Haigused

ka Gluteenenteropaatia;
Mittetroopiline spruu
Coeliacia (ld.k)
Celiac disease; Gluten enteropathy (ingl.k)

Seletus
Tsöliaakia on teravilja valk gluteeni mürgisest toimest põhjustatud pikaajaline soolepõletik.
 
Ülevaade
Tsöliaakia esinemine on erinevates riikides väga erinev: Rootsis 1 juht 250 lapse kohta, Soomes 1:1000, Eestis mõnevõrra harvem. Tüdrukutel ja naistel esineb seda haigust kaks korda sagedamini kui poistel ja meestel.
Valdavalt avaldub haigus juba lapseeas ning kulgeb kõhulahtisuse ning kaalulangusega.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Tsöliaakia avaldub ainult päriliku eelsoodumusega isikutel. Haigust põhjustavad teraviljades esinevad valgud.
Käesolevaks ajaks on selgunud, et tsöliaakia puhul kõige kahjulikuma toimega on nisu valk gluteen ja selle lagunemisel tekkiv aine -- gliadiin.
Gluteeni toimel hakkab organism ise tootma enda rakkude vastaseid antikehi ehk vastuaineid, mis omakorda põhjustavad soole limaskesta kahjustumise ja lõpuks kärbumise.
Edasi häirub organismile vajalike valkude, rasvade, süsivesikute, vitamiinide ning mineraalainete imendumine ning tagajärjeks on tõsised ainevahetus- ja arenguhäired.

Sümptomid ehk avaldumine

Tsöliaakia puhul tekib kõhulahtisus juba esimesel eluaastal. Väljaheide on rohkemahuline. Esineb ka oksendamist.
Imendumishäired põhjustavad kiiret kehakaalu langust, kõht on puhitunud ja laps on sageli haige.

Vahel ilmnevad haiguse sümptomid alles kooli- ja murdeeas, aga ka täiskasvanueas. Haiguse väljenduseks võivad olla väga erinevad ilmingud: pikkuskasvu aeglustumine; puberteedi ehk suguküpsuse hilinemine; kõhuvalud; kahvatus, mis on tingitud rauavaegusaneemiast ehk kehvveresusest, kuna raua imendumine on häiritud; liigesevaevused; villiline lööve nahal.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vereanalüüsist uuritakse peensoole limaskesta vastu tekkinud antikehade hulka. Nende antikehade leid näitab peensoole limaskesta kahjustust.
Kindla diagnoosi saab  peensoole biopsiast ehk koeproovist, s.t. maosondi kaudu võetakse peensoole limaskestast tükikesed, mida uuritakse mikroskoobiga.

Ravivõimalused

Ravi ainsaks võimaluseks on gluteenivaba dieet, mille puhul toidust kõrvaldatakse gluteeni sisaldavad nisu-, odra-, rukki- ja kaerajahutooted (leib, sai, koogid, tordid, küpsised, pirukad, vahvlid, kõrsikud jm., manna, kama, müsli, kaerahelbed, makaronid, nuudlid, spagetid, pelmeenid, frikadellid, keeduvorst, viinerid, sardellid, verivorst, valmis salatikastmed, kamašokolaad, batoonikesed, viljakohv, kali, õlu ja kõik muu toit, mis sisaldab keelatud teraviljajahu).

Lubatud on riis, tatar, hirss, mais, soja, liha, kala, kana, aedvili, juurvili, puuvili, marjad, kompotid, mahlad, moosid, muna, juust, kohupiim, koor, või, keefir, kakao, tee, oakohv, mesi, jäätis (vahvlita!) jm., mis ei silsalda keelatud teraviljajahu. Toiduainete tööstuses toodetakse ka spetsiaalseid gluteenivabu toiduaineid (leib, sai, küpsised, jahud jne.).

Sümptomid taanduvad gluteenivabal dieedil ja soole normaalne limaskest taastub ühe aasta jooksul. Dieet aga peab jätkuma eluaegsena, sest gluteeni sisaldava toiduaine söömisel tekib soolekahjustus uuesti.

Prognoos

Dieedi järgimisel on prognoos hea, s.t. haigussümptomid taanduvad, peensoole limaskest ja seega kõigi toitainete imendumine taastub täielikult.
Dieedi rikkumine toob kaasa haiguse taaspuhkemise.
Vanematel inimestel, kes järjekindlalt dieeti rikuvad, suureneb seedeorganite (magu, sool) vähi tekke risk.

Ennetamine

Tsöliaakia ennetamine ei ole võimalik, küll aga on võimalik hoida haigus kontrolli all gluteenivaba dieediga.

Tagasi haiguste nimekirja