Haigused

Taeniasis saginata ( lad.k)
Teniasis (ingl.k)

Selgitus
Nakkushaigus, mida põhjustab veiselihas parasiteeriv nudipaeluss Taenia saginata.

Ülevaade
Inimene nakatub halvasti töödeldud tsüstitserke ehk lihastesse kapseldunud vastsete vorme sisaldava loomaliha söömisel. Tsüstitserkidest vabanevad vastsed arenevad täiskasvanuks ja parasiteerivad inimese peensooles - häirub toitainete imendumine, tekib kõhulahtisus ning  langeb kehakaal.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Kõige sagedamini esineb haigust maades, kus süüakse termiliselt töötlemata veiseliha (enamasti Aafrika ja Kesk-Aasia riikides).
Munad satuvad vaheperemehe (veise või sea) soolde, kui loom sööb koos saastunud söödaga ussimune. Munadest vabanevad vastsed tungivad läbi soole limaskesta ning satuvad lihastesse.
Inimene saab haiguse nakatunud looma väheküpsetatud liha süües. Peensooles arenevad vastsed kahe kuu jooksul täiskasvanud ussiks, kes kinnitub iminappadega sooleseina külge ning võib kasvada kuni 10 m pikkuseks. Iga paelussi lüli sisaldab hulgaliselt mune, mis erituvad roojaga ja võivad säilida keskkonnas ning püsida nakatumisvõimelisena mitu kuud.
Nakatunud inimene võib nakatada ka teisi, kui ei järgita piisavalt hügieeninõudeid.

Sümptoomid ehk avaldumine

Enamus nakkustest kulgeb sümptoomideta, kuigi võib esineda ka kõhuvaevusi.
Võib tekkida  ka iiveldus, isutus, nõrkus ja kaalukaotus. Ussi segmendid erituvad roojaga ning see võib põhjustada kihelust ja ebamugavustunnet päraku piirkonnas.  Kui sügeluse tõttu kratsides vigastatakse nahka, võivad lisanduda mädapõletikud.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Väljaheite analüüsist otsitakse ussimune.

Ravivõimalused

Ravimeid on erinevaid, tavaliselt piisab ühekordsest annusest.

Prognoos

Ühekordse ravimi võtmise järgselt haigus paraneb ning jääknähtusid ei põhjusta.

Ennetamine

Et haigust ennetada, tuleb piisavalt küpsetada nii veise- kui sealiha. Piisab liha kuumutamisest 60°C juures 5 minuti vältel või liha soolamisest või külmutamisest -10°C juures 9 päeva jooksul.

Tagasi haiguste nimekirja