Haigused

Kusiti altlahtisus ( hüpospaadia)
Eesnahakitsenemus (fimoos)
Hypospadia, Phimosis (ld.k)
Hypospadias, Phimosis (ingl.k)

Selgitus
Kusiti altlahtisus on kaasasündinud haigus kui poisslapsel puudub kusitil üks sein ja see avaneb peenisel allpool tavalist kohta.
Eesnahakitsenemus on olukord, kus peenise eesnahka ei ole võimalik viia üle sugutipea.

Ülevaade
Kusiti altlahtisust esineb 1:500 poisslapse kohta. Väga harva võib esineda ka kusiti ülemise seina puudulikkust ehk epispaadiat, mis esineb sagedusega 1:20000. Haigus seisneb selles, et laps nn “pissib valest kohast”. Kusiti ava ei asu peenise otsas vaid selle ees- või tagapinnal. Sageli kaasub munandite laskumatus või kubemesong.

Eesnahakitsenemus on sageli esinev kaasasündinud või kusiti põletike tagajärjel tekkinud seisund. Normaalselt on kolmandaks eluaastaks eesnahk viidav üle peenisepea, aga fimoosi korral ei ole see võimalik.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Hüpospaadia ja epispaadia tekivad häire tõttu loote varases arengus ajal, kui kuseteed sulguvad torujaks süsteemiks.
Teadmata põhjusel jääb see protsess poolikuks ja kusiti lõpposa ei arene välja.
Fimoos võib olla kaasasündinud kuseteede arenguhäire või areneda sagedaste kusiti põletike tagajärjel. Eesnahk sidekoestub, tiheneb ja muutub väheelastseks. 

Sümptomid ehk avaldumine

Kusiti alt- või pealtlahtisuse korral on ainukeseks sümptomiks see, et laps pissib avausest, mis ei asu peenise tipul, vaid selle ees- või tagapinnal. Peenis võib olla kõverdunud kujuga.
Valu ega uriinipeetust see ei põhjusta!
Eesnaha kitsenemuse korral on kusejuga väga peenike ja eesnahk kummub peenisel punnina välja. Peale urineerimist see kaob.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Kusiti pealt- või altlahtisuse korral on ainukeseks uuringuks läbivaatus, kus haigus on kergesti diagnoositav.

Fimoosi saab diagnoosida peale 3. eluaastat, kuna enne seda vanust ei pea eesnahk liikuma üle peenise pea.  Ainukeseks uuringuks on samuti läbivaatus.

Ravivõimalused

Kusiti alt- või pealtlahtisust on vaja opereerida, tavaliselt 1,5-2 aasta vanuses. Tehakse naha plastika, et peenis oleks sirge. 3-4 aasta vanuses tehakse uus lõikus, kus kaetakse puuduv kusiti sein nahaga ja tuuakse avaus õigele kohale.

Eesnahakitsenemus ravitakse kohe kui see on avastatud. Vajalik on teha operatsioon kus laiendatakse eesnahka või tehakse ümberlõikus.

Prognoos

Peale ravi on prognoos nende haiguste korral hea. Nii peenise funktsioon kui kosmeetiline välimus on korras.

Ennetamine

Kuna haiguste täpseid tekkepõhjusi ei teata, ei saa neid ennetada.

Tagasi haiguste nimekirja