Artiklid

Tükitunne kurgus – kas süütu nähtus või ohtlik sümptom?

neljapäev, 21 oktoober

Globus pharyngis on ebameeldiva aistingu ladinakeelne nimi, mis viitab sellele, et justkui oleks midagi kurku kinni jäänud. Samal ajal olete kindel, et te pole midagi üleliigset alla neelanud ja söögitorus pole mingeid võõrkehi. 

Tükitunne võib olla püsiv või vahelduv ning paraneb sageli söömise ajal ja sellega ei kaasne tavaliselt düsfaagiat ehk neelamisraskust. Apotheka farmatseut Alina Voronova-Repitski räägib lähemalt, mis võib tükitunnet kurgus põhjustada, mida saab selle leevendamiseks teha ning millal tuleb arsti juurde pöörduda.

Enamasti on vastik tükk kahjutu. Kui see ilmub mitte rohkem kui üks kord mõne kuu jooksul, siis ei pea te muretsema – suure tõenäosusega ei juhtu teiega midagi kohutavat. Kuid mõnikord on tükitunne kurgus üks esimesest tõsise haiguse sümptomitest. Paljud inimesed kogevad seda tunnet vähemalt korra oma elus, tihti keskeas. See seisund on meestel ja naistel võrdselt levinud.

Tükitunne põhjused on väga erinevad. Kaela piirkonda on koondunud söögitoru, kilpnääre, kümned elutähtsad veresooned ja lihased, ka kaelalülid, mis mõnikord närvilõpmeid näpistavad. Samuti hingetoru, kuhu kõri läheb, on üsna sage külmetushaiguste ohver. Mistahes talitlushäire võib tekkida ja siin see on, tükitunne.

Äge stress

Närvipinge võib põhjustada kurgus veresoonte spasmi, mida kirjeldatakse nagu rõhuvat lõhkemistunnet. Kuni 96% patsientidest ütlevad, et ebamugavustunne suureneb intensiivse ärevuse perioodil. Seda võivad põhjustada ka lein, üleväsimus ja muud intensiivsed emotsioonid. Nii et peate lihtsalt rahunema. Raskematel juhtudel lähevad kasuks kognitiiv-käitumisteraapia ja antidepressantide raviskeemi lisamine.

Lihaspinge

Kui me ei räägi ega söö, lõdvestuvad neelu ja kõri lihased. Kuid juhtub, et need lõõgastuvad valesti, kuludes mitte loomulikus asendis. Sellest põhjustatud tükitunne kaob intensiivsel neelamisel või rääkimisel. Ka enesetunde leevendamiseks võib osutuda vajalikuks lihtsalt toidu närimine ja neelamine.

Happe tagasivool ehk refluks

Selle häire kõige kuulsam sümptom on paljudele tuttavad kõrvetised. Kui maosisu koos maohappega tõuseb söögitorru, see põletab söögitoru, põhjustades kurgu lihaspinget või kudede turset ja lõpuks ka tükitunnet.

Refluksi ravis kasutatakse tavaliselt maohapet neutraliseerivaid antatsiide ning selle sünteesi takistavaid prootonpumba inhibiitoreid. Lisaks soovitatakse vältida alkoholi, suitsetamist, liigset kohvi, praetud ja rasvase toidu tarbimist. Ka ei lähe siin kasuks ülekaalulisus, liiga umbsete riiete kandmine, ebaregulaarne söömine ning pärast söömist pikali heitmine.

Postnasaalne sündroom

See keeruline sõnastus kirjeldab üsna lihtsat asja. Liigne lima ninast ja ninakõrvalkoobastest võib koguneda kurgu taha ja tuleb mõnikord ühe tükina alla. Nii ilmneb ebameeldiv lõhkemistunne.

Tavaliselt aitab sel juhul veeauru tegemine ning rohke vedeliku joomine, et teha lima vedelamaks ja liikuvamaks. Ka käsimüügist leiduvad ninaspreid-dekongestandid ning eeterlike õlide destillaadi sisaldavad kapslid aitavad lima kogunemist kurgus kõrvaldada.

ENT-haigused

Kurgu patoloogiaga seotud haigused, nt farüngiit ja tonsilliit, põhjustavad neelus valulikku põletikku. Nii ilmub kurgus turse ja mõnel juhul isegi abstsess, mida tajutakse tükina. See on äärmiselt ohtlik: kasvav abstsess võib hingamisteid blokeerida.

Kaela selgroolülide nihkumine

Kaela osteokondroos või trauma poolt põhjustatud nihkumine mõjutab kaela närvilõpmeid, mis viib sageli omakorda lihaste ja veresoonte spasmini.

Kilpnäärme haigused

Mõnikord kaasnevad kilpnäärme töö häiretega selle suurenemine või suurte sõlmede moodustumine selles. Isegi kergelt ülekasvanud elund surub söögitoru ja hingetoru, põhjustades ebamugavustunnet.

Kasvajad

Püsiva tükina avalduvad nii neelu, hingetoru ja söögitoru healoomulised kasvajad, kui ka ohtlikud haigused nagu kurguvähk või Merkeli kartsinoom.

Kas läheb ise ära või tuleb pöörduda arsti juurde?

Selleks, et aru saada, mida just teie peate tegema, märkige väited, millega olete nõus:

  1. Tükitunne ei kao mitmekordsel intensiivsel sissehingamisel või allaneelamisel;
  2. Tükitunne kurgus on püsiv;
  3. Sellega kaasneb kõhuvalu ja/või kõrvetused;
  4. Sellega kaasneb tugev kurguvalu;
  5. Teil on tekkinud samal ajal koos tükitundega palavik;
  6. Te ei saa normaalselt alla neelata;
  7. Tükitunne kurgus raskendab hingamist;
  8. Teil on sagedased peavalud, mõnikord toimub järsk vererõhu tõus, on tunda ebamugavust kaelas ja seljas;
  9. Tükk kurgus tekkis lihasnõrkuse ja põhjendamatu kaalulanguse foonil.

Avaldusi, millega nõustuksite nimekirjas pole? Tõenäoliselt teil on kõik korras: tükitunne kurgus on juhuslik ja põhjustatud ärevusest või lihasspasmist. Kui aga olete märkinud vähemalt ühe väite, ärge häbenege oma arsti külastada. Jällegi võimalik, et teiega on kõik korras, kuid siiski on oht, et tükitunne kurgus on ohtliku haiguse sümptom, mida on oluline diagnoosida ning asuda kohe ravima.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.