Haigused

ka heroiini mürgistus
Heroin intoxication, heroin overdose (ingl. k)

Selgitus
Heroiini mürgistus tekib liiga suure heroiini doosi tarvitamise tagajärjel. Suur heroiini üleannus põhjustab peaaegu koheselt hingamisseiskuse.

Ülevaade
Heroiin on opioidide rühma kuuluv morfiinist sünteesitud tugevatoimeline narkootikum. Tema valuvaigistav toime ületab morfiini oma. Sõltuvuse kiire tekke tõttu on heroiini kasutamine Eesti meditsiinis keelatud.
Heroiini esmatarvitaja alustab tavaliselt ninakaudse manustamisega, mitte süstides. Eelismeetod on heroiini fooliumil kuumutamisel tekkiva auru sissehingamine.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Heroiini on tuntud eriti tugeva sõltuvust tekitava narkootikumina. Juba paarikordse kasutamise järel võib tekkida püsiv sõltuvus. Heroiini sagedasel kasutamisel areneb tugev tolerantsus ehk taluvuse tõus ehk endise toime saavutamiseks tuleb annust pidevalt suurendada.
Heroiinisõltlased taluvad esimese annusega võrreldes sajakordseid ja suuremaid opioidide koguseid. Sellised megaannused on alati toksilised ja narkomaanide äkksurmad seetõttu sage nähtus.
Tänaval müüdavale heroiinile lisatakse alati kas laktoosi, dekstroosi, piimapulbrit, talki vms sedavõrd, et sageli on pulbris vaid 5-10% heroiin-hüdrokloriidi. Seega on heroiini “puhtus” väga erinev, mistõttu võib inimene kergesti kasutada liiga suuri annuseid. Suur heroiini üleannus põhjustab aga peaaegu koheselt hingamisseiskuse.

Heroiini manustamisel levib see kogu organismis laiali, sattudes ka ajju. Liiga suure annuse korral põhjustab heroiin ajus oleva hingamist reguleeriva nn hingamiskeskuse pidurduse, mistõttu võib hingamine lakata ning inimene sureb.

Sümptomid ehk avaldumine

Heroiin põhjustab meeleolu muutusi (eufooriat), langetab ärevust, on tugeva valuvaigistava toimega, pidurdab hingamist. Esmakordsel kasutamisel võib põhjustada iiveldust ja oksendamist, pideval kasutamisel kõhukinnisust, suukuivust.

Heroiini mürgistuse korral on tegemist eluohtliku seisundiga, võib tekkida südametegevuse aeglustumine (aeglane ja nõrk pulss), hingamise aeglustumine või hingamine muutub väga pindmiseks. Inimene võib muutuda uimaseks, uniseks, reageerimine välisärritajatele (nt valule) võib nõrgeneda kuni vastuse puudumiseni, võib tekkida kooma. Pupillid on tavaliselt kitsad (nööpnõelapea suurused), kuid võivad olla ka laiad (aju hapniku puudusest), kehatemperatuur on madal (nahk külm), küüned ja huuled sinakad, lihased jäigad.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Oluline on välja selgitada, mida inimene on endale manustanud — otsida kehapinnalt nõelatorkejälgi, inimese ümber vedelevaid esemeid (süstlad, karbid, purgid jne). Täpseks diagnoosimiseks on vajalik uriini- ja/või vereanalüüs.

Ravivõimalused

Vastumürgina heroiinile süstitakse naloksooni.
Oluline on pidev südametegevuse ning hingamise jälgimine, vajadusel kasutatakse hingamise abistamiseks hingamisaparaati.
Inimese seisundist ning muude nähtude ilmnemisest sõltuvalt rakendatakse ravi vastavalt vajadusele.

Prognoos

Heroiini mürgistus lõppeb sageli hingamisseiskuse tõttu äkksurmaga. Kiire professionaalse abi korral võib õnnestuda siiski elu päästa. 

Ennetamine

Heroiini mürgistuse tekke ennetamise parim viis on heroiini mitte tarbida!

Kasutatud kirjandus
The Merck Manual, 1999
Harrison`s principles of Internal Medicine, 14th ed., 1998

 

Tagasi haiguste nimekirja