Haigused

Tennisisti küünarliiges ehk lateraalne epikondüliit
Epicondylitis humeri (ld.k.)
Tennis elbow (ingl.k.)

Milles seisneb vigastus?

Mõistet “ tennisisti küünarliiges” kasutatakse valuliku küünarliigese korral, kusjuures valu punkt asub küünarliigese välimisel küljel.

 

Kuidas tekib vigastus?

Vigastuse tekkimise põhjusteks peetakse pidevat ülekoormust ja halba sportlikku tehnikat.

Millised on sümptomid?

Põhiliseks haiguse ilminguks on valu küünarliigese välimisel küljel. Valu on tugev liigutamisel, eriti millestki kinnihaaramisel sõrmedega ja füüsilisel koormusel. Haiguse kroonilise kulu korral võib tekkida lihaste nõrkus ja lihaste kõhetumine ning valu tekib juba ka une ajal.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võib vaja minna

Vigastuse kindlaks tegemist alustatakse järgmiste testidega. Kontrollitakse, kuidas liigub käsi küünarliigesest.  Vigastusele on iseloomulik, et randmeliigesest vastupanule sirutamisel tekib  küünarliigesesse välisküljel valu. Samuti lastakse sirget kätt rusikasse suruda. Kindlasti on haiguse tähtsaks tunnuseks komplemisvalu õlavarreluu välimisel põndapealisel.
Teiste vigastuste välja lülitamiseks tehakse röntgenülesvõte.

Ravivõimalused

Ravi alustatakse alati tablettraviga. Kõigepealt alustatakse mittesteroidsete põletikuvastaste preparaatidega (Diklofenak, Ibuprofeen ). Hea on kasutada ka spetsiaalset “tennisküünarnuki” sidet, mis pannakse küünarvarrele natuke küünarliigesest sõrmede poole. Kui see ravi ei aita, siis süstitakse valupunkti hormoonpreparaati ( Kenalog, Depo-Medroli). Tähtsad on ka spetsiaalsed raviharjutused.
Juhul kui eelnev ravi ei too leevendust umbes 6 kuu vältel, on võimalik raviks kasutada operatsiooni.

Taastusravi: Kui tablettravi või hormooni süsti järgselt valu kaob, siis võib aktiivseid treeninguid alustada ettevaaatlikult kasutades spetsiaalset sidet ja tehes harjutusi. Aktiivseid treeninguid ei ole soovitav alustada veel vähemalt 1-2 kuud. Operatsiooni järgselt pole soovitav treening 2-3 kuud. Kui järgitakse režiimi ja ettekirjutusi, siis paranemine on täielik.

Kuidas vältida vigastust?

Enne treeningut loomulikult tuleb teha korralik soojendus. Samuti peetakse oluliseks et treenitakse korraliku  ja sobiva reketiga. Tuleb vältida ülekoormust ja jälgida, et treeninguid ei jätkataks valu tekkimisel.

Millistel spordialadel tekib vigastus kõige sagedamini?

Vigastus esineb tennise, lauatennise ja sulgpalli harrasatajate seas.

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

Tagasi haiguste nimekirja