Haigused

ka malabsorptsioonisündroom
Malabsorptio (lad. k.)
Malabsorption (ingl. k.)

Selgitus
Malabsorptsioon on toitainete imendumishäire soolest.

Ülevaade
Toitainete imendumine on nende algosadeks lõhustunud osade tungimine läbi peensooleseina verre või lümfi. Lümfi imendub rasv, kõik teised toitained lähevad verre. Kui mingis eelpool mainitud osas tekib takistusi, tekib malabsorptsioonisündroom.
Lõplikult lammutamata ning imendumata toitainete kaost väljaheitega tekivad niinimetatud vaegussündroomid.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Malabsorptsiooni põhjustavad erinevad, ka pärilikud haigused, mille korral tekivad
• seedimise häired maos — krooniline gastriit ehk maoseina põletik või kui mingil põhjusel on magu eemaldatud operatsioonil,
• toidu koostisosade lammutamise häired kõhunäärme poolt toodetavate ensüümide poolt (ensüümide puudus)— krooniline kõhunäärmepõletik, mukovistsidoos,
• rasvaainevahetuse häire sapiringluse probleemide — sapipaisu tõttu — maksapõletikust, sapiteedepõletikust, sapiteede sulguse tõttu muudel põhjustel,
• lammutatud toiduainete imendumishäire peensoolest — põletikuline soolehaigus, gluteenenteropaatia, laktoositalumatus jm,
• transpordihäire lümfi ja verega — lümfi- ja vereringehäired.

Sümptomid ehk avaldumine

Malabsorptsiooni põhilisteks tunnusteks on pidev ehk krooniline kõhulahtisus, suurenenud rasvaeritus roojaga ehk rasvroe, kaalulangus ning niinimetatud vaegussündroomid, milledest olulisemad on:

• Valkude vaegusest kõhnumine ning tursed,
• Süsivesikute malabsorptsioonist kõhupuhitus, rohke soolegaaside eritus, veresuhkru kõikumised,
• Rasvlahustuvate vitamiinide imendumishäiretest: vitamiin A puudusest kanapimedus, vähenenud pisarate tootmine, kuiv nahk, vitamiin D vaegusest imikutel ja väikelastel rahhiit, täiskasvanutel luudepehmenemine ehk osteomalaatsia, vitamiin K vähesusest verehüübimise häired  ehk tekivad kergesti veritsused,
• Vitamiin B12, foolhappe ja raua vaegusest aneemia ehk kehvveresus,
• Kaaliumi vähesusest nõrkus,
• Kaltsiumi vähesusest luuvalu, krambid.
Võivad tekkida ka hormonaalsed häired, näiteks naistel menstruatsioonitsükli häired.
Lisaks on ka malabsorptsiooni põhjustanud haiguse sümptomid, sagedamini kõhuvalu, mõnikord sapipaisu tõttu ikterus ehk silmavalged ja nahk muutub kollaseks.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Põhjalikumaks uurimiseks ning malabsorptsiooni kahtlustamiseks annavad põhjust kaalulangus, pikaajaline kõhulahtisus ja vaegussümptomid.
Täpsustamiseks võetakse vereproov – kontrollitakse kaaliumi, kaltsiumi sisaldust maksa töövõime, sapipaisu jt näitajaid, raua, foolhappe, vitamiin B12 varusid. Gluteenenteropaatia kahtluse korral määratakse veres peensoole limaskesta vastu tekkinud antikehade olemasolu/hulka.

Hüpolaktaasia ehk piimasuhkrut lammutava ensüümi vähesuse kahtluse korral võib teha laktoosi tolerantsustesti või vesinikuhingamistesti — inimene joob vees lahustatud laktoosi ning seejärel jälgitakse veresuhkru hulga muutusi, või mõõdetakse väljahingatavas õhus vesinikusisaldust.

Uuritakse kogu seedetrakti. Tehakse gastroskoopia — viiakse elastne toru söögitoru kaudu makku, edasi ka kaksteistsõrmiksoolde. Toru otsas on optiline “silm”, mille kaudu näeb, kas mao ja/või kaksteistsõrmiksoole sein on normaalne või muutunud. Samuti tehakse rektoskoopia/koloskoopia — vaadatakse pärasoolt/jämesoolt sarnase toruga.
Olulist infot annab maosondi kaudu võetud biopsia ehk koetükikesed peensoole seinast, mida uuritakse mikroskoobiga.
Määratakse rasvasisaldust väljaheites.

Ravivõimalused

Ravida tuleb malabsorptsiooni põhjustanud haigust.
Põletikulise soolehaiguse korral kui immuunsüsteemi rakud kahjustavad seedetrakti, kasutatakse immuunsupressiivseid aineid — immuunsüsteemi pärssivat ehk vastuainete teket pidurdavat — glükokortikosteroide, mesalasiini.
Kõhunäärme ensüümide vähesuse korral asendatakse neid näiteks Panzynormi tablettidega.
Seedetraktist puudulikult imenduvaid aineid tilgutatakse veeni või süstitakse lihasesse (vitamiinid).

Prognoos

Prognoos sõltub sellest, mis haigusest on malabsorptsioon tingitud.
Näiteks põletikulise soolehaiguse korral on prognoos äärmiselt tõsine, kuna see allub halvasti ravile ning areneb pidevalt edasi ehk progresseerub.
Hüpolaktaasia ja gluteenenteropaatia puhul on tegemist küll ravimatu haigusega, kuid dieedist korralikult kinni pidades on prognoos hea.

Ennetamine

Kui malabsorptsioon on tekkinud päriliku haiguse tagajärjel, siis seda ennetada pole võimalik.
Gluteenenteropaatia korral ei tohi kasutada toiduaineid, mis sisaldavad gluteeni (nisu-,odra-, rukki- ja kaerajahutooted). Hüpolaktaasia korral tuleks tarbida vähese laktoosisisaldusega toitu — hapendatud piimatooteid (hapupiima, hapukoort, keefiri, jogurtit).

 

Tagasi haiguste nimekirja