Haigused

ka munandi pöördumine
Torsio testis  (lad.k.)
Testicular torsion (ingl.k.)

Selgitus
Testise ehk munandi torsioon on on testise ja seemneväädi pöördumine oma vertikaalse telje ümber.

Ülevaade
Testise torsioon on suhteliselt harvaesinev haigus, mis võib esineda igas vanuses, kuid kõige sagedamine noorukitel. Põhjustades munandi verevarustuse häiret, võib ravi hilinemisel tekkida munandi püsiv kahjustus.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Testise ja seemneväädi torsiooni teket soodustavad mitmesugused kaasasündinud anatoomilised eripärasused, näiteks kaasasündinud tavalisest kitsam testist verega varustavate soonte kimp, mis asub koos seemnejuhaga seemneväädi koosseisus.

Niisugune kitsas veresoonte kimp võimaldab munandil pöörelda teda verega varustava “jalakese” ümber. Samuti võib testise pöördumist vallandavaks teguriks vahel olla trauma.
Testise pöördumine oma telje ümber tekitab verevoolu takistuse, mis omakorda kutsub esile järjest süveneva turse tekkimise munandis ja seemneväädis kuni takistuse kohani. Niisugune munandi verevarustuse häire viib aja jooksul testise kahjustuse ja seejärel kärbumiseni.

Sümptomid ehk avaldumine

Testise torsioonile on iseloomulik järsku tekkinud tugev valu ja turse ühes munandis, mis vahel võib olla seotud väikese traumaga.
Testis on katsumisel valulik ja sageli võrreldes teise poole munandiga (tingituna keerdunud seemneväädi lühenemisest) kõrgemal munandikotis.
Pöördunud testist ümbritseva munandikoti nahal tekib punetus. Mõnikord kaasneb iiveldustunne, oksendamine ja ka valu alakõhus.
Samas peab märkima, et testise torsiooni korral võib esineda ka ainult mõõdukas munandikoti turse ja vähene valulikkus.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Haiguse kindlakstegemiseks on tähtis täpne küsitlus kaebuste tekkimise kohta, munandite vaatlus ja munandite ning kõhu palpatsioon ehk katsumine.
Vajalik on ka ultraheliuuring munanditest koos nn. värviultraheliuuringuga, millega saab kindlaks teha verevoolu munandites.
Arvestades haiguse kiire avastamise tähtsust, tuleb mõnikord kui on tõsine kahtlus testise torsiooniks teha ka munandi kontroll kirurgilise operatsiooni käigus.

Ravivõimalused

Testise torsiooni ravi on munandi kohene tagasipööramine õigesse asendisse ja testise kinnitamine munandikoti seina külge edaspidise pöördumise vältimiseks. Kuigi kirjeldatakse ka manuaalset ehk mittekirurgilise operatsiooni käigus läbiviidavat testise tagasipööramist, on hilisemaks munandi kinnitamine uute pöördumiste välistamiseks siiski vajalik operatiivne ravi. Seega on testise torsiooni ravi reeglina operatsioon, mis viiakse läbi narkoosis. Juhul, kui operatsioonil selgub, et on tegemist juba täiesti kärbunud munandiga, tuleb see eemaldada.

Prognoos

Kui ravi on rakendatud 6 tunni jooksul valu algusest jääb munand tavaliselt normaalseks. Kui raviga on hilinetud üle 12 tunni, õnnestub kahjustatud munand päästa vaid umbes 20 % juhtudest.

Ennetamine

Testise torsioonile iseloomulike kaebuste ilmnemisel pöörduda kiiresti arsti poole.

Kasutatud kirjandus

1. Velgre T, “Uroloogia” Tallinn 1979
2. MacFarlane M T, “Urology” 2nd ed. Williams&Wilkins 1995
3. Tanagho E A, “Smith’s General Urology” 15th ed. McGraw-Hill 2000

Tagasi haiguste nimekirja