Haigused

ka "PID"
Pelvic Inflammatory Disease (ingl.k)

Seletus
Emaka, munajuhade, munasarjade või kogu väikese vaagna põletik, mis on sinna levinud tupest ja emakakaelast.

Ülevaade
PIDi põhjustajaks on suuremal osal juhtudest klamüüdiainfektsioon, tavaliselt osaleb põletiku tekkes mitu erinevat bakterit. Põletikutekitajad satuvad organismi sugulisel teel, eriti paljude erinevate seksuaalpartnerite korral. Põletiku tunnusteks võivad olla pidevad alakõhuvalud, palavik, suurenenud menstruaalverejooks. Lastetuse ja emakavälise raseduse põhjustajana on läbipõetud seesmiste suguelundite põletik juhtival kohal.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Seesmised suguelundid (emakas, munajuhad, munasarjad) on normaalselt mikroobivabad. Mikroobide sattumine (s.h sugulisel teel levivate haigustekitajate) tupest ja emakakaelast emakasse ja emakamanustele põhjustab põletikku. PID tähistab nii emakalimaskesta, munajuhade, munasarjade põletikku, munajuha- munasarja mädaprotsessi (tuboovariaalne abstsess),kui ka eelpool nimetatud haiguste koosesinemist ja kombinatsioone.

Haigus on enamasti mitme bakteri poolt põhjustatud, sageli esinevad põletiku tekkes nii aeroobsed kui anaeroobsed bakterid. 35- 50% juhtudest on haiguse tekitajaks Chlamydia trachomatis (klamüdioosi tekitaja), kuid haigust võivad vallandada ka kolibakterid, streptokokid, gardnerellad, haemofiilused, klebsiellad, mobilunkulused ja paljud teised. Haiguse arengul on oma osa ka organismi vastupanuvõime langusel, külmetustel.

Mikroobidele on heaks söötmeks veri , seetõttu haigestutakse sageli vahetult peale menstruatsiooni. Mikroobide ülenemiseks (emaka poole tungimiseks) on soodne ka menstruatsiooni ajal esinev emakakaela suurem avatus.

Haigusele vastuvõtlikkus on suurem sünnituse ja abordijärgselt, menstruatsiooni ajal .

Emakasisene spiraal ei tekita ega soodusta PIDi teket, kuid kui spiraali kandev naine haigestub, kulgeb haigus raskemini ning tekib ka sagedamini tüsistusi. 4 esimest spiraali asetamisjärgset kuud on siiski spiraali kandvad naised PIDi tekkeks vastuvõtlikumad, kuna protseduur võib ise soodustada mikroobide ülenemist.

Haigus võib olla äge või krooniline. PID võib kulgeda ka haigustunnusteta.

Sümptomid ehk avaldumine

Enamasti esineb alakõhuvalu, suurenenud voolus tupest, valulikkus suguühtel. Urineerimine võib olla sage, valulik.
Harvemini esineb palavik >38 kraadi C, kõhukatete pingsus, iiveldus ja oksendamine. Pikemaajalisem põletik võib põhjustada ebaregulaarseid veritsusi, valulikke menstruatsioone .

Läbipõetud PIDi tüsistused, eelkõige munajuhade sulgus, võivad olla viljatuse põhjustajaks.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks 

PIDi diagnoositakse günekoloogilise läbivaatuse käigus.

Emaka liigutamine võib olla väga valulik , alakõhu katsumisel võib arst tunda emaka kõrval tursunud, valulikku moodustist - põletikust haaratud munasarja ja seda ümbritsevat kude.

Sageli on munasarjade ja munajuhade põletik mõlemapoolne.

Täpsustavalt võidakse teha ultraheliuuring , kus võib näha vaba vedelikku väikevaagnas, mis viitab põletikule. Kergema põletiku puhul on ultraheli leid sageli iseärasusteta.

Vereanalüüsis on tõusnud põletikunäitajad.

Ebaselgetel juhtudel või kroonilise kõhuvalu põhjuse leidmiseks võidakse teha laparoskoopiline (kõhuõõne vaatlus) operatsioon diagnoosi täpsustamiseks.

Ravivõimalused

Ravi on antibakteriaalne ja hõlmab mitut antibiootikumi korraga. PIDi ravi kestab tavaliselt 10-14 päeva. Mida varem arsti juurde pöördutakse ja ravi alustatakse, seda väiksem on tüsistuste tekke võimalus.

Kuna esmane ravi määratakse sageli tõenäolist haigustekitajat silmas pidades ja täpsed haigusetekitajad selguvad hiljem, on vajalik korduv läbivaatus raviefekti hindamiseks mõne päeva pärast uuesti.

Vajadusel korrigeeritakse siis ka ravi.

Mõnikord võib haigus olla väga tõsine (tubovariaalabstsess-munajuha- munasarja mädaprotsess , pelveoperitoniit- vaagnapiirkonna kõhukelmepõletik), sellisel juhul on vajalik haiglaravi, sageli ka operatiivne ravi.
Operatsiooni käigus mädakolle eemaldatakse, mõnikord võib olla vajalik (vahel ka elupäästev) koos mädakoldega ka protsessist haaratud munajuha või munasarja eemaldamine. Operatsiooni plaan sõltub eelkõige haiguse raskusest, naise vanusest ning edaspidisest rasestumissoovist.

Spiraal, kui paranemist raskendav võõrkeha, eemaldatakse tavaliselt peale antibiootikumravi algust.

Prognoos

PID võib korduda.

Äge PID võib tüsistuda mädaprotsessi väljamurdumisega kõhuõõnde põhjustades ägedat kõhukelmepõletikku, sepsist.

PID võib soodustada põletikujärgselt munajuhade liiteid ja sulgumist olles mehaanilise viljatuse ja emakavälise raseduse põhjustajaks.

PIDi läbipõdemine võib põhjustada kroonilist alakõhuvalu ka ravijärgselt.

Ennetamine

Sugulisel teel levivaid haigusi saab vältida kondoomi järjepideva kasutamisega, samuti tuleb ennetavalt kasuks monogaamia (üks kindel ja truu sekspartner).

Kuna PIDi puhul ei ole alati tegemist suguhaigustega, ei ole alati seda võimalik ennetada.

Kasuks tuleb ka külmetamiste vältimine ja organismi üldtugevdavad tervislikud eluviisid.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadstik

Tagasi haiguste nimekirja