Haigused

ka nina polüpoos;
Polyposis nasi (ld. k);
Polyps (ingl. k).

Selgitus
Nina polüübid on ninalimaskesta väljasopistused.

Ülevaade
Inimese nina koosneb ninaõõnest ja ninakõrvalkoobastest. Ninaõõs on ühenduses nina ümbritsevate, normaalselt õhuga täidetud ruumidega ehk ninakõrvalkoobastega. Suurimad neist on  põskede piirkonnas asuvad põskkoopad ja otsmiku piirkonnas asuvad otsmikukoopad. Lisaks paiknevad silmade vahelises piirkonnas väikesed õhuga täidetud ruumikesed ehk sõelluurakustik.
Polüübid saavad alguse peamiselt sõelluurakustiku ja põskoobaste limaskestalt. Ninapolüpoosi  esineb peamiselt peale 40-ndat eluaastat aga mõnikord ka lastel enne 16-ndat eluaastat.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Suures osas on ninapolüüpide tekkepõhjused ja -mehhanismid teadmata. Sagedamini tekivad polüübid allergilise  ja kroonilise nohu tagajärjel
Ninalimaskest tursub ja muutub paksuks, moodustuvad limaskesta voldikesed, mis sopistuvad välja ja tekivadki polüübid. Põhiliselt saavad polüübid alguse sõelluurakustikust ja põskkoobastest. Kui polüübid on piisavalt suurenenud sopistuvad nad ninaõõnde.

Sümptomid ehk avaldumine

Põhiline sümptom pidev ninakinnisus ja lõhnatunde kadumine, kuna nina on ummistatud polüüpide poolt. Kui põskkoopad on täielikult täidetud polüüpidega võib esineda ka raskustunnet põskede piirkonnas ja isegi peavalu.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vaatluse käigus vaadeldakse ninapeegliga nina eesmist osa. Lisaks vaadeldakse ka nina tagumist osa ja ninaneelu väikese peegli abil.
Röntgenuuring ninakõrvalkoobastest tehakse selleks, et vaadata kas põskkoopad on polüüpidega täidetud või mitte.
Kompuutertomograafia ninakõrvalkoobastest on väga täpne röntgenuuring, mis tehakse selleks, et veelgi täpsemalt teada saada, kui suures ulatuses on ninakõrvalkoopad polüüpide poolt täidetud.

Ravivõimalused

Kuna alati pole teada polüüpide tekkepõhjusi ja -mehhanisme, ei ole ka põhjust elimineerivat ravi.
Ravimitest on ainsana kasutusel lokaalne ehk paikne ravi steroididega (Rhinocort, Beconase), mis vähendab ninapolüüpide teket ning kasvu. Ravimit tuleb kasutada iga päev, pihustades seda kummasegi ninapoolde. 
Kui polüübid on ummistanud kogu nina, ei ole enam paiksest ravist abi ning on vajalik nad operatiivselt eemaldada. Kirurgilise ravi käigus puhastatakse põskkoopad ja vajadusel eemaldatakse sõeluurakustik.

Prognoos

Polüüpidel on kalduvus tagasi kasvada, eriti kui kaasneb allergia. Seetõttu on mõnikord vajalik korduv kirurgiline ravi.

Ennetamine

Polüüpide tekke tõenäosust on võimalik vähendada kasutades lokaalset ravi steroididega peale nende kirurgilist eemaldamist ja samuti allergilise nohu puhul.

Kasutatud kirjandus
1. Üldarsti käsiraamat. Medicina 1999.a.
2. Korva-, nenä-, kurkutautioppi ja foniatrian perusteet. Korvatieto OY 1991.a.
3. The Merc Manual. 17th ed. 1999.a.

Tagasi haiguste nimekirja