Haigused

Graviditas extrauterina (lad.k)
Ectopic pregnancy (ingl.k)

Seletus
Viljastatud munaraku pesastumine ja platsenta ning loote arenemine väljaspool emakaõõnt.

Ülevaade

Tavalisemaks munaraku pesastumise kohaks väljaspool emakaõõnt on munajuha, harvem toimub pesastumine munasarjas, kõhuõõnes või emakakaelas. Emakaväline rasedus katkeb tavaliselt 4.-12. rasedusnädalal, esineb väga tugev alakõhuvalu, veritsus ja munasarjade valulikkus. Kui raseduse katkemisega kaasneb ka munajuha rebend, tekib ulatuslik verejooks kõhuõõnde ja seisund võib muutuda eluohtlikuks.Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Enamasti kinnitub emakaväline rasedus munajuhas. Väga harva võib emakaväline rasedus paikneda ka munasarjas, kõhuõõnes ja emakakaelas .

Muutused munajuhade ehituses (liited, umbumine) ja talitluses häirivad viljastatud munaraku normaalset kulgu emaka suunas, mistõttu lootemuna kinnitub väljaspoole emakat. Läbipõetud munajuhade põletikud, munajuhade ja teiste väikevaagna elundite operatsioonid soodustavad liidete teket ja munajuha valendiku ahenemist. Varasem emakaväline rasedus soodustab munajuha kahjustuse tõttu emakavälise raseduse kordumist.

Emakasisene spiraal põhjustab bioaktiivsete ainete vabastamist, mis võivad häirida munajuhade perioodilist lainelist liikumist ja munaraku transporti, olles samuti riskifaktoriks emakavälise raseduse tekkel.

Sümptomid ehk avaldumine

Emakavälise raseduse puhul võivad esineda rasedustunnused nagu iiveldus, rindade tundlikkus, väsimus . Sõltuvalt emakavälise raseduse asukohast, kas paikneb munajuha kitsuseosas või välimises kolmandikus ampullaarosas, on haigustunnuste avaldumine erinev. Emakaväline rasedus ei kulge enamasti lõpuni, vaid katkeb, enamasti 4-12 rasedusnädalal.

Munajuha kitsuseosas loote kasvades munajuha laieneb kuni rebeneb , mistõttu tekib äkki tugev alakõhuvalu, sisemine verejooks, nõrkus ja minestustunne. Jätkuva verejooksu tõttu võib seisund olla eluohtlik ja vajab kohest operatiivset ravi.

Ampullaarosa rasedus aborteerub kõhuõõnde.

Verejooks on munajuha abordi puhul tagasihoidlikum. Loode tavaliselt hukkub, üliharvadel juhtudel võib aga rasedus edasi areneda, saades verevarustuse soolekinnistilt või mujalt. Sellisel juhul on tegemist kõhuõõne e. abdominaalse rasedusega. Raseduse katkedes irdub raseduseks ettevalmistunud emakalimaskest ning tekib veritsus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Emakavälist rasedust diagnoositakse haigustunnuste (alakõhuvalu, veritsus, menstruatsiooni peetus), positiivse rasedustesti, günekoloogilise läbivaatuse ja ultraheli leiu alusel.

Rasedustest peegeldab hormooni-kooriongonadotropiini olemasolu naise organismis, mida reeglina toodab loode. Emakavälise raseduse puhul on abiks kooriongonadotropiini väärtuste kvantitatiivne määramine verest, mis emakavälise raseduse puhul jääb raseduse kestvuse ja normaalse emakasisese rasedusega võrreldes madalamale tasemele.

Läbivaatuse käigus võib arst käega tunda emaka kõrval valulikku moodustist, tupe tagumine võlv võib olla ette võlvunud sisemisest verejooksust tingitud verekogumikust.

Ultraheli uuring näitab, et emakasisest rasedust ei esine, samas võib olla nähtav lootemuna väljaspool emakat.

Mõnikord selgub täpne diagnoos alles diagnostilise laparoskoopilise (kõhuõõnesisene vaatlus) operatsiooni käigus.

Ravivõimalused

Sõltuvalt emakavälise raseduse suurusest, naise kaebustest, haiguse väljendusest võib ravi olla erinev.

Kui ei esine verejooksu tunnuseid, raseduse suurus ei ole suur, naisel puuduvad valud, võidakse raseduse katkemiseks kasutada ravimeid , mis kutsuvad esile loote aborteerumise.

Teistel juhtudel on ravi operatiivne. Laparoskoopilise operatsiooni käigus munajuha avatakse ja loode väljutatakse. Raske munajuha kahjustuse või ulatusliku rebenemise korral munajuha eemaldatakse. Kui on aga tegemist ulatusliku verekaotusega ning raske seisundiga, tehakse avatud kõhuõõne operatsioon .

Prognoos

Emakaväline rasedus võib korduda. Medikamentidega ravitud emakavälise raseduse järgselt jäävad munajuhad avatuks ning säilub naise viljakus 70-90%.

Munajuha säilitava operatsiooni korral säilub naise viljakus 65-80%.

Ennetamine

Tõenäoliselt ei ole emakavälise raseduse teke paljudel juhtudel ennetatav.

Kindlasti on aga emakavälise raseduse teket ennetav sugulisel teel levivate haiguste kui ühe peamise riskifaktori vältimine.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

Tagasi haiguste nimekirja