Haigused

Gestosis hepatis (lad.k)
Hepatic gestosis (ingl.k)

Seletus
Perekonniti esinev sügelemise ja nahaärritusena avalduv maksa haigus raseduse ajal.

Ülevaade
Hepatogestoos on sagedamini seotud mitmikrasedusega või varempõetud makasahigustega. Maksasisestes sapiteedes tekib pais, sapphapped imenduvad verre, ladestuvad nahas ja põhjustavad tugevat nahasügelemist ja lööbeid, tavaliselt kujuneb hepatogestoos peale 30. rasedusnädalat. Peale sünnitust maksa talitlus normaliseerub.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Hepatogestoos on maksasiseste sapiteede sulgus, mis avaldub tavaliselt peale 30 rasedusnädalat. Täpne tekkepõhjus ei ole teada. Haigust esineb perekonniti. Raseduspuhune maksa suurenenud metabolism (ainete süntees ja lammutamine) põhjustab maksa ülekoormusest tingitud sapiteede turset, sapipaisu, maksarakkude lagunemist. Sapipaisu tõttu sapphapped kogunevad, pääsevad verre ja ladestuvad nahka, mis omakorda põhjustab intensiivse naha sügelemise. Sapphapped võivad sattuda ka loote verre. Üksikutel juhtudel esineb nahakollasust. Enamasti on nahk väliselt terve.

Hepatogestoosi puhul loote kasv ei ole häiritud, kuid siiski loode võib kõrgetest sapphappe väärtustest tingituna olla ohustatud üsasisest äkksurmast.

Hepatogestoos kipub järgenvate raseduste puhul korduma.

Sümptomid ehk avaldumine

30-34 rasedusnädala paiku tekib tugev nahasügelus. Nahk sügeleb üleni, eriti peopesades, jalataldadel, kõhul. Sageli sügelemine süveneb öösiti ja häirib und.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Hepatogestoos diagnoositakse  haigustunnuste ja verest võetud analüüside alusel. Vereanalüüs võib viidata maksarakkude kahjustusele.

Ultraheli uuringuga võib leida maksasiseste sapiteede laienemist.

Ravivõimalused

Sügelust ei paranda enamasti ükski ravimoodus. Vähesel määral saab sügelust leevendada glükokortikoidhormooniga. Glükokortikoidhormooni kasutatakse ka ettevalmistavalt loote kopsude küpsuse saavutamiseks, kuna sageli ollakse sunnitud rasedus varem lõpetama.

Prognoos

Sünnituse järgselt sügelus kaob ja maksafunktsioon taastub jääknähtudeta. Hepatogestoosi põdenul tekib sagedamini sapikivitõbe.

Nendele naistele ei sobi kombineeritud rasestumisvastased tabletid (pillid), kuna tekitavad sarnase maksafunktsiooni halvenemise ja sügeluse.

Ennetamine

Ennetamine ei ole võimalik.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

Tagasi haiguste nimekirja