Artiklid

Covid-19 põdemine tõstab oluliselt veel ühe tõsise haiguse riski

teisipäev, 22 märts
Allikas: Postimees, Eesti Arst

Saksamaa Düsseldorfi ülikoolis korraldatud uuringus analüüsiti teist tüüpi diabeedi kujunemise riski võrdluses Covid-19 ja muude ülemiste hingamisteede infektsioonide põdemise järel, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri Eesti Arst.

Andmed koguti 1171 arstipraksise, mille nimistutes oli kokku ligi kaheksa miljonit inimest, ambulatoorsetest haiguslugudest üle Saksamaa ajavahemikul märts 2020 kuni jaanuar 2021. Vaadeldud perioodil esines 35 865 Covid-19 haigusjuhtu. Kontrollrühma arvati 35 865 samal ajal ülemiste hingamisteede infektsioone põdenud isikut. Rühmad oli sarnased vanuse (keskmiselt 43 aastat), soolise koosseisu (naisi 46 protsenti), sotsiaal-majandusliku seisundi ning kaasuvate haiguste esinemise poolest. Hospitaliseeritud oli 3,2 protsenti Covid-19 ja 3,1 protsenti kontrollrühma põdenutest.

116 päeva pikkuse jälgimisaja jooksul kujunes 2. tüüpi diabeet 1000 inimaasta kohta 15,8 juhul Covid-19 põdenutest ja 12,3 juhul kontrollrühma liikmetest. Risk haigestuda 2. tüüpi diabeeti oli Covid-19 põdemise järel 28 protsendi võrra suurem kui ülemiste hingamisteede infektsioonide põdemise järel.

Uuringust ilmnes, et ka kerge Covid-19 vormi põdemise järel on arvestatav 2. tüüpi diabeedi kujunemise risk. Ei ole selge, kas kujunev glükoosi metabolismi häire on ajutine või jääb püsima, samuti on veel ebaselge selle tekkemehhanism.

Autorite hinnangul peaks ka kerget Covid-19 vormi põdenutel jälgima veresuhkru väärtusi, samuti võimalikule diabeedile viitavate tunnuseid, nagu väsimus, sagenenud urineerimine ja suurenenud janu.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.