Artiklid

Kas 2022. aasta koroonasügis võib tulla leebe?

kolmapäev, 31 august

Suvi hakkab vaikselt läbi saama ja üsna pea lähevad lapsed taas kooli ja lasteaeda. Et suvekuud on Covid-19 mõttes möödunud mullusega võrreldes väga leebelt, võiks ka ees ootav kooliaeg teadusnõukoja hinnangul minna koroonaviiruse leebema stsenaariumi taktis.

Teadusnõukoja juht, rakubioloogia professor Toivo Maimets rääkis Postimehele, et suvi möödus koroonaviiruse rindel prognoositud rohelisel tasemel. «Me praegu jätkame leebes stsenaariumis, nagu me mais nõukojaga välja rehkendasime,» lausus Maimets.

Kas see, et oleme terve suve olnud leebe stsenaariumiga, tähendab, et oleme lihtsalt lükanud viiruselainet edasi või see ongi kadumas?

«Päris aus vastus on, et ei tea. See, mis edasi juhtub, sõltub nii viirusest kui ka sellest, kuidas me käitume. Teadusnõukoda on praegu seisukohal, et kui jääb viiruse praegune variant, siis läheme ilusti selle leebe lainega edasi,» vastas Maimets ja selgitas, et nakatuvad küll paljud, kuid haiglasse satuvad vähesed ja intensiivravisse veel vähemad.

Suvi möödus kardetust paremini

Teadusnõukoja liige Margus Varjak kinnitas samuti, et Eestil läks suvel koroonaga kardetust paremini, eriti võrreldes näiteks Portugali või Prantsusmaaga. «Küll oli aga sel suvel võrreldes eelmisega keskmiselt kaks korda rohkem patsiente Covidiga haiglas. Meil õnneks suuremat lainet ei tekkinud ning loodame, et puhkuste lõppemistega ja koolide algusega seoses ei kasva viiruse levik oluliselt,» lausus Varjak.

Teadlased jälgivad väga tähelepanelikult, mis seis on koroonaviirusega mujal riikides. Mõne nädala eest tuli Indiast omikron-2 alamtüüp, variant BA2.75. Maimets rääkis, et see tuli väga ägedalt üles ja on juba ka Euroopa riikides.

«Aga kas me oleme immuunsemad kui India või on mõni muu põhjus, aga praegu tundub, et ta meil nii ägedalt levima ei hakka. Rohkem kahtlusaluseid meil täna silmapiiril ei ole,» lausus Maimets.

Uued lained võivad tulla väiksemad

Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer ütles Postimehele, et koolilaste nakatumist võib oodata küll, kui kollektiivid jälle kokku saavad, ning see võib kaasa tuua üleüldise nakatumise tõusu ja suurema haiglaravi vajaduse. «Aga et lisaks vaktsineeritusele on meil nüüdseks ka väga suur läbipõdenute hulk, siis uued lained võiks pigem tulla varasemast väiksemad,» selgitas ta.

Sügisesele viirusehooajale vastu minnes on Eestis tehtud üle kahe miljoni Covid-19 vaktsiinidoosi, esmane vaktsineeritus vanuses 12 ja vanemad on 72,6 protsenti ning esimene tõhustusdoos on tehtud ligi 44 protsendil täiskasvanutest. Paljudel eakatel, sealhulgas hooldekodude elanikel, saabub ka teise tõhustusdoosi aeg – kaitse raske haigestumise eest on tõhusam, kui viimasest vaktsiinidoosist on möödas vähem kui pool aastat.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepp rõhutas, et kuigi sarnaselt muu Euroopaga on Eesti haigestumine olnud viimastel nädalatel langustrendis, võib olukord Eesti väiksust arvestades kiirelt muutuda ja nakatumiste hulk kasvama hakata.

«Nakkusjuhtumite vähenemine on ühelt poolt rõõmustav uudis, kuid tuleb arvestada, et puhkuste aeg on kohe lõppemas, inimesed naasevad tööle ja kooli, mis suure tõenäosusega mõjutab epidemioloogilisi näitajaid,» ütles Sepp.

Tema sõnul jõuab statistikasse vähem nakatumisi ka seetõttu, et haigust põetakse leebemalt – iga köha ja nohuga arsti poole ei pöörduta – ning Covidit ei osata kahtlustada. Oma osa annab suur vaktsineeritute ja läbipõdenute hulk, mistõttu on viirusel üha raskem levida.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.