Haigused

Kõhrepehmenemus põlves
ka  põlveliigese kondropaatia
Chondromalacia articulatio genus (ld.k.)
Chondromalacia genus (ingl.k.)

Selgitus
Kõhrepehmenemine on rida muutusi kõhrkoe ainevahetuses, mille tulemusel kõhr muutub pehmeks, praguliseks, võib tekkida fragmentatsioon..

Ülevaade
Põlveliigeses katab kõhrkude liigestuvaid pindasid: reieluud, sääreluud ja põlveketra. Kõhrkude on normaalselt tihke ja vetruv, võimaldades sujuvaid ja valutuid liigutusi.
Haigus ohustab enam kergejõustiklasi, jalgpallureid ning korvpallureid, ka nooremas eas mittesportlasi, eriti tütarlapsi.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Üheks haiguse tekkepõhjuseks peetakse ülekoormust põlveliigese kõhrele, mis põhjustab kõhrkoes korduvaid mikrotraumasid.
Samuti võib põhjustada kõhre pehmenemist eelnev põlveliigese võruketaste ja sidemete vigastus.
Soodustavaks faktoriks haiguse kujunemisel võib olla põlvekedra paiknemise muutused (kõrge põlvekeder või liiga välise asetusega põlvekeder). 
Haiguse alguses tekib kõhre pehmenemine, millele lisanduvad lõhed ja defektid kõhres. Haiguse arenedes ulatuvad kõhrekahjustused kuni luuni, kõhr võib irduda ja tekib limaskesta ärritus.
Kõhrepehmenemine võib areneda artroosiks ehk moondavaks liigesepõletikuks.

Sümptomid ehk avaldumine

Haiguse põhiliseks ilminguks on valu, mis eriti võib süveneda sirge jala ette tõstmisel. Haiguse kergemas staadiumis võib kuulda põlve “naksumist“ ja samuti võib tekkida limaskesta ärritusest “vesi“ põlve ehk sünoviit. Viimane tekib tavaliselt peale suurt koormust.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Alguses tuleb teha kindlaks põlveliigese liikuvusulatus ja valu tekkimise sümptomid (olukorrad). Abistavad uuringud on röntgenülesvõtted ja magnetresonantstomograafia.

Ravivõimalused

Valude leevendamiseks kasutatakse tablettravi põletikuvastaste preparaatidega (Diklofenak). Kui haigus on kindel, tuleb tarvitada kõhre toitaineid (Arthryl, Gelenjnahrung,UltraGel; ained, mis sisaldavadglükoosamiini).
Võimalik on teha ravikuur preparaadiga Synvisc, Hyalgan, Artzal mida süstitakse põlveliigesesse. Kaugele arenenud juhtudel võib abi olla operatsioonist, s.o. artroskoopilisest kõhre silumisest, ka kõhre puuduva pinna taastamisest..

Prognoos

Kõhrepehmenemist on õige raviga ja soovituste järgimisega on võimalik pidurdada. Kulunud kõhre asendada suurte muutuste puhul pole võimalik. Samuti püeab hoolitsema selle eest, et reielihased oleksid tugevaks võimeldud, sest see tagab põlvele suuremat stabiilsust ja piirab samuti  mikrotraumade esinemist kõhres.

Ennetamine

Tuleb vältida ülekoormust ja treenida sobiva koormusega. Kõhrehaiguste esinemisel ei ole soovitatav pikemalt kükitada ega põlvitada.

Kasutatud kirjandus:
Jaan Seeder „Skeletisüsteemi ülekoormushaigused ja vigastused“.
Reinhard Aigner  „Arthroscopy of the  knee“

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

 

Tagasi haiguste nimekirja