Artiklid

HPV sümptomid, mida kõik naised teadma peaksid

esmaspäev, 03 juuni
Allikas: Postimees

Enamasti ei tekita HPV mingeid sümptomeid ja inimesed ei tea ise, et on nakatunud. Tihti saab keha infektsioonist iseseisvalt lahti ja viirusest ei jää jälgegi. HPV-l on üle 100 erineva tüve ning need mõjutavad enamasti erinevaid keha osasid. On sugulisel teel levivaid tüvesid, mis mõjutavad genitaalpiirkonda ning teised, mis tekitavad jalgadele ja kätele tüükaid.

Sugulisel teel leviv papilloomviirus võib samuti tüükaid tekitada, kuid suguelunditel. Genitaaltüükad on koevohandid suguelunditel ‒ siledad ja teravatipulised kondüloomid või ümarad ja kumerad papilloomid. Kuigi tüükad võivad olla ebameeldivad, tekitavad neid enamasti madala riskiga HPV tüved, mis ei vii vähi või muude tõsiste terviseprobleemideni. Enamikel HPV tüvedel aga ei ole mingisuguseid sümptomeid. Ilma haigusnähtudeta tüvesid peetakse ohtlikumaks ning seostatakse vähiga. Emakakaelavähk võib areneda aastaid peale HPV infektsiooni. Seetõttu saab enamik inimesi, kes end regulaarselt testivad enne vähi tekkimist ravi. HPVd ei ole võimalik PAP-testiga avastada, kuid test leiab emakakaela rakkudes tekkinud ebanormaalsed muutused. Kõige uuemate soovituste järgi peaksid 21-65 aastased naised tegema PAP testi iga kolme aasta tagant. HPVl puudub ravi ning kui PAP test näitab kõrvalekaldeid võib olla vajadus vähieelsed rakud eemaldada. Kõige ohtlikumate tüvede eest kaitseb vaktsiin, mida Eestis tehakse 12-14-aastastele tüdrukutele, kuid on soovituslik juba 9-aastastele.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

14:52 15.08.2019

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.

Kasulikku