Artiklid

Vajalikud apteegitooted suvepuhkuseks

esmaspäev, 19 juuli

Suvel veedame palju aeg maakodudes ja kodumaal ringi seigeldes. Et ootamatu tervisemure suveseiklusi ära ei rikuks, tasub nii suvekoju kui ka autosse varuda komplekt igaks elujuhtumiks. Apotheka proviisor Izabelle Adamson annab nõu.

Suve paratamatud kaaslased on igasugused putukad- sääsed, parmud, herilased ja puugid. Putukate peletamiseks tasub käepärast hoida universaalset tõrjevahendit, mis sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele, ei riku riideid ega ärrita nahka. Näiteks FREE PUTUKATÕRJEVAHEND AEROSOOL 150ML, mis on efektiivne, lõhnatu kaitse putukate vastu. Annab pikemaajalisema, 6-8 h kestva kaitse puukide, sääskede, parmude, kihulaste ja muude putukate vastu. Lastele on olemas ka putukate tõrjumiseks loodud MozziWatch Kids taaslaetavad käepaelad. Iga täitetablett tagab kuni 15 päeva kaitset (komplektis sisaldub 2 täitetabletti ning käepael).

Puugid varitsevad meid ka koduaias, seetõttu võiks koduapteeki kuuluda ka puugieemaldusvahend, kas konkslasso või pintsetid, millega ohutult ja kiirelt leitud puuk eemaldada.

Punetavate ja sügelevate putukahammustuste korral võib kasutada kogu perele mõeldud geele ja kreeme, mis nahka jahutavad, rahustavad ja sügelust vähendavad. Siinkohal tulevad appi näiteks CICCARELLI SOS PUTUKAHAMMUSTUST LEEVENDAV PLIIATS 15ML või CICCARELLI SOS NAHKA PÄÄSTEV KREEM 25ML.

Kindlasti ei tohi unustada ka korraliku UV-kaitsega päikeseprille, sest silmad on päikese suhtes tundlikud ja enne randa minekut võiks juustele pihustada UV-filtriga pihust, mida pole vaja välja loputada. Oluline on kaitsta end ka riiete ja peakattega.

Oma naha eest tuleb hoolt kanda ka peale päikese käes viibimist. Päeva lõppedes tuleks maha pesta kreemid, mis sisaldavad SPF-i ning seejärel kasutada päevitusjärgseid tooteid, mis jahutavad ja ravivad nahka. Päike kuivatab meie nahka, seega oluline on nahka päevitusjärgselt niisutada näiteks soovitan kasutada Avene Sun päevitusjärgset taastavat kreem-geeli või Babe aaloegeeli 100%.

Abivägi traumadele ja haavakestele

Ootamatult juhtunud traumade korral on abi ühekordsetest isekülmuvatest kompressidest ja geelidest. Need aitavad nii spordivigastuste kui ka putukahammustustest tekkinud tursete korral. Haavade eest hoolitsemiseks peaks koduapteegis olema haavapuhastusvahend, mis nahka ei ärrita. Haava ei tohiks puhastada vesinikperoksiidi ega alkoholi sisaldavate vahenditega. Kindlasti peaksid kuuluma koduapteeki eri tüüpi plaastrid, haavatampoonid ja side, millega haav kinni katta. Pisematele nahavigastustele sobivad eri suuruses plaastrid, mida leidub plaastrite segapakkides. Valikus on veekindlaid, läbipaistvaid ja tundlikule nahale sobivaid plaastreid.

Suuremate nahavigastuste jaoks tasub varuda steriilseid haavaplaastreid. Villide ja põletushaavade katmiseks sobivad hüdrogeel- ja hüdrokolloidplaastrid, mis kaitsevad kahjustunud nahka, imavad haavaeritist ning soodustavad haava kiiremat paranemist. Näiteks DERMAPLAST PLAASTRID PÕLETUSHAAVADELE EFFECT 7,5X10CM, mis jahutavad meeldivalt vigastatud kohta ning leevendavad valu.

Pea grilliõhtul piiri!

Kes grilliõhtul on rasvaste ampsudega üle pingutanud ja kelle seedimine seetõttu streigib, leiab abi seedeensüümidest ja gaaside vastastest vahenditest. Seedeensüümid aitavad raskesti seeditavat toitu hõlpsamini lagundada ja vähendavad raskustunnet kõhus.

Ülesöömisest ja istumisest tingitud gaaside vastu aitavad gaasivastased preparaadid. Kõhulahtisuse raviks võiks koduapteegis olemas olla ka söetabletid ning probiootikumid. Alkoholiga tuleks piiri pidada ja vedelikupuuduse vältimiseks tasub samal ajal juua ka rohkesti vett. Kes siiski on alkoholiga liiale läinud, võib kehva enesetunde leevendamiseks kasutada elektrolüüte sisaldavaid lahuseid, lahustuvaid multivitamiine, pohmelliplaastreid ja -jooke.

Kaitse valu ja iivelduse vastu

Kui päike on nahka põletanud, tuleks appi võtta põletuse esmaabivahendid, mis kahjustunud nahka jahutavad ja rahustavad. Näiteks BURNSHIELD HYDROGEL 125ML, mis on mõeldud 1-, 2-, 3-nda astme põletuste ja päikesepõletuste korral või BURNJEL GEEL HÜALUROONHAPPEGA PÕLETUSE ESMAABIKS 80ML. Vältida tuleks kindlasti hapukoort ja rasvaseid pantenooli sisaldavaid salve ja kreeme, sest need vahendid ei luba nahal hingata ja põletusest tingitud kuumust eraldada, mistõttu nahakahjustus süveneb.

Pikad autosõidud ja laevareisid võivad tekitada iiveldust, mistõttu võiks käepärast olla ka ingverit sisaldavad reisitabletid, mis enesetunnet parandavad.

Igas koduapteegis võiksid olemas olla ka valu ja palavikku alandavad vahendid, täiskasvanutele mõeldud ravimid ei pruugi alati lapsele sobida, mistõttu tuleks suurtele ja väikestele valida eri preparaadid.

 

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:15 17.09.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.