Haigused

Colitis pseudomembranosa (lad. k.)
Pseudomembranous colitis, antibiotic associated colitis (ingl. k.)

ka pseudomembranoosne koliit

Selgitus
Pseudomembranoosse koliidi korral on tegemist antibiootikumide kasutamise järgselt tekkinud jämesoolepõletikuga ning kõhulahtisusega.

Ülevaade
Inimestele mõjuvad erinevad antibiootikumid erinevalt: osadel inimestel ei teki mingeid kõhuvaevusi, samas teistel tekib pseudomembranoosne koliit.
Haigus ei ole väga sage ning tekib enamasti pikaajalise antibiootikumravi järgselt.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Toidu lammutamise ja toitainete imendumise sooltes tagab normaalne mikrofloora — inimese sooltes kindlates vahekordades elavad mikroobid. Antibiootikumide kasutamisel osad mikroobid hukkuvad, tasakaal häirub ning “tugevamad” mikroobid “pääsevad võimule”.
Mõned antibiootikumid, eriti tsefalosporiinidklindamütsiinampitsilliin kahjustavad soole normaalset mikrofloorat sedavõrd, et “võimule pääseb” Clostridium difficile nimeline bakter, mis kuulub osadel inimestel normaalsesse floorasse, ülejäänud saavad selle pesemata kätega.

See bakter hakkab tootma mürgiseid aineid ehk toksiine, mis kahjustavad sooleseina, tekib jämesoolepõletik ehk koliit, mõnikord ka peensoolepõletik ehk enteriit.

Sümptomid ehk avaldumine

Clostridium difficile põhjustab oma elutegevusega inimese organismis kõhuvalukõhulahtisustpalavikkunõrkust ning üldist halba enesetunnet.
Mõningatel juhtudel võib muutuda väljaheide vereseguseks, soolesein mulgustuda — soolesisu väljub siis vabalt kõhuõõnde, tekitades eluohtliku seisundi.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Oluline on välja selgitada millega seoses on kõhuvaevused tekkinud, uurida väljaheite värvust, konsistentsi, roojamise sagedust.
Olulist infot annab rektoskoopia/koloskoopia — vaadatakse pärasoolt/jämesoolt toruga, mille otsas on optiline “silm” ning sellega näeb, kas soolesein on normaalne või muutustega. Pseudomembranoosse koliidi korral on tavaliselt näha membraanitaoliselt jämesoole limaskesta katvat kollakashalli kattu. Siit ka haiguse nimi.

Ravivõimalused

Kõhuvaevuste tekkimisel tuleb kohe lõpetada ravi sobimatu antibiootikumiga.
Klostriidiumi hävitamiseks kasutatakse omakorda antibiootikumi metronidasooli või vankomütsiinitablette!
Mõnikord kasutatakse kolestüramiini, mis seob klostriidiumi toodetud mürgiseid aineid, et need ei kahjustaks soolt.
Eriti tõsise kõhulahtisuse, ning sellest tingitud vedelikukaotuse korral tehakse tilkinfusiooni ehk taastatakse vedelikukaod tilgutades vedelikku veeni.

Prognoos

Prognoos on üldiselt hea kui kasutada antibiootikume vaid äärmisel vajadusel ja vältida varem koliiti tekitanud antibiootikume.

Ennetamine

Antibiootikume ei tohiks kasutada liiga kergekäeliselt.
Koos antibiootikumiga on soovitatav kasutada laktobatsille sisaldavaid kapsleid, toiduaineid (Gefilus-keefiri).
Kuna klostriidiumi bakter levib mustade kätega, siis tuleks hoolikalt pesta käsi.
Vältida tuleb nende antibiootikumide kasutamist, mis konkreetsel inimesel on juba tugevat kõhulahtisust põhjustanud.

Tagasi haiguste nimekirja