Haigused

ka bradükardia
Sick-sinus syndrome (ingl.k) (SNS)

Seletus
Siinussõlme töö puudulikkusest tekkivate rütmihäirete grupp.

Ülevaade
SNS on suhteliselt harva esinev haigus (3:10 000), mis avaldub erinevate südame arütmiatena (sagedamini südame madala löögisageduse ehk bradükardiaga).

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Siinussõlm on parema südamekoja seinas paiknev eriline kude, mis normaaltingimustes genereerib 60-100 elektrilist signaali minutis. Südame töö aluseks on siinussõlmes tekitatud elektriline signaal, mis levib juhteteede kaudu esmalt atrioventrikulaarsõlme, siis vatsakestele ning põhjustab südamekambrite kokkutõmbe ja seega vere ringluse.
Siinussõlme kahjustumisel ei teki enam normaalsel hulgal elektrilisi signaale ning tüüpiliselt hakkab südame löögisagedus langema. /Aeglast südamerütmi põhjustab sagedamini atrioventrikulaarne blokaad/.
SNS võib olla südamelihase põletiku, südame isheemiatõve, südameoperatsioonide jm tüsistuseks.

Sümptomid ehk avaldumine

SNS ei pea tingimata põhjustama kaebusi, kuid kui südame löögisagedus püsib pikka aega madalana, tekivad väsimus ja pearinglus. Kui kahe südame löögi vahele jääb pikk vahe, võib tekkida minestus- või segasushoog.
Harvem esinev rinnus valu või hingeldust.
Hootised arütmiad võivad olla väga erinevat laadi, alati ei ole tegemist madala löögisagedusega. Tihti tekivad kaebused vaid taolise arütmiahoo ajal.
SNS võib tekitada või ägestada südame puudulikkuse sümptoome.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Diagnoosile viitavad tüüpilised kaebused ning tavalisest aeglasem pulss.
Kuna haigus võib avalduda episoodiliselt (arütmiatena), siis on sageli vajalik Holter monitooring ehk 24 tunni elektrokardiogrammi (südamefilmi) registreerimine.

Ravivõimalused

Kui haigus ei põhjusta kaebusi, ei ole ravi vajalik.
Kui selgub, et sümptomid ning kaebused on tingitud liiga aeglasest südame löögisagedusest, osutub vajalikuks kardiostimulaatori paigaldamine (stimulaator hakkab ise andma elektrilisi impulsse ehk võtab üle siinussõlme töö). Stimulaatori paigaldamine ei ole keeruline: kohaliku tuimestusega paigaldatakse see rindkere naha alla.
Kui rütmihäiretena esineb ka kiiret löögisagedust, peab ennem tablettravi alustamist siiski paigaldama stimulaatori, et vältida rütmi liigset aeglustumist.

Prognoos

Prognoos on hea ning üldiselt süveneb haigus väga aeglaselt. Sageli saavutatakse täielik paranemine kardistimulaatori paigaldamisega.
Komplikatsioonidena võib raskematel juhtudel tekkida südame puudulikkus.

Ennetamine

SNS ei ole ennetatav.

Kasutatud kirjandus:
The Merck Manual, 1992
Harrison’s Principles of Internal Medicine, 1998
Interneti andmebaasid

Tagasi haiguste nimekirja