Artiklid

Kurkumi, rohelise tee ja veega dementsuse vastu

kolmapäev, 23 august
Allikas: Postimees

Dementsusesse haigestumise risk võib kasvada vanusega. Kurkumi, rohelise tee ja vee joomine, võivad aga ajufunktsioone ergutada.

Rahvusvahelise Alzheimeri ühingu kohaselt on dementsuse sümptomid mälukaotus, raskused igapäevaste toimetuste tegemisel, vähenenud otsusevõimekus ja tujumuutused. Haigus esineb igal kuuendal üle 80-aastasel inimesel maailmas, vahendab Daily Express.

Aina rohkem uuringud näitavad, et haigust on võimalik aga ennetada või edasi lükata. Asendades kohvipausidel kohvi rohelise tee, vee või kurkumilatega on võimalik säilitada oma kognitiivseid funktsioone.

Roheline tee

Uuringud näitavad, et rohelise tee joomine võib vähendada eakatel inimestel kognitiivseid kahjustusi kuni 50 protsenti. Singapuri ülikooli uuringust leiti, et neil, kellel oli geneetiline soodumus Alzheimeri põdemiseks, vähenes haiguse risk 86 protsendi võrra.

Kasulikke omadusi haiguse ennetamiseks leiti ka oolongiteest.

Vesi

Ühendkuningriigi riikliku tervishoiusüsteemi kohaselt tuleks iga päev juua umbes 1,2 liitrit vett. Veel on oluline mõju aju funktsioneerimisele. Vedelikupuuduse tagajärjel on raske keskenduda, võivad ilmneda mäluprobleemid-peavalud, aju väsib ning uni häirub.

Juba üheprotsendise vedelikupuuduse tagajärjel on kognitiivsed funktsioonid häiritud viie protsendi võrra.

Pikaaegne vedelikupuudus kahandab ajurakkude suurust ja massi. Seega, ebapiisav veejoomine suurendab dementsuse riski.

Kurkumilate

Inglise toitumisealane väljaanne (British Journal of Nutrition) avaldas mullu uuringu, mille kohaselt kurkumil on dementsust edasilükkav toime.

Kuigi kurkumit kasutatakse enamasti karris, on seda hakatud lisama maitseks kohvijoogile latele.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

14:52 15.08.2019

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.

Kasulikku