Haigused

ka anaalfissuur
Fissura ani (ld.k)
Anal fissure (ingl.k)

Seletus
Anaalfissuur ehk pärakulõhe on pärakukanali seinas olev haav.

Ülevaade
Pärakulõhe on tavaliselt pärakukanali tagaseinas asuv pikisuunaline haav, mis võib olla äge või krooniline. Haigus tekib tavaliselt kõhukinnisuse tõttu ning avaldub tugeva valu, sügeluse ja veriroena. Üldiselt on paranemine iseeneslik.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Pärakulõhe tekib, kui kõva väljaheide vigastab soole tühjendamisel pärakukanalit, vigastus võib tekkida ka kõhulahtisusega seotud sagedase soole tühjendamise ja pühkimisega.
Vigastatud piirkonda tekib põletik ning kaasneb päraku sulgurlihase tugev kokkutõmme ehk spasm, mille tagajärjel vigastatud piirkonna verevarustus halveneb. Verevarustuse halvenemine soodustab pärakulõhe muutumist krooniliseks.

Sümptomid ehk avaldumine

Pärakulõhe puhul on tüüpiliseks tugev valu, mis tekib seoses soole tühjendamisega. Valu võib kesta mitu tundi peale tualetis käimist ning võib olla ka pidev. Valu tõttu püütakse tualetis käimist sageli edasi lükata, mis põhjustab kõhukinnisuse süvenemist ning muudab soole tühjendamise veelgi raskemaks.

Tavaliseks on vähese vere eritumine soole tühjendamisel. Lisaks võib esineda pärakupiirkonna sügelust.
Kroonilise pärakulõhe korral vaevused vahepeal vähenevad, aga ei kao, vaid mõne aja pärast tugevnevad.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Tavaliselt piisab diagnoosimiseks päraku ja pärakukanali vaatlusest ning sõrmega katsumisest ehk palpatsioonist.

Ravivõimalused

Pärakulõhe paraneb tavaliselt iseenesest või piisab raviks valu kõrvaldamisest (tuimestavad kreemid, soojad istevannid) ja soole töö normaliseerimisest (kiudaineterohked toidud, vedelik, vajadusel lahtisid). Mõnikord kasutatakse ka päraku sulgurlihast lõdvestavat nitraatkreemi.
Kui haav paari kuu jooksul ei parane ja kroonilise pärakulõhe esinemisel kasutatakse kirurgilist ravi, mille põhimõtteks on paranemist takistava sulgurlihase kokkutõmbe ehk spasmi kõrvaldamine. 

Prognoos

Prognoos on hea, enamasti paraneb pärakulõhe iseenesest või peale ravi ning ei põhjusta edaspidi probleeme.

Ennetamine

Soovitav on vältida kõhukinnisust, mis on peamiseks pärakulõhe põhjuseks.

Tagasi haiguste nimekirja