Haigused

ka lülikeha vaheketta väljasopistus;
radikuliit;
ishias
Prolapsus disci (lad.k.)
Disc herniation (ingl.k.)

Milles seisneb vigastus?
Lülisammas koosneb lülikehadest, mis omavahel liigestuvad. Lüliketaste vahel on pehmekoelised vahekettad ehk diskid.
Vigastuse korral võib vaheketas ehk disk oma õigest asendist välja sopistuda, põhjustades survet närvijuurtele või seljaajule ning sellega kaasnevat valu. Seda nimetatakse radikuliidiks.

Kuidas tekib vigastus?

Lülisamba vaheketta prolaps võib tekkida sportimisel (pallimängud, raskusalad) või raske füüsilise töö tegemisel.
Samuti võib diski prolaps kujuneda degeneratiivstest ehk vananemisega seotud muutustest tingituna.
Sagedamini tekib väljasopistus lülisamba kaela- või nimmeosas.

Millised on sümptomid?

Vigastuse avaldumine oleneb sellest, millisel määral on disk oma kohalt nihkunud või kui palju see surub vastu närvijuurt.
Kergel juhul võib esineda lihtsalt seljavalu, mis võib aeg-ajalt kiirguda jalga kuni varvasteni või kanda.
Lisanduda võib naha tuimus jäsemel piiratud alal ja labajala nõrkus (näiteks ei saa haige jalaga varvastele või kandadele tõusta).
Ulatusliku väljasopistuse korral on valud väga ägedad, kannatanu ei leia õiget asendit, valu tõttu peab tarvitama ohtralt valuvaigisteid.
Kui surve mõjustab kõige alumisi (ehk kaugemaid) seljaajust väljuvaid närvijuuri, võib tekkida ka uriini peetus ja päraku ümbruse tundlikkuse häire ehk cauda equina sündroom.

Diagnoosimine ehk miliseid uuringuid võib vaja minna

Lisaks kaebustele tehakse põhjalikud testid, mis aitavad kindlaks teha, millisel ala on kahjustus. Lisauuringutena veel vajalikud röntgenülesvõtted lülisambast, ka kompuutertomograafia ja magnetresonantstomograafia.

Ravivõimalused

Väheste ja mõõdukate kaebuste korral ja minimaalse surve korral närvijuurele rakendatakse tablettravi ja ravikehakultuuri.
Väga ägedate kaebuste ja ulatusliku närvijuure pitsumise korral tehakse operatsioon, kõige uuem meetod -- lumbarmikrodiskektoomia, mille puhul pöördutakse tööle keskmiselt 1 kuu peale operatsiooni. USA-s tehakse aastas 300 000 lumbaardiskektoomiat. Valu ja närvijuure turset alanadavad mittehormonaalsed põletikuvastased ravimid nagu Diklofenak, Vioxx, Celebrex jne.

Taastusravi: Lülisamba haiguste korral on oluline roll  ravikehakultuuril.  Peale operatsiooni võtab taastumine aega umbes paar nädalat kuni haav paraneb. Siiski on soovitav hoiduda mõnda aega raskest füüsilisest koormusest.

Kuidas vigastust vältida?

Soovitav on arendada üldfüüsilist ettevalmistust ja hoiduda nõrga füüsilise vormiga inimestel suurte raskuste tõstmisest.
Kuna tänapäeval on palju ameteid, kus tuleb töötada istudes, siis on ka seljahaigused kerged tulema. Selle vältimiseks on vajalik tegeleda pidevalt tervisespordiga ning teha iga päev seljalihaseid tugevdavaid harjutusi.

Millistel spordialadel tekivad vigastused sagedamini?

Eelkõige on ohustatud tõstmisega tegelevad sportlased, aga ka pallimängijad. 

Kasutatud kirjandus:
„Wheeless Orthopaedics textbook“
The Merck Manual
Ronald Mcrae „Orthopaedics and fractures“

 

Tagasi haiguste nimekirja