Furunkul;
Koeranael
Karbunkul;
Verikoeranael
Furunculus, Carbunculus (lad.k)
Furuncle, Carbuncle (ingl.k)
Seletus
Furunkul ehk koeranael on mädapaise, mis tekib karvatupe põletiku tagajärjel. Karbunkliks ehk verikoeranaelaks nimetatakse mitmest furunklist moodustunud põletikukollet.
Ülevaade
Furunkul on sageli esinev haigus, mis tekib bakteritest tingitud karvatupe põletiku tagajärjel. Sagedamini on furunkleid kaelal, näol, rinnal ja tuharatel. Karbunkul esineb tihti kuklapiirkonnas kaelal.
Haigusilmingutest esinevad palavik ning valulikkus põletiku kohas.
Tekkepõhjused ja –mehhanismid
Karvatupe põletikku põhjutab bakter stafülokokk (Staphylococcus aureus). Põletik levib ümbritsevatesse kudedesse ja tekib umbes paari sentimeetri suurune mädakolle ehk furunkul. Kui furunkul on piisavalt küpsenud, siis võib mäda ise välja voolata. Kui põletik levib kõrvalolevatele karvatuppedele, siis võivad mädakolded laatuda, tekib karbunkul.
Furunkul esineb sagedamini diabeeti põdevatel ning halva tervisega inimestel.
Furunkli ja karbunkli puhul on ohuks bakterite levimine vere kaudu teistesse elunditesse.
Sümptomid ehk avaldumine
Furunkul on punetav ja hell umbes paari sentimeetrise läbimõõduga sõlm naha all, selle keskele tekib heledam mädakolle, millest võib välja voolata veresegust mäda.
Karbunkli puhul on põletikust haaratud suurem nahapiirkond, on näha mitmeid mädakoldeid ja sageli esineb ka palavik.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Diagnoosimiseks piisab furunkli või karbunkli vaatlusest.
Mõnikord analüüsitakse mäda haigustekitaja täpsustamiseks.
Korduvate furunklite ehk furunkuloosi puhul võidakse teha analüüse stafülokoki kandluse kindlaks tegemiseks (proov ninasõõrmetest).
Ravivõimalused
Üksik furunkul võib paraneda iseenesest või peale avanemist ja mädast tühjaks jooksmist.
Furunkli ja karbunkli peamiseks raviks on mäda eemaldamine kirurgiliselt, sageli jäetakse mäda väljumise ja paranemise soodustamiseks mõneks ajaks mädakoldesse dreen ehk peenike toru või kummiriba.
Kui mäda ei ole veel tekkinud, siis pannakse furunklile selle tekkimist soodustav soojust ja niiskust hoidev side.
Vajadusel kasutatakse lisaks antibiootikume, näiteks näopiirkonnas asuvate ja korduvalt esinevate furunklite ning alati palaviku esinemise ja karbunklite korral.
Prognoos
Prognoos on hea. Mõnel inimesel esinevad furunklid korduvalt.
Ennetamine
Haigust on mõningal määral võimalik ennetada hea hügieeniga.
Furunkli tekkimisel ei tohi seda ise pigistama ega avama hakata, see halvendab haiguse kulgu ja soodustab levimist. Furunklile võib asetada sideme, mis soodustab mäda tekkimist ja väljumist. Kui mäda on väljunud, siis tuleb sidemeid korralikult vahetada ja ümbritsevat nahka puhastada ning pärast korralikult käsi pesta, et hoida ära põletiku levimist.