Haigused

ka paratsetamooli mürgistus;
Tylenoli mürgistus
Paracetamol overdose, Acetaminophen overdose, Tylenol overdose (ingl. k.)

Selgitus
Paratsetamooli mürgistus tekib paratsetamooli üledoseerimisel ehk liiga suure annuse tarvitamisel.

Ülevaade
Paratsetamooli sisaldavad väga paljud ravimid (raviküünlad ehk suposiidid, tilgad, raviteed, näiteks Goldrex, Fervex jt), seda müüakse paljude erinevate nimede all (igal tootjal oma nimi).
Organismile kahjulikuks paratsetamooli annuseks loetakse 150mg keha kilogrammi kohta, surmavaks annuseks kokku umbes 12,5-15 grammi.
Paratsetamoolil on maksa kahjustav toime.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Paratsetamooli lagunemisel tekib organismis (maksas) mürgine vaheühend. Normaalses doosis paratsetamooli kasutamisel muudetakse see kahjulik vaheühend maksas kahjutuks. Kui aga ravimit on tarvitatud rohkem kui lubatud, ei suuda maks oma ülesandega toime tulla ning selle ühendi toime tagajärjel maksarakud hävivad.
Paljude maksarakkude hävimisel ei suuda maks oma ülesannetega (muuta kahjutuks organismile kahjulikke aineid, toota vere hüübimiseks vajalikke aineid jm) toime tulla ning tekib maksapuudulikkus, mille tagajärjel inimene võib surra.

Sümptomid ehk avaldumine

Sümptomid võivad ilmneda alles 12 tunni möödumisel pärast ravimi sissevõtmist.
Esmasteks sümptomiteks võivad olla nõrkus, ärrituvus, higistamine, seedehäired, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus. Võib tekkida ka vererõhulangus, südamepekslemine, südamerütmi häired, kooma.
Maksakahjustus
kujuneb 1-4 ööpäeva jooksul; sellest tingituna võivad tekkida ikterus, raskel juhul verehüübimise häired, ajukahjustus (maksa võimetusest organismile kahjulikke aineid kahjutuks muuta, mistõttu need satuvad verega ajju, põhjustades ajukahjustust).
Tekkida võib ka neerukahjustus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Oluline on välja selgitada, kas, mida ja kui palju (ravimit) on manustatud.
Paratsetamooli hulga määramiseks organismis on vajalik vereanalüüs.
Vastavalt mürgistuse raskusele võib vaja minna mitmeid lisauuringuid.

Ravivõimalused

Paratsetamooli mürgistuse korral kasutatakse atsetüültsüsteiini, mis hoiab ära paratsetamoolist tekkiva kahjuliku vaheühendi maksarakke hävitava toime.
Vajadusel tehakse nö verepuhastust paratsetamooli ja selle lagunemisel tekkivate kahjulike ainete eemaldamiseks. Hüübimishäirete korral kasutatakse näiteks K-vitamiini.
Muude nähtude ilmnemisest ning inimese seisundist sõltuvalt rakendatakse vastavalt ka ravi.

Prognoos

Prognoos sõltub manustatud ravimi hulgast ning ravi alustamise kiirusest. Kui ravi alustatakse vähem kui 8 tunni möödudes ravimi manustamisest või ravimit on tarvitatud vähem kui on kahjulik doos, siis on prognoos hea.
Kui ravimit on tarvitatud suuremates kogustes (nt enesetapu eesmärgil vms)ja/või ravi alustamiseni kulub pikem aeg, siis võib välja kujuneda maksapuudulikkus, mille tagajärjel võib inimene surra.
Alla 12 aastastel lastel eluohtlikku maksakahjustust tavaliselt ei teki.

Ennetamine

Paratsetamooli mürgistuse tekkimise ennetamiseks on väga oluline kinni pidada arsti ettekirjutustest ning mitte tarvitada ravimit lubatust rohkem.
Oluline on ravimeid hoida lastele kättesaamatus kohas.

Kasutatud kirjandus
Medicina, “Vältimatu abi käsiraamat”, 1994
Medicina, “Üldarsti käsiraamat”, 1999
The Merck Manual, 1999

 

Tagasi haiguste nimekirja