Haigused

Sarcoidosis (ld.k)
Sarcoidosis (ingl.k)

Seletus
Sarkoidoos on mitmeid elundeid haarav haigus, mille korral esineb kudedes granulomatoosne põletik.
 
Ülevaade
Sarkoidoos on tundmatul põhjusel tekkiv haigus, mis haarab samaaegselt erinevaid elundeid, sagedamini kopsu, lümfisõlmi, nahka, maksa ja silmi.
Haigus on erineva kuluga, iseloomulik on kudedes esinev granulomatoosne põletik. Haigestumine toimub peamiselt noores täiskasvanueas (20-40a).

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Haiguse põhjust ei teata.
Tundmatu teguri toimel vallanduvate immunoloogiliste protsesside tagajärjel tekivad granuloomid. Granuloomid on põletikurakkudest koosnevad sõlmed kudedes.
Sagedamini on haaratud kopsud, lümfisõlmed, nahk, silmad, süljenäärmed, luud ja närvisüsteem.

Haiguse kulg on äge või krooniline ning haigus taandareneb sageli iseenesest. Sarkoidoosi tagajärjel võib tekkida kopsufibroos ehk sidekoestumine, mis põhjustab hingamispuudulikkust.

Sümptomid ehk avaldumine

Avaldumine on väga erinev ning sõltub haaratud elunditest, vahel vaevusi ei esine ja sarkoidoos leitakse juhuslikult kopsu röntegnülesvõtte tegemise käigus.
Vaevustest on tavalisemad üldine nõrkus, palavik, hingeldus, köha, nahalööve, peavalu, nägemishäired, lümfisõlmede, maksa ja põrna suurenemine, suukuivus, kaalulangus, liigesvalu.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Kopsu röntgenülesvõttel on näha iseloomulikud muutused.
Tehakse ka bronhoskoopia ja selle käigus võetakse kopsust koetükk ehk biopsia, et sarkoidoosi olemasolu kinnitada.
Lisaks tehakse vereanalüüs. Negatiivne tuberkuliintest (Mantoux proov) kinnitab diagnoosi.

Ravivõimalused

Sarkoidoos paraneb sageli ise (60%), seetõttu esmalt haigust jälgitakse ja tehakse kontrolluuringuid kahe aasta vältel. Kui selle aja jooksul haigus areneb edasi ning ka ägedate vaevuste esinemise korral kasutatakse raviks glükokortikosteroide.

Prognoos

Sarkoidoos on tavaliselt healoomulise kuluga. Vähestel juhtudel on haigus raske kuluga, invaliidsust põhjustav või eluiga lühendav.

Ennetamine

Sarkoidoosi ei saa ära hoida.

Tagasi haiguste nimekirja