Haigused

ka menstruatsioonide lõppemine;
kuupuhastuste lakkamine
Menopausa (lad. k.)
Menopause, Climacteric (ingl. k.)

Selgitus
Menopaus tähendab menstruatsioonide lõppu (saab hinnata tagant järere, kui viimasest menstruatsioonist on möödunud 12 kuud). Klimakteeriumi all mõistetakse sellele eelnevat ja ka järgnevat perioodi, kus munasarjade funktsioon väheneb ja esinevad naissuguhormoonide vähesusest ja muudest põhjustest tingitud üleminekuperioodi sümptomid.

Ülevaade
Menopaus saabub naistel keskmiselt 50-51 aastaselt. Tööstuslikult arenenud riikides elavad naised ligi 80-aastaseks ja seega on ligi kolmandik naise elust menopausijärgne.

Enneaegseks peetakse menopausi enne 45. eluaastat.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Menopaus tähendab menstruatsioonide lõppemist. Sellele eelnevad ja järgnevad üleminekuaastad ehk klimakteerium.
See algab umbes 5 aastat enne menopausi ja kestab veel mitu aastat pärast seda. Hormoonide tasakaal hakkab muutuma ja östrogeenide langus põhjustab naisele ebameeldivaid vaevusi.

Sümptomid ehk avaldumine

Sümptomid kestavad tavaliselt 1-5 aastat, mõnel isegi 10 aastat.
Kuumad hood ja higistamine, mis esinevad umbes 75% naistest, on kõige sagedasemateks kaebusteks. Kuumad hood esinevad rohkem öösiti. Tavaliselt kaasneb ka südamepekslemine.

Võivad esineda ka peavalu, unetust, erutuvust, närvilisust, emotsionaalset labiilsust, mälu nõrgenemist, keskendumisraskusi, sugutungi alanemist, uriinipidamatust.
Tupe limaskest muutub õhukeseks ja kuivaks, tupe vastuvõtlikkus mikroobide põhjustatud põletikele on suurem. Võib esineda valulikkust suguühtel, sagedast ja/või valulikku urineerimist.

Kollageeni vähenemisest ja vereringe aeglustumisest tingituna muutub nahk kuivaks, vähem elastseks, tekivad kortsud. Rinnanäärmed taandarenevad, rinnad muutuvad väiksemaks.
Kaugtagajärgedena võivad esineda osteoporoos ehk luude hõrenemine ning südame-veresoonkonnahaigused.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Üleminekuaastaid diagnoositakse naise vanuse, sümptomite ja menstruatsiooni ärajäämise põhjal. Vajadusel määratakse ka hormoonide tase veres.

Ravivõimalused

Klimakteeriliste vaevuste vähendamiseks ning osteoporoosi ja kardiovaskulaarsete haiguste ennetamiseks kasutatakse nn. hormoonasendusravi (kuna munasarjad ise enam ei tooda neid hormoone) — naissuguhormoone östrogeene või östrogeeni ja kollaskehahormooni kombineerituna. Tupekuivuse korral ja sellest tekkinud probleeme on võimalik ravida tupekuulide ja -salvide abil.

Prognoos

Enamusele naistest mööduvad üleminekuaastad ajutiste probleemidega. Paljud naised muutuvad hiljem energilisemateks, enesekindlamateks.
Östrogeenide hulga vähenemise tõttu on suur osteoporoosi ehk luude hõrenemise ning südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise oht.

Ennetamine

Menopaus on naise normaalse füsioloogilise arengu etapp, seda ei ole vaja ennetada. Küll aga on võimalik hormoonasendusraviga ennetada menopausiga kaasnevaid vaevusi.

Kasutatud kirjandus
Medicina, “Sünnitusabi ja günekoloogia”, 1997
Medicina, “Üldarstikäsiraamat”, 1999

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

Tagasi haiguste nimekirja