Haigused

ka äge tonsilliit;
Tonsillitis acuta (ld. k)
Acute tonsillitis (ingl. k)

Selgitus
Äge tonsilliit on kurgumandlite äge põletik.

Ülevaade
Inimese neelus paikneb palju lümfoidset kude, mis moodustab kogumeid. Need kogumikud ümbritsevad neelu ja omavad kaitsefunktsiooni. Suurimad neist on paarilised kurgumandlid, kuulmetõrve mandlid ja paaritud adenoid ehk neelumandel  ja keelemandel.
Ägeda tonsilliidi puhul on põletikus just kurgumandlid, mis paiknevad mõlemal pool kurgukaarte vahel. Ägedat tonsilliiti võib esineda igas vanuses.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Ägedat tonslilliiti põhjustab enamusel juhtudel bakter, harvem ka viirused.
Haiguse tekitajad levivad õhu kaudu ja satuvad sissehingamisel neelu limaskestale, põhjustades kurgumandlites põletiku.
Sageli, just lastel on mingil määral põletikust haaratud ka teised mandlid.
Põletiku tagajärjel kurgumandlid suurenevad, muutuvad punetavaks, mandlitele tekivad valkjad katud ja mädane eritis.

Sümptomid ehk avaldumine

Ägeda tonsilliidi puhul esinevad üldsümptomid nagu palavik, peavalu, lihasvalud, väsimus ja isutus.
Ägedale tonsilliidile on iseloomulik neelu valulikkus, mis süveneb neelamisel. Sageli esineb ka kõrvavalu, mis on tingitud valu kiirgumisest neelust kõrva, kuna neelu ja keskkõrva närvid on omavahel ühenduses. Valu tõttu on söömine sageli raskendatud.
Kaela lümfisõlmed  võivad olla suurenenud ja valulikud, mis on tingitud sellest, et inimese immuunsüsteem võitleb põletiku tekitajaga.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Põhiline diagnoosimise meetod on vaatlus, mille käigus vaadeldakse neelu ja kurgumandleid, surudes spaatliga keelt kergelt alla.
Kurgulima külv näitab, millised mikroobid kasvavad neelus. Selle uuringu jaoks võetakse vatipulgaga proov kurgumandlitelt.

Ravivõimalused

Vajalik on üldine toetav ja sümptomaatiline ravi: piisav puhkamine ja palaviku alandamine (Paracetamol).
Neelu valu leevendavad paikselt kasutatavad aerosoolid (Hexoral spray, Taruvaigu ja saialille aerosool) ning soojad joogid.

Tablettravi antibiootikumidega on põhiline ravimeetod, mille eesmärgiks on bakteri hävitamine. Esmavaliku ravimiks on penitsilliin või amoksitsilliin. Ravikuuri kestuseks on 7-10 päeva.

Prognoos

Haigus paraneb täielikult 7 –10 päeva jooksul. Kui äge tonsilliit vaatamata adekvaatsele ravile sageli kordub, võib tagajärjeks olla kroonilise tonsilliidi teke, mille puhul võib osutuda vajalikuks kurgumandlid operatiivselt eemaldada.

Ennetamine

Ägedat tonsilliiti ei ole võimalik ennetada.

 

Tagasi haiguste nimekirja