Dyspepsia functionalis, dyspepsia nervosa (lad. k.)
Functional dyspepsia, non-ulcer dyspepsia (ingl. k.)
ka funktsionaalne düspepsia
Selgitus
Funktsionaalne düspepsia tähendab kõhuvaevusi, mis on kestnud üle 4 nädala ning mille põhjuseks ei ole ükski konkreetne haigus.
Ülevaade
Funktsionaalse düspepsia all kannatab umbes 25% elanikkonnast, kuid enamus inimesi ei pöördu arsti poole. Kõige sagedamini esineb ülakõhuvaevusi 20-40 aastastel inimestel.
Tekkepõhjused ja mehhanismid
Mingil ebaselgel põhjusel võib mõnikord aeglustuda toidumasside edasiliikumine maost ja/või sooltes ning see põhjustab ebamugavustunnet kõhus. Sel juhul on tegemist motoorset tüüpi düspepsiaga.
Kui on ajutiselt suurenenud maohappe tootmine ning tekib ebamugavustunne ülakõhus, võib olla tegemist haavandi tüüpi düspepsiaga.
Osa inimesi sööb kiirustades ning samal ajal rääkides. Sellega neelatakse ühtlasi rohkelt õhku. Tagajärjeks on rohkest õhuneelamisest ehk aerofaagiast tingitud kõhukaebused.
Kõikidel neil juhtudel on tegemist ajutiste kergete seedehäiretega.
Sümptomid ehk avaldumine
Motoorset tüüpi düspepsia korral on iseloomulik kõhupuhituse teke gaasi kogunemisest soolestikus, kiire täiskõhutunde tekkimine söögijärgselt, kõhuvalu, iiveldus.
Haavandi tüüpi düspepsia korral esinevad sageli tühjakõhuvalud, mis leevenduvad pärast sööki.
Aerofaagia ehk rohke õhuneelamine põhjustab kõhupuhitust ehk meteorismi, toidumaitselisi röhitisining iiveldust.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Olulist infot annab endoskoopiline uuring. Selleks viiakse elastne toru söögitoru kaudu makku, edasi kaksteistsõrmiksoolde. Toru otsas on optiline silm, mille kaudu näeb, kas mao ja/või kaksteistsõrmiksoole sein on normaalne või muutunud. Funktsionaalse düspepsia korral muutusi ei ole.
Kahtlaste muutuste korral võetakse täpsemaks uurimiseks koetükikesi ehk biopsia.
Ravivõimalused
Enne tablettide kasutamist tuleks jälgida oma toitumisharjumusi, vajadusel neid muuta. Oluline on süüa rahulikult, kiirustamata, võimalikult samadel kellaaegadel ning mitmekesist toitu.
Vajadusel kasutatakse maohappe tootmist vähendavaid (tsimetidiin, ranitidiin) ning mao tühjenemist kiirendavaid ravimeid (tsisapriid).
Prognoos
Funktsionaalse düspepsia korral on prognoos hea, seedehäired on ajutised, sageli mööduvad iseenesest.
Ennetamine
Oluline on süüa rahulikult, kiirustamata, võimalikult samadel kellaaegadel ning mitmekesist toitu. See tagab seedetrakti korrapärasema talitluse ning seedehäireid tekib harvem.