Artiklid

Vaimse tervise päeval peavad president Alar Karis ja teadlane Jaan Aru lastele e-tunni

reede, 07 oktoober

Käimas on vaimse tervise kuu, mis on seekord pühendatud tundetarkuse arendamisele. Kuu sündmused tipnevad esmaspäevasel vaimse tervise päeval, mis algab president Alar Karise ja Tartu Ülikooli kaasprofessori Jaan Aru tundetarkuse teemalise e-tunniga „Miks mu tunded mõnikord ajudele käivad“. Link on leitav Tagasi Kooli kodulehelt. 

Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEKi eestvedamisel pakutakse terve oktoobrikuu jooksul erinevaid võimalusi tundetarkuse teemale pühendatud sündmustel osalemiseks, mis on kõik leitavad kodulehel: vaimsetervisekuu.ee. Vaimse tervise päev lõpeb VATEKi sünnipäevaga, kus kogunevad ministrid, et arutleda vaimse tervise edendamise võimaluse üle. 

President Alar Karise sõnul on vaimne tervis üks valdkondadest, kus on võimalik inimeste heaolu üsna väikeste pingutustega paremaks muuta. „Alustada saab juba sellest, kui teemat senisest enam teadvustame ja abi ka hõlpsamalt kättesaadavaks muudame. Kui me ei oska ennast hoida, on oht meie inimeste potentsiaal lihtsalt raisku lasta ja seda me väikese riigina endale lubada ei saa,“ rääkis Alar Karis.

Alar Karise sõnul tähendab tundetarkus oskust mõista oma tundeid ja nendega toime tulla, nii et need inimest ennast või tema lähedasi hävitama ei hakka, vaid vastupidi, teda ikka edasi viivad. „Olen tarkust ikka tõlgendanud kui toime tulemise oskust. Inimene on tark, kui suudab uute ja keeruliste oludega kohaneda ning need enda kasuks tööle panna. Eesti riik on tark, kui suudab tulla kriisidest läbi nii, et inimesed on hoitud ja tulevik helge,“ rääkis Alar Karis. 

Jaan Aru toonitab, et iseenda ja teiste käitumise mõistmiseks on hea teada ühtteist aju ja mõtlemise kohta. „Teatud põhimõtetega on mõistlik kursis olla, sest aju juhtimine võib tegelikult üsna keerukas olla. Seetõttu üritangi teadmisi aju, mõtlemise ja tunnete kohta levitada - ehk on mõnel lugejal või kuulajal siis lihtsam oma mõtete masinavärki mõista.“ 

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.