Haigused

ka suhkruta diabeet
Diabetes insipidus (ld.k)
Diabetes insipidus (ingl.k)

Selgitus
Magediabeedi puhul on vähenenud neerude võime toota kontsentreeritud uriini ning see avaldub suurtes kogustes uriini eritumisena ning pideva janutundena.

Ülevaade
Magediabeeti võib põhjustada pärilik neeruhaigus või ka aju teatud piirkonna (hüpotaalamuse) töö häire.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Antidiureetilist hormooni ehk vasopressiini toodetakse hüpotaalamuses (üks aju osadest). Vasopressiin viiakse hüpotaalamusest ajuripatsisse, kust ta eritub vereringesse. Vasopressiini toimib organismis neerude kaudu, suurendades vee peetumist organismis, mille tulemusel tõuseb vererõhk. Seega pidurdab vasopressiin uriini eritumist.
Tsentraalne magediabeet on põhjustatud hüpotaalamuse või ajuripatsi kahjustusest kas ajuoperatsiooni tüsistusena või peatrauma korral. Hüpotaalamust ja ajuripatsit võivad kahjustada ka mitmesugused põletikud (meningiit, entsefaliit) ning kasvajad.
Neerude kahjustusega seotud magediabeedi puhul on häiritud vee tagasiimendumine neerudes. See  esineb tunduvalt harvemini kui eelnev vorm.

Sümptomid ehk avaldumine

Iseloomulik on suurtes hulkades lahja uriini eritumine (uriini hulk võib olla 5-25 liitrit ööpäevas!)  ja pidev janutunne. Suurenenud janutunne sunnib jooma suurtes kogustes vett, millega  kompenseeritakse suur vedelikukaotus neerude kaudu.
Probleemid tekivad, kui kaotatud vedeliku hulk on oluliselt suurem sellest, mida organism saab. Organismis võib tekkida vedelikupuudus (dehüdratatsioon) ning liiga kõrge naatriumi tase (hüpernatreemia). 
Vedelikupuudusele organismis viitavad kuiv nahk, limaskestade kuivus, palavik, südamekloppimine, kaalukaotus.
Häiretele elektrolüütide tasakaalus on iseloomulik roidumus, uimasus, peavalud, kerge ärritatavus ja lihasvalud.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Mõõdetakse uriini eritumise hulk, mis on magediabeedi puhul >3 liitri ööpäevas. Samuti tehakse uriini analüüs, kus on näha ebapiisav erikaal.
Kui põhjusena kahtlustatakse kasvajat, teostatakse aju kompuutertomograafiline uuring.

Ravivõimalused

Kui võimalik, ravitakse algpõhjust.
Tsentraalse magediabeedi puhul võib kasutada antidiureetilist hormooni tablettidena või aerosoolina ninna.
Neerudest tingitud magediabeedi puhul on antidiureetilise hormooni manustamine mõttetu; ravida põhjust (näiteks neerukahjustust põhjustanud ravimite ärajätmine).
Päriliku nefrogeense magediabeedi raviks kasutatakse ravimeid, mis vähendavad uriini eritumist.

Prognoos

Ravitulemus sõltub magediabeedi põhjusest. Põhjuse kõrvaldamisel on prognoos hea!

Ennetamine

Põhimõtteliselt on küll võimalik magediabeeti ennetada, kuid selle põhjusteks on sageli mõni muu haigus või selle ravi, mida ei ole ka võimalik vältida.
Pärilikku magediabeeti ennetada ei saa.

 

Tagasi haiguste nimekirja