Haigused

ka kolmiknärvi neuralgia;
keele-neelu närvi neuralgia
Neuralgia nervi trigemini et nervi glossopharyngei (ld.k)
Trigeminal and glossopharyngeal neuralgia (ingl.k)

Selgitus
Neuralgiad on äkiliselt tekkivad ühe närvi piirkonna valusööstud, mis kestavad sekundeid või minuteid ning esinevad sagedamini kolmiknärvi ning keele-neelu närvi hargnemise alal.

Ülevaade
Kuigi valu kestab tavaliselt vaid mõne sekundi, on neuralgia haigele ebameeldiv ning avaldub ette hoiatamata, katkestades inimese tegevuse (söömise, lugemise vms).
Peaaju närvide neuralgiad on kesk- ja vanemaealiste haigus. Kolmiknärvi patoloogiat esineb rohkem: sagedusega ligikaudu 4-5:100 000, naistel sagedamini kui meestel.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Neuralgiate tekkepõhjused ei ole teada (välja arvatud harvad juhused, kus põhjuseks on kasvaja surve närvile). Läbi aegade on neuralgiate põhjuseks peetud siiski kompressiooni ehk survet, tavaliselt surub närvile mõni arter või veen.
Kolmiknärv on viies peaaju närv, mis viib ajju infot tundlikkusest näo piirkonnast ja keelelt ning toob impulsse mälumislihastele.
Keele-neelu närv on üheksas peaaju närv ning viib informatsiooni neelu tundlikkusest, samuti süljenäärmetelt ning toob impulsse neelu lihastele.

Sümptomid ehk avaldumine

Põhiliseks kaebuseks on äkki tekkiv valusööst näo piirkonnas, mis kestab mõne sekundi.
Tüüpilised kohad valu tekkeks on kolmiknärvi väljumiskohad koljuõõnest näole (kulmude keskkohas, põsel ning alalõua piirkonnas). Valu võib tekkida huultes, silmas, põses või lõuas.

Keele-neelu närvi puhul tekib valusööst kurgumandlite ja/või  keelepõhja piirkonnas ning võib levida ka samapoolsesse kõrva. Valu võib aktiveerida ka uitnärvi, mistõttu selle neuralgia korral kaasneb tihti ka minestus.
Neuralgia võib avalduda vaid närvi ühe haru varustusalal või ka mitmel alal korraga. Valu võib tekkida nii päeval kui ka öösel ning esineb palju kordi ööpäevas. Kuna valu kordub, muutub inimene ärevaks, kartes uue valusööstu tekkimist.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haige kaebused on tavaliselt küllalt tüüpilised, et kahtlustada neuralgiat.
Selle sündroomiga ei kaasne närvi funktsiooni häireid (see tähendab, et tundlikkus ning lihaste töö näo- ja neelu piirkonnas on intaktne).
Iseloomulikuks on veel fakt, et neuralgilist valu saab sageli vallandada teatud manipulatsioonidega (näiteks surudes kolmiknärvi väljumiskohtadele). See on haigele ebameeldiv, kuid kinnitab diagnoosi.
Lisauuringuid tavaliselt ei vajata.

Ravivõimalused

Valikravim neuralgiate puhul on karbamasepiin, mida antakse jagatuna 2-4 annuseks. Teiseks võimaluseks on fenütoiin või baclofen.
Ärevuse ning depressiooni kõrvaldamiseks soovitatakse amitriptülliini või diasepaami.
Kirurgilist ravi (stereotaktiline operatsioon) kasutatakse harva, valdavalt juhtudel, kui valu on väga sage ja tugev ning konservatiivne ravi ei anna tulemusi.
Lisaks on kasutusel närvi harude alkoholiseerimine, mis samuti paljudel haigetel annab pikaajalise efekti.

Prognoos

Neuralgiaga haige prognoos on üldiselt hea. Valdav enamus allub ravile karbamasepiiniga, kuid ravi tuleb tarvitada aastaid.

Ennetamine

Peaaju närvide neuralgiaid ei ole võimalik ennetada.

Tagasi haiguste nimekirja