Haigused

Dacryostenosis (lad. k)
Dacryostenosis (ingl. k)

Seletus
Pisarakanali ummistus on peamiselt vastsündinutel tekkiv seisund, kus pisaranäärme ja nina vaheline kanal on liiga kitsas, et pisaravedelikku ära voolutada.

Ülevaade
Ligikaudu 2-5 %-l vastsündinuist esineb pisarakanali ummistust. Suurel enamusel on see iseparanev probleem. Pisaravoolu kiiremaks taandumiseks soovitatakse sagedast pisarakoti massaaži.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Pisarakanali ummistuse põhjuseks vastsündinueas on see, et pisarakanalisüsteem ei ole jõudnud veel küpselt välja areneda. Pisarakott on ninaõõnega ühenduses kanaliga, mida nimetatakse nasolakrimaalkanaliks. Just selle kanali valendiku teke võibki hilineda. Pisarakotti koguneb aga pisaravedelik, mis otsib väljapääsu ning seetõttu ongi lapse silm pidevalt märg ja rähmane.

Sümptomid ehk avaldumine

Pisarakanali ummistus põhjustab 2. kuni 12. elunädalast alates pisaravoolu ja rähma eritust sagedamini ühest, mõnikord ka mõlemast silmast.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Uuringuid tavaliselt vaja ei olegi. Pisarakoti ummistus diagnoositakse sümptomite alusel.

Ravivõimalused

Rähmase silma raviks surutakse silma sisenurgale vatipulgaga või väikese sõrmega, mille küüs on lühikeseks lõigatud, 4-5 korda päevas. See on pisarakoti massaaž. Massaaž õnnestub paremini, kui vatipulk lähendatakse ülaltpoolt lapse magamise või söömise ajal. Suruda tuleb küllalt tugevalt, kuna pisarakott asub silma sisenurgast algava ligamendi ehk sideme all. Pisarakanalist väljuv eritis pühitakse ära ja silma tilgutatakse antibiootikumilahust 1 tilk 4-5 korda päevas. Antibiootikumitilgad, mida võidakse kirjutada, on kõige sagedamini kas levomütsetiin või klooramfenikool ja neid kasutatakse pisarakoti mädapõletiku ennetamiseks. Ravi korratakse alati, kui silm muutub rähmaseks.
Kui pisaraid ja rähma tuleb veel pärast 6. elukuud, tuleb pöörduda silmapolikliinikusse, kus teostatakse pisarakanali sondeerimine ehk kanali valendiku vabastamine. Seda on aga väga harva vaja, tehakse seda narkoosis.

Prognoos

Pisarakanali ummistuse korral võib kergesti tekkida konjuntiviit ehk silma sidekesta põletik ja silmast hakkab tulema mäda. Pisarakanal avaneb iseenesest 80 %-l imikutest pärast 8. elukuud.

Ennetamine

Pisarakanali ummistust ennetada ei ole võimalik.

Kasutatud kirjandus:
„Üldarsti käsiraamat“,1999
„Lastehaigused“, 1999
„The Merck Manual“, 1992
„Oxford Handbook of Clinical Medicine“, 1997

Tagasi haiguste nimekirja