Artiklid

Kuidas toimub töövõimetuslehtede väljamaksmine tänavu

neljapäev, 12 jaanuar
Allikas: Postimees

Sel aastal toimub töövõimetuslehe väljamaksmises muudatusi, mis puudutavad töötavaid inimesi haigestumise korral: jaanuari alguses haiguslehe võtnud inimestele viibib töövõimetuslehe väljamaksmine, haiguspäevade hüvitamine jätkub teisest päevast ja riigiportaalis saab nüüd töövõimetuslehe väljavõtet teha, vahendab tervisekassa.

Sarnaselt varasemate aastatega viibib ka 2023. aasta alguses töövõimetuslehtede väljamaksmine ravikindlustatud inimestele, kelle töövabastusperiood algab jaanuari alguses. Hüvitise maksmine viibib seoses maksu- ja tolliameti 2022. aasta tuludeklaratsioonide menetlemisega.

«Töövõimetushüvitist arvutatakse eelneva aasta sotsiaalmaksuga maksustatud tulu alusel, mille andmed edastab tervisekassale maksu- ja tolliamet. Neile, kes on jäänud töövõimetuslehele selle aasta jaanuaris, alustame hüvitiste väljamaksetega kohe, kui maksu- ja tolliamet lõpetab möödunud aasta deklaratsioonide töötlemise. Prognoosime, et väljamakseid saame tegema hakata jaanuari keskpaigast,» selgitas tervisekassa juhatuse liige Pille Banhard.

Viivitus ei mõjuta 2022. aastal alanud töövõimetuslehtede hüvitise maksmist.

Jätkub haiguspäevade hüvitamine teisest päevast

2023. aastal jätkub haiguspäevade teisest päevast hüvitamine kuni 30. juunini. 2021. aasta algusest kehtima hakanud haigushüvitiste maksmise ajutise korra järgi on esimene haiguspäev töötaja omavastutusel, tööandja maksab hüvitist teisest kuni viienda päevani ning tervisekassa alates kuuendast haiguspäevast. Varem ei saanud töötaja esimeste haiguspäeva eest hüvitist, kuna tööandja maksis hüvitist neljandast kaheksanda päevani ja tervisekassa alates üheksandast päevast.

«Tänu sellele, et haiguspäevade hüvitamist jätkatakse teisest päevast, saab ravikindlustatud inimene ennast rahulikult kodus ravida ega pea haigena tööle minema või kartma, et kodusel ravil kaotaks ta mitme päeva sissetuleku. Statistika näitab, et poole aasta jooksul väljastatakse haiguslehti umbes 200 000 inimesele. Hinnanguliselt nõuab selline haiguspäevade hüvitamise kord ravikindlustuse eelarvest 16 miljonit lisaeurot,» rääkis Banhard.

«Tööandjate ja töötajate jaoks jätkub töövõimetuslehtede hüvitamine sujuvalt ning tööandjad mingeid ümberkorraldusi oma palgaarvestussüsteemis tegema ei pea,» kinnitas Banhard.

Riigiportaalist saab töövõimetuslehe väljavõtet teha

Sellest aastast on inimestele töövõimetuslehe väljavõte paremini kättesaadav. Kui siiani sai väljavõtte kätte ainult tervisekassa klienditeeninduse tööaegadel, siis nüüd saavad inimesed seda teha eesti.ee teenuses «Töövõimetuslehed» endale sobival ajal, vajutades töövõimetuslehe juures nupule «Loo väljavõte».

Töövõimetushüvitised aeguvad kolme aasta jooksul

Tervisekassa poolt makstavad rahalised hüvitised aeguvad kolme aasta jooksul. See tähendab, et 2023. aastal saab töövõimetushüvitisi välja maksta veel 2020, 2021 ja 2022. aasta eest. «Kui inimene ei ole kolme aasta jooksul oma andmeid meile edastanud või neid ise riigiportaalis uuendanud, siis kaob tal ka õigus ootel olnud rahale,» kinnitas Banhard.

Paraku puuduvad tervisekassal töövõimetushüvitiste väljamaksmiseks jätkuvalt paljude inimeste õiged pangakonto andmed. «Oleme igal aastal selle probleemiga aktiivselt tegelnud, teinud avalikke üleskutseid ja saatnud inimestele korduvaid teavitusi läbi riigiportaali, et õiged kontoandmed kätte saada ja maksed ära teha,»sõnab Banhard. Tema hinnangul oleks andmevahetus tulevikus lihtsam, kui tervisekassa saaks andmed otse tööandjate käest. «Töötaja töövõimetuslehe kinnitamisel saab tööandja teate, kui tema töötajal puuduvad kontoandmed tervisekassa süsteemis,» selgitas Banhard.

Tervisekassa palub kontrollida üle oma arvelduskonto andmed riigiportaalis. Seda saab mugavalt teha eesti.ee rubriigis «Ajutine töövõimetus». Teine võimalus on saata tervisekassale digitaalselt allkirjastatud konto muutmise avaldus aadressile info@tervisekassa.ee.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.