Haigused

Hemolytic-uremic syndrom (lad k)
Hemolytic uremic syndrome (ingl k)

Selgitus
Seedetrakti bakteriaalse põletiku järgselt vallanduv haigus, mis avaldub aneemia ehk kehvveresuse, vere hüübivuse languse ehk tombotsütopeenia ja ägeda neerupuudulikkusena.

Ülevaade
Haigus esineb imikutel ja väikelastel, olles sagedasim neerupuudulikkuse põhjus lapseeas. Haiguse vallandab kõhulahtisust põhjustav bakter.
Sagedamini esineb haigus suvekuudel. Ravi on organismi üldtoetav, vajalik võib olla dialüüsravi (st kunstneer). Hemolüütilis-ureemiline sündroom võib anda raskeid tüsistusi, isegi raviga on suremus 4-12%, vajalik võib olla neeru siirdamine.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Tavaliselt vallandab haiguse soolte põletikku põhjustava bakteri mürk ehk toksiin. Haigusele eelneb verise kõhulahtisusega haigus.
Mürgi mõjul tekivad veresoontesse väikesed trombid, mis ummistavad sooned. Punavererakud lagunevad ummistatud soones, tekib hemolüütiline aneemia ehk kehvveresus ja hüübimist soodustavate rakkude vähesus ehk trombotsütopeenia.
Kuna ummistuvad ka neeru veresooned, areneb äge neerupuudulikkus st neer ei saa enam verd puhastada ja jääkained kuhjuvad organismi.

Sümptomid ehk avaldumine

Haigus kulgeb raske üldseisundiga. Sümptomid olenevad sellest, millised organid on kõige raskemalt haaratud.
Kui soolte veresooned on ummistunud tekib sooleseina kärbumine ja bakterid satuvad kõhukoopasse (tekib kõhukelme põletik ehk peritoniit). Tekib tugev kõhuvalu, verise roojaga ning seisund muutub kiirsti raskeks, kujuneb šokk.
Kuhjuvad mürgid kahjustavad aju ja kõiki teisi organeid. Tekib närvilisus, uimasus, käitumise muutus. Võib areneda kooma, hallutsinatsioonid, krambid.
Pissimine muutub harvaks, lakates hiljem sootuks, tekivad väga ulatuslikud tursed.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Diagnoosimisel on oluline tähele panna, et haigus avaldub peale soolenakkuse põdemist.
Vereanalüüs - esineb kehvveresus ehk aneemia. Määrata saab punavererakkude lagunemist näitavaid markereid. Suurenenud on uute noorte punavererakkude (retikulatsüütide) hulk, mille teke aktiveerub aneemia korral. Vere hüübimist mõjutavate trombotsüütide hulk on langenud. Leukotsüütide ehk valgevere rakkude hulk on tõusnud. Neeru puudulikkuse astet näitav kreatiniini hulk on tõusnud.
Uriinianalüüs - uriinis võib olla verd ja valku mida normaalselt kunagi uriinis olla ei tohiks.

Ravivõimalused

Üldtoetav ravi - vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu säilitamine- selleks on vajalik veenisiseste vedelike manustamine (infusioonravi).
Dialüüsravi - võimalik on teha peritoneaaldialüüsi või hemodialüüsi. See on põhimõtteliselt “kunstneeru” aparaat, mis filtreerib organismist välja jääkained. Hemodialüüsi korral ühendatakse aparaat inimese vereringega ja veri läbib vastavad filtrid. Puhastunud kujul lastakse veri tagasi ringesse.
Peritoneaaldialüüsi korral viiakse mingi hulk spetsiaalset lahust inimese kõhuõõnde. Kõhukelme töötades kui filter, laseb kahjulikud ained lahustuda vedelikku, pidades kinni vajalikud. Seejärel vedelik kõhuõõnest lastakse välja, protseduuri mitmeid kordi korrates veri puhastub. 
Vereülekanne võib olla vajalik kui kehvveresus on arenenud väga kaugele ja organism ei suuda toota piisavalt kiiresti uusi punavererakke (erütrotsüüte) või trombotsüüte.
Neeru siirdamine- kui neerud on haigusest niivõrd kahjustunud, et pole võimelised enam ise verd puhastama. Selleks kasutatakse kas mõne sugulase või surnu neeru.

Prognoos

Isegi koos toetava raviga on surevus 4-12%. Neerupuudulikkuse tekkimisel on vajalik aastaid regulaarne jälgimine arstide poolt. Halva prognoosi näitajaks on see, kui aasta peale haigust on ikka uriinis valku. 4-9% areneb krooniline neeru puudulikkus ja nad vajavad neeru siirdamist. Haigus kordub väga harvadel juhtudel.

Ennetamine

Seedeinfektsioonid saadakse sageli vähe või halvasti töödeldud toiduainetest: piimast, munadest, lihatoodetest. Nakkuse vältimiseks on vajalik toiduainete hoolikas töötlemine- küpsetamine või keetmine. Vähendades nakatumist seedeinfektsioonidesse väheneb ka tõenäosus haigestuda hemolüütilis-ureemilisse sündroomi.

Kasutatud kirjandus
• "The 5 minute pediatric consult" M.William Schwartz 2000
• "Textbook of pediatrics" W.E.Nelson 1996 

 

Tagasi haiguste nimekirja