Haigused

ka hüpermenorröa
Menorrhagia (lad.k)
Excessive menstrual bleeding (ingl.k)

Seletus

Normaalsest suurema verehulga või pikema kestusega regulaarse menstruatsioonitsükliga menstruaalverejooks.

Ülevaade

Tavapärasest suurema (üle 80 ml) vereeritusega kulgeva menstruatsiooni põhjuseks on noortel naistel kõige sagedamini emaka sees paiknev rasestumisvastane vahend e.spiraal. Samuti võivad menorraagiat põhjustada põletikud, hüübimishäired, kasvajalised moodustised nt. müoomid, või ka idiopaatiline ehk ilma haiguslike põhjusteta esinev menorraagia jt muutused.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Menorraagia võib olla nn. essentsiaalne või idiopaatiline. Sellisel juhul otsest haigust ehk orgaanilist haigust , mis menstruatsioonide vererohkust põhjustaks, ei esine.

Verejooks võib olla tingitud aeglustunud emakalimaskesta paranemismehhanismidest või ülemäärasest fibrinolüütilisest aktiivsusest (vere hüübimine on aeglustunud).

Sekundaarse ehk muu seisundi tagajärjel tekkinud menorraagia põhjuseks on mingi algselt esinenud haigus või seisund , mis suurendab menstruaalvere hulka.

Siia kuuluvad emaka müoom (sageli limaskestaalune), adenomüoos ehk emaka endometrioos, endomeetriumi hüperplaasia või polüüp, suur emaks või ehituslik anomaalia, põletikud .

Verehaigused ja antikoagulantravi (vere hüübivust vähendav ravi) võivad aeglustada hüübimist ja sellega soodustada vererohkeid menseseid.

Sümptomid ehk avaldumine

Menstruatsioonid on vererohked, sageli esineb menstruaalveres hüübeid ja klompe. Päevas kulub kümneid sidemeid. Vererohkuse hindamine on subjektiivne, mistõttu paljud naised võivad menorraagiaid pidada ise normaalseiks.

Pidevate menorraagiatega võib organismis kujuneda rauapuudusaneemia , mistõttu naine on kahvatu, väsinud ja võib kurta südamepekslemist.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Esmalt on oluline põhjalik küsitlus, mis aitab välja selgitada tõenäolisemad menorraagia põhjused.
Seejärel, sõltuvalt oletatavatest põhjustast võib vajalikuks osutuda ultraheli, hüsteroskoopia või prooviabrasioon emaka limaskesta uurimiseks.

Ravivõimalused

Kui menorraagia põhjuseks on emakasisene rasestumisvastane vahend, siis tuleb see eeemaldada ja kasutada edaspidi teisi rasestumisvastaseid vahendeid, näiteks antibeebipille. Hormoonspiraali asetamisel muutuvad aga menstruatsioonid tavaliselt verevaeseteks. 

Ennetamine

Tõenäoliselt ei ole võimalik ennetada.  

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

Tagasi haiguste nimekirja