Artiklid

September! Millised tervisekontrollid on vajalikud enne kooli?

reede, 25 august
Allikas: Postimees

Kui lapse kool on selgunud, tuleb kooli esitada taotlus ning andmed lapse tervise kohta. Ametlikult kinnitatud väljavõtte saamiseks lapse tervisekaardist tuleb lapsega perearsti juurde üldläbivaatusele minna. Sellel ajal kontrollib perearst lapse nägemis- ja kuulmisteravust, kõne arengut, kasvu ja kaalu, annab hinnangu rühile jne. Selles vanuses last peab ka vaktsineerima difteeria, teetanuse, läkaköha ja lastehalvatuse vastu.

Kuni 7-aastaste laste ennetavaid tervisekontrolle teevad perearst ja -õde. Kooliealiste laste tervisekontrolle teeb kooliõde 1., 3., 7. ja 11. klassi lastele. Ennetavaid tervisekontrolle tuleb teha perearsti juures 2., 5., ja 9. klassi lastele. Lisaks peavad kõik lapsed ennetava tervisekontrolli raames külastama silmaarsti kolmeaastaselt.

Enne kooli minemist on vajalik lisaks perearstile külastada vaid hambaarsti

Laialt on levinud eksiarvamus, et laps peab enne kooli minemist käima kindlasti silmaarsti vastuvõtul. Silmaarsti ja teiste spetsialistide juures konsulteerimine on vajalik üksnes siis, kui perearst märkab läbivaatuse käigus kõrvalekaldeid, mille tõttu on vajalik täiendav konsultatsioon. Koolieelne laps peab spetsialistidest külastama ainult hambaarsti.

Tavaliselt kinnitab väljavõte tervisekaardist, et õpilasel ei ole koolis õppimiseks tervisest tulenevaid vastunäidustusi või juhib tähelepanu asjaoludele, millega tuleb koolielus arvestada. Väljavõte tervisekaardist ei sisalda detailset ülevaadet kõigist varem põetud haigustest, ent oluline teave puudutab varasemaid immuniseerimisi, kroonilisi haigusi, pidevalt kasutatavaid ravimeid, aga ka infot allergiate kohta. Teave on vajalik lapse tervise jälgimisel koolis, samuti õppekoormuse ja eluviisi kohaldamiseks. Väljavõte saab olema esimene info õpilase tervisekaardis, mille avab kooliõde.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

14:52 15.08.2019

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.

Kasulikku