Artiklid

Kas augustis lähevad haavad tõesti kergemini mädanema?

reede, 25 august
Allikas: Postimees

Augustit kutsutakse rahvasuus mädakuuks, mil väidetavalt haavad halvemini paranevad ning operatsioonidele minna ei tasu. Kuivõrd on müüdil alust?

 

Mädakuu nimetus on tulnud meie esivanematelt ja tänapäeval ei näita andmed küll seda, et augustikuus esineks infektsioone ja mädapõletikke ülejäänud aastaga võrreldes enam. See on müüt.

Võib-olla vanasti võis sellele põhjendust leiduda, et soojade ilmade, kasinate hügieenitingimuste ning põllu- ja suvelõputööde tõttu satuti augustis rohkem arsti juurde. Ma arvan, et see nimetus võib olla tulnud ka taimse vegetatsiooni tsükli tõttu – see on viljade küpsemise aeg ja nende koristamata või seisma jätmisel lähevadki kergesti mädanema.

Haavade tekke ja nende halvema paranemisega augustikuus aga seost ei ole. Haavad paranevad igas kuus halvasti ning mädapõletike ravi sõltub hoopis muudest asjaoludest. Tervist tuleb hoida olenemata aastaajast või kuust.

Ka ei saa öelda, et augustikuus ei tohiks operatsioone teha. Põhjus, miks augustis võib operatsioone vähem toimuda peitub selles, et paljudes kirurgiaosakondades kasutatakse augustikuud puhkusteks. Lõikusi võib aga augustis teha ja tänapäeva meditsiinis ei pea paika, et neid peaks teatud kuul vältima.

Vastas erameditsiinikeskuse Confido üldarst Marko Ölluk.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

14:52 15.08.2019

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.

Kasulikku