Haigused

ka lihtohatis;
Vöötohatis;
Herpes simplex (lad.k.);
Herpes zoster (lad.k.)

Seletus
Herpese tekitajaks on viirus, millel on kaks alaliiki – esimene põhjustab huuleohatist ning teine valulikke villilisi lööbeid suguelunditel ehk suguelundite ohatist.

Ülevaade
Herpesviirused on üheks levinumaks viirusnakkuseks inimeste seas kogu maailmas ning viirusesse nakatunute arv kasvab.
Haigus avaldub kas huuleohatisena või suguelundite ohatisena. Kiire ning õige raviga on tulemused head.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Herpesviirused levivad otsese kontakti teel - üks alaliik enamasti mittesuguliselt, teine alaliik kaitsmata tupe-, anaal- ja suuseksi ajal partneritega, kellel on herpes.
"Tänu" suuseksile on võimalik, et huuleherpes kandub ka suguelunditele.
Herpes levib ka siis, kui herpesehaigel puudub lööve (!). Herpesviirusega nakatunud rase naise võib sünnituse ajal nakatada oma vastsündinud last.
Viirus tungib organismi kas limaskestade kaudu või läbi vigastatud naha.

Nakatumise järel jääbki viirus organismi, liikudes nahalt tundenärvide kaudu seljaaju tundenärvikogumikesse. Seal püsib ta varjatud kujul kogu elu ning kui organismi immuunsüsteem ajutiselt nõrgeneb, liigub viirus tundenärvide kaudu tagasi nahale või limaskestale, põhjustades vaevusi.

Sümptomid ehk avaldumine

• Huuleohatisele on iseloomulik sügelus, torkimistunne ja valu huulte piirkonnas, millele järgneb läbipaistvate vesivillide teke.
Villid armistuvad ja paranevad iseenesest 3-5 ööpäeva jooksul. Teatud aja möödudes villiline valulik lööve huultel enamasti kordub. Ohatise kordumist võivad esile kutsuda UV-kiirgus, palavikulised haigused, stress, traumad, kirurgilised protseduurid ning külmetamine.
Haiguse tõsiseks tüsistuseks võib olla silmade kahjustus.

• Suguelundite ohatise puhul ilmnevad esimesed lööbenähud 3-7 päeva peale nakatumist.
Esmalt tekib sügelus ja valulikkus suguelundite piirkonnas, millele järgneb haavanduvate vesivillide teke.
Uusi ville ja haavandeid tekib umbes 10 ööpäeva jooksul ning ilma ravita kestab haigus 3-4 nädalat, naistel raskemini kui meestel.
Suguelundite ohatise kordumist võivad provotseerida suguühe, nahatrauma, menstruatsioon, füüsiline või psüühiline stress.
Sageli võib lööbimisega kaasneda palavik, pea- ja lihasvalud ning lähedal asuvate lümfisõlmede suurenemine.

• Harvadel juhtudel võivad herpesviirused lisaks villilisele lööbele põhjustada ajupõletikku ehk entsefaliiti ning ajukelmete põletikku ehk meningiiti.

• Peale ohatise tekitab üks teine tüüp herpesviirusi tuulerõugeid. Ka tuulerõugete põdemise järgselt jääb herpesviirus alati “vaikselt” organismi, elades tundenärvikogumikes.
Viiruse taasaktiveerumine toimub tavaliselt peale 50. eluaastat. Herpesviirus liigub mööda tundenärve nahale ning põhjustab valu, punetust ja villide teket kõige sagedamini rindkere piirkonnas. Seda nimetatakse vöötohatiseks.  

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Ohatise sümptomid on väga tüüpilised ning tavaliselt pole vaja uuringuid teha.
Diagnoosi saab kinnitada, kui koguda tampooniga materjali villi või haavandi põhjast ning uurida seda laboris. 
Vereanalüüsist saab määrata viirusevastaseid antikehi.

Ravivõimalused 

Herpesviiruste poolt põhjustatud huuleohatist, suguelunditeohatist ning tavaliselt vanematel inimestel avalduvat vöötohatist ravitakse viirusevastaste ravimitega, millest levinum on atsükloviir.
Atsükloviiri on saada kreemina, tablettidena ja süstitava vormina.
Sõltuvalt haiguse raskusest valitakse ravimvorm – huuleohatise puhul piisab tavaliselt kreemist, tablette kasutatakse väga tihti korduva ohatise ning nõrgestatud immuunsüsteemiga isikute puhul.
Rasketel juhtudel (näiteks ajupõletiku korral) manustatakse viirusevastast ravimit veeni

Prognoos

Herpesviirustest vabaneda ei ole võimalik, viirus jääb organismi ning avaldub immuunsüsteemi nõrgenemisel.
Huuleherpese puhul paranevad villide purunemistest põhjustatud haavandid tavaliselt umbes 5 ööpäeva jooksul iseenesest.
Kui ohatis on korra juba olnud, siis on olulinehoida viirusevastane kreem käepärast, kuna piisavalt varajane kreemi kandmine võib ära hoida ebameeldivate villikeste tekke.
Suguelundite herpes kestab mõnevõrra kauem, kuni 2 nädalat.
Herpesviiruste põhjustatud ajupõletike puhul on prognoos halb – 33-53% sureb haiguse ägedas staadiumis või saab närvisüsteemi kahjustuse.

Ennetamine

Kuna herpesehaige on nakkav ka mittelööbivas perioodis, on oluline seksuaalvahekordade ajal kasutada kondoomi või turvakilet. Ilus oleks oma partnerit herpesviirusest informeerida. 

Tagasi haiguste nimekirja