemurega pere- või eriarsti poole. 84,2% juhtumitest leidsid perearstitelefoni nõustajate abiga helistaja koduseid võimalusi kasutades lahenduse.

Valuvaigistite seos infarktiga

Tuntud valuvaigistit seostatakse tõsise terviserikkega. Taanis läbi viidud uuringu järgi suurendab ibuprofeeni võtmine infarkti tekkimise riski südameprobleemidega patsientidel.

Depressioon võib infarkti põdenule lõppeda surmaga

Uurijad on juba mõnda aega teadnud, et südamehaigused ja depressioon suudavad üksteist mõjutada. Uuest teadustööst selgus, et kui korra on südameinfarkt juba läbi elatud, siis sellejärgne psüühiline häire suurendab suremise riski.

Aidsi haigestumine kahekordistus ühe aastaga

|Autor: Postimees

Sajandivahetusel alguse saanud HIV-epideemia on Eestis jõudnud uude faasi: kuna paljud HI-viiruse saanud inimesed pole oma nakatumisest teadlikud, on nad jäänud ravita ning neil areneb välja aids.

Enim Eestis töövõimetust põhjustavad tervisehädad

|Autor: Postimees

Eestis on töövõimetuspensionäre rohkem kui kunagi varem. 2015. aastal tunnistati kas täielikult või osaliselt töövõimetuks 14 449 inimest, kellest veidi enam kui pooled olid mehed. Enamikule (90%-le) neist määrati püsiv töövõimetus 40–100 protsendi ulatuses, s.t et neil on õigus saada töövõimetuspensioni, ütles riigikontroll. Kõige sagedamini määrati töövõimekaotuse ulatuseks 40%, järgnesid töövõimekadu 80% ja 50% ulatuses.

Hüvitis arstide tehtud ravivea eest

|Autor: Med24

Juhul kui aastaid plaanitud seadusemuudatus lähiajal teoks saab, tekib patsientidel võimalus saada ravivea eest hüvitist mitte kohtusse pöördudes, vaid vastava fondi käest.

Kahju raskusastmete grupeerimiseks ja piirmäärade kehtestamiseks tegi Tartu Ülikooli kliinikumi kirurgiakliiniku vanemarst Marko Murruste sotsiaalministeeriumi tellimusel valminud kaastöös järgmised ettepanekud, kirjutab Med24.

5 ALTERNATIIVI IBUPROFEENILE EHK 5 LOODUSLIKKU VALUVAIGISTIT

Hiljutised uuringud paljastavad, et pikaajaline ibuprofeeni ja diklofenaki kasutamine on kehale kahjulik ning soodustab südameinfarkti. Valu on valu ning selle tekkimisel on selle vaigistamine esimeseks prioriteediks. Mis oleks alternatiiviks massiliselt kasutatavale ibuprofeenile?

 

Muudatused laste vaktsineerimises

Sotsiaalministeerium esitas kooskõlastusringile immuniseerimiskava määruse eelnõu, millega lükkub edasi laste vaktsineerimine B-hepatiidi vastu ja hakatakse tütarlapsi vaktsineerima inimese papilloomviiruse vastu. Uue immuniseerimiskavaga võetakse kasutusele uus väikelaste liitvaktsiin, millega saab samaaegselt vaktsineerida kuue haiguse vastu: difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatustõbi, B-tüübi hemofiilusnakkus ja B-viirushepatiit.

10 olulist märki, et su keha on hädas

|Autor: Erik Orgu blogi

Inimkeha on keeruline mehanism, milles toimuvad samaaegselt mitmed protsessid, aga ka individuaalsed protsessid.

Kui midagi on halvasti, siis annab keha sellest varakult märku, kuid pahatihti neid varajasi märguandeid eiratakse. Tegutsema asutakse alles siis, kui on liiga hilja. Rahu! Ma ei mõtle siinkohal kõige hullemat. Ülekaal näiteks on ilmne märguanne, et midagi on valesti!

Siin on 10 olulist märki, mida ei tasuks eirata.

Nina-kõrva-kurguarst: loputajad pesevad nina limaskesta kaitsekihi välja

|Autor: Postimees

Loputamisel niiskuse tekitatud vaevusi leevendav tunne ninas on petlik ning seda ei saa käsitleda raviefektina, mistõttu on ninaloputamisest kujunenud tänapäeval suurem sõltuvus, kui seda on olnud nohuravimid, tõdes nina-kõrva-kurguarst Oliver Vaide.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

14:52 15.08.2019

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.

Kasulikku