ka nibujätkepõletik
Mastoiditis acuta (ld. k)
Acute mastoiditis (ingl. k)
Selgitus
Mastoidiit on keskkõrvaga ühenduses oleva nibujätke mädane põletik ja on ägeda keskkõrvapõletiku tüsistuseks.
Ülevaade
Inimese kõrv koosneb kolmest osast: väliskõrv, mille moodustavad kõrvalest ja väliskuulmekäik, keskkõrv, mis asub kuulmekile taga ja kus painevad kolm kuulmeluukest ning sisekõrv, kus asub kuulmisnärv. Keskkõrv on ühenduses nibujätkega, mis on õhuga täidetud ruum ja paikneb oimuluus. Nibujätke hakkab kujunema peale 1 eluaastat ja suureneb umbes 15 eluaastani.
Nibujätkepõletik areneb ägedast keskkõrvapõletikust ja on väga ohtlik haigus, mis kindlasti vajab haiglaravi.
Tekkepõhjused ja –mehhanismid
Ägedat mastoidiiti tekitab bakter, mis levib ägeda keskkõrvapõletiku tagajärjel nibujätkesse ja põhjustab seal väga ägeda põletiku.
Nibujätkesse koguneb mäda ja üsna kiiresti tekib luukoe kahjustus. Mäda võib läbida nibujätke ning levida koljust väljaspoole, kõrva taha või kaelale, kus võib moodustuda naha alla mädakogumik.
Väga rasketel juhtudel võib mäda levida ka ajju.
Sümptomid ehk avaldumine
Haigus algab 2-3 päeva peale ravimata ägeda mädase keskkõrvapõletiku algust. Tõuseb kõrge palavik, kaasnevad ka muud üldsümptomid nagu peavalu, lihasvalud, väsimus ja isutus.
Iseloomulik on survetunne ning väga tugev valu kõrvas ja kõrva taga.
Kui mäda on väljunud juba nibujätkest väljaspoole, esineb kõrvataguse või kaela piirkonna tugev turse ja punetus, kõrvalest hoiab peast eemale. Mõnikord tekib isegi mädajooks kõrvast. Kuulmine on haiges kõrvas langenud.
Üldseisund halveneb kiiresti.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva. Vaadeldakse ka kõrvatagust nahka.
Röntgenuuring nibujätkest tehakse selleks, et vaadata, kas seal on mäda või mitte.
Bakteriologiline uuring mädasest eritisest võimaldab välja selgitada, millised bakterid on põletiku põhjustajaks.
Ravivõimalused
Ägeda nibujätkepõletiku kahtlusel tuleb kohe pöörduda haiglasse, kus teostatakse mastoidektoomia ehk nibujätke kirurgiline avamine ja puhastamine.
Kui kuulmekile on terve, siis on vajalik tüsistuste vältimiseks teostada kuulmekile paratsentees, s.o protseduur, mille käigus eelnevalt tuimestatud kuulmekilese tehakse väike auk ja lastakse mäda kõrvast välja.
Vajalik on ka ravi antibiootikumidega, mida manustatakse tavaliselt veeni või lihasesse. Ravikuuri kestus on vähemalt 2 nädalat. Esmavaliku antibiootikumideks on tsefalosporiinid.
Prognoos
Kui õigeaegne ravi hilineb, võib tagajärjeks olla mäda levimine nibujätkest edasi ning see võib olla juba eluohtlik. Adekvaatse raviga on paranemine täielik,
kuulmiskahjustust tavaliselt ei teki.
Ennetamine
Ägeda mädase keskkõrvapõletiku õigeaegse raviga on mõnikord võimalik ennetada ägeda mastoidiidi teket.