Haigused

ka haistmistaju puudumine;
lõhnataju puudumine
anosmia (ld.k)
anosmia (ingl. k.)

Ülevaade
Inimene on haistmismeele abil suuteline eristama tuhandeid erinevaid lõhnaaineid. Lõhnaaineid saab teatava sarnasuse alusel jaotada kuude standarlõhnade rühma: lillelõhnad, eeterlikud muskuse-, kamprilaadsed, roisu- ja teravad lõhnad.
Ninaõõne limaskesta pinda suurendavad küljelt ninaõõnde väljuvad karbikud. Karbikuid on kolm: alumised, keskmised ja ülemised karbikud. Ülemistes karbikutes paikneb haistmismeelerakke sisaldav piirkond. Lõhnaainete juurdetoomine läbi sõõrmete toimub perioodiliselt sissehingamisel. Vähemal määral jõuavad lõhnaained haistmisrakkudeni imendumise teel suuõõnest. Seepärast kombineeruvad söömisel maitse- ja haistmisaistingud segaaistinguteks.
Lõhnaained ärritavad retseptoreid, mis annavad informatsiooni edasi haistmisnärvile ja see omakorda peaaju vastavasse piirkonda.
Anosmia on haistmisvõimetus ehk lõhnataju vähenemine või täielik puudumine. Vanemas eas haismismeel väheneb rakkude kõhetumise tagajärjel.

Tekkemehhanismid

Haistmishäirete tekkepõhjusteks võivad olla kas kaasasündinud või elu jooksul tekkinud ninalimaskesta ja haistmisrakkude kahjustus või puudumine. Teiseks lõhnataju muutuste põhjuseks on haistmisnärvi või peaaju vastava piirkonna kahjustus.

Sagedasemad põhjused

Kuiv välisõhk
Vanem iga
Nohu
Ülemiste hingamisteede viirushaigus
Ravimite kõrvaltoimed
Nina operatsioonid
Polüübid ninas
Haistmisnärvide kahjustus
Meningiit
Entsefaliit

Haruldasemad põhjused

Kaasasündinud ninadefektid
Plii mürgistus
Kiiritusravi
Trahheostoomia (ehk kunstliku hingamise jaoks hingetorusse tehtav avaus)
Ninaõõnte kasvajad
Ajukasvajad
Koljutrauma
Insult
Skisofreenia

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Põskkoobastest röntgenülesvõte näitab põletiku või vedeliku olemasolu ninaõõntes, luumurdu. Kompuutertomograafia tehakse kasvajate või trauma kahtlusel. Lõhnataju testi korral hinnatakse tundlikkust erinevatele lõhnadele. Hinnatakse peaaju närvide ja ülemiste hingamisteede seisundit

Koduse ravi võimalused

Allergilise nohu korral kasutada allergiavastaseid ravimeid. Võimalusel vahetada välja anosmiat tekitav ravim. Viirusinfektsioonist tingitud lõhnamuutus taastub kohe pärast tervenemist. Lisaks võib arst soovitada vitamiin A kasutamist.

Arsti poole pöörduge juhul, kui

• esineb püsiv lõhnataju kadu
• lõhnatundlikkus väheneb pidevalt
• lõhnataju vähenemise põhjus pole teada

Kasutatud kirjandus
Beers MH, Berow R. ed. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy. USA 1999;687
Anosmia. University of Pennsylvania Medical Center. Adam.com, Inc 2000
R.F. Schmidt, G. Thews. Inimese füsioloogia. Tartu 1997;324-328.
Mesitsiinisõnastik. Medicina 1996;25

 

Tagasi haiguste nimekirja